DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Avrupa Konseyi OHAL incelemesi için Türkiye'ye geliyor

Avrupa Konseyi, Türkiye'de uygulanan OHAL'in Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sınırları içinde olup olmadığını incelemek için Türkiye'ye geliyor...

5 Yıl Önce
2016-10-02 08:58:37

Hürriyet'ten Güven Özalp'ın haberine göre, Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından devreye sokulur sokulmaz Avrupa Konseyi (AK) tarafından yakın takibe alınan olağanüstü hal (OHAL) ve kanun hükmünde kararnameler (KHK), ‘Avrupa hukuk normlarına uyup uymadığının belirlenmesi amacıyla' incelenecek. Gelecek yıl Türkiye raporu açıklaması öngörülen AK Denetim Komisyonu, anayasal konularda referans kurum olan Venedik Komisyonu'ndan her iki konuda da görüş talep etti.

Şüphe yarattı

Henüz ‘Denetim Sonrası Diyalog Süreci'nden çıkamayan Türkiye'nin AK üyeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini takip eden Denetim Komisyonu'nun bu adımı atmasında OHAL ve KHK uygulamalarının hukuka uygunluğu konusunda şüpheler oluşması etkili oldu. Venedik Komisyonu, ulusal güvenlik başta olmak üzere bazı istisnai durumlarda temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasının mümkün olduğu, ancak bu bağlamda atılacak adımların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) sınırları içinde kalması gerektiği görüşünde.

İlk uyarı komiserden 

İlk uyarı AK İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks'ten gelmişti. İlk KHK'nın kapsamının genişliğini eleştiren komiser, AİHM'nin Türkiye'ye açılmış çok sayıda davayla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

Avrupa Konseyi'nin bir organı olan Venedik Komisyonu, AK üyesi 47 ülke ile Avrupa dışından, aralarında ABD'nin de bulunduğu 14 ülkenin uzman hukukçularından oluşuyor. Strasbourg merkezli Komisyon, Avrupa'nın anayasal konulardaki referans kurumu olarak tanımlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

Mustafa

Bunlar Kedilerini Bir Şey Sanyo Amerika,Almanya,Fransa,Belçikada Ohal kararı aldı incelemeye gittilermi sorun bakim.Amirikada Suçlu Yakınları Suçluyu Vurmayın Diye Polise Yalvarıyo İnsanlık Dışı Uygulama bu Bunu niye İncelemiyolar.

Ekoltürk

Önce firansa ve belcikaya ugrasinlar,

M

Geldiklerinde, hoşgeldiniz demeden, fransa ve amerikanin bazı eyaletlerindeki ohaller hakkında bilgi edinin onlardan, kem küm edene lamı cimi gösterin, gerçekten adil ve doğru bilgi verene sonra hoşgeldiniz dersiniz. Lütfen tek dişi kalmış canavarlara gereğinden fazla önem vermeyin ilgide göstermeyin. Kendi üyesi olan fransada neredwyse 1yıldır ohal var, 1 tepki yemediler, polisler hergün sivil ve gazeteci dövüp tutukluyor görüntülerine el koyuyor bir itiraz eden yok! Bu iki yüzlülüklerini nezaman suratlarına çarpacaksınız? @yetkiliye duyurulur

Görüş Bildir Bizimle Paylaş