DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Avrupa'da kürsüye yüzeceğiz'

'Avrupa'da kürsüye yüzeceğiz'

28.05.2015 11:30:02
İLKNUR ÇETİNBAŞ - Yüzme Milli Takımlar Antrenörü Burak Promet, sezon başından bu yana yakaladıkları ivmenin, Avrupa Oyunları'ndaki madalya umutlarını güçlü tuttuğunu söyledi.

Promet, Eryaman Olimpik Hazırlık Merkezi'ndeki Milli Takım kampında, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon hazırlıklarına oldukça yoğun bir tempoda devam ettiklerini dile getirdi.

Sezonun en önemli yarışmasının, ağustos ayında Rusya'nın Kazan kentinde yapılacak Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası olduğunu kaydeden Promet, "Gelecek ay yapılacak Avrupa Oyunları da bu sezon çok önem verdiğimiz bir organizasyon. Sezon başından bu yana yakaladığımız ivme, Avrupa Oyunları'ndaki madalya umudumuzu güçlü tutuyor. Avrupa'da kürsüye yüzeceğiz" dedi.

- "Son 1 yıldır Avrupa Oyunları'na kanalize olduk"

Yıldız, genç ve büyükler olmak üzere 17 kişilik bir kamp kadrosuyla çalıştıklarını belirten Promet, "Avrupa Oyunları'nın ardından Tiflis'teki Avrupa Yıldızlar Yaş Grupları Şampiyonası, Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası ve Singapur'daki Dünya Gençler Şampiyonası geliyor. Avrupa Oyunları'na 7 erkek, 5 bayan sporcuyla gideceğiz. Bunların içinde ABD projesine dahil olan 2 sporcumuz var" diye konuştu.

Son 1 yıldır Avrupa Oyunları'na kanalize olduklarını kaydeden Promet, şöyle devam etti:

"Avrupa Oyunları'na ülke olarak çok önem veriyoruz. Büyük hedefler belirledik, madalya umudu olan sporcularımız var. Sezonun başından beri aldığımız sonuçlar bunu gösteriyor. Yaş grubu itibariyle hiç de küçümsenecek bir organizasyon değil. Aldığımız duyumlar, tüm ülkelerin buraya ciddi bir şekilde hazırlandığı yönünde. Dünya genelinde bu tür organizasyonlar, özellikle de ilk yıllarında büyük ses getirirler."

- "Önce eğitim sistemine karşı bir savaş veriyoruz..."

Türk yüzmesinin, bundan 10 yıl öncesine göre çok ilerlediğini dile getiren Promet, Türkiye'de yetişmiş değerli antrenörler eşliğinde, yurdun her bölgesinde yeni yüzücüler yetiştirildiğini söyledi.

Milli takım teknik ekibi olarak tüm bölgeleri yakından izlediklerini anlatan Promet, "Çalışmaları yerinde izleyip destek veriyoruz. Artık hedef yeni Türkiye rekorları kırmak değil, Avrupa'da final yüzmek ve hatta kürsüde yer alabilir duruma gelmek. Buna oldukça yakınız. Sporcuların gelişimini yakından gören biri olarak, 2-3 yıl içinde gerek Avrupa'da gerekse dünyada ismimizi finallerde, kürsüde duyabileceğimizin garantisini verebilirim" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki eğitim sisteminden yakınan Burak Promet, "Sporda basamakları ikişer üçer çıkamıyoruz çünkü eğitim siteminin bize yarattığı zorluklar var. Önce sisteme karşı bir savaş veriyoruz, sonra kendimizle mücadele ediyoruz. Dünya ve olimpiyat şampiyonları yetiştiren Fransa gibi örnek ülkelerin eğitim ve spor sistemine benzer uygulamalara bir an önce geçmemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

- "En büyük şansımız Ahmet Bozdoğan"

Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan'ın her türlü desteği vermekten çekinmediğini vurgulayan Promet, "Sporcu kimliği olan bir başkanla çalıştığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Başarıya aç sporcu ve antrenörleri çok destekliyor. Hiçbir isteği geri çevirmiyor. En büyük şansımız Ahmet başkan gibi birisiyle çalışmak" diye konuştu.

Artık hemen hemen her ilde bir havuz bulunduğunu belirten Promet, teknolojinin gelişmesi ve hedeflerin büyümesiyle yeni ihtiyaçların ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

"Şimdiki amacımız ise her ilde olimpik bir havuzun yanı sıra yarı olimpik bir havuzun da olması. Dünyada yüzme artık sadece yarıştan ibaret değil, yarış öncesi ve sonrası için ısınma ve soğuma havuzları kullanılıyor. Yüzmenin kalbi olan İstanbul'da 50 metrelik havuz sıkıntısı çekiyoruz. Ayrıca 25 metrelik ısınma ve soğuma havuzlarına ihtiyaç var. Diğer büyük illerde de mutlaka bu havuzlardan olmalı. Bu sıkıntının en kısa sürede çözüme kavuşacağını umuyoruz."

- Takım kadrosu

Avrupa Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek Milli Takım'da şu isimler yer alıyor:

Bayanlar: Sezin Eligül, Zeynep Odabaşı, Yüksel Deniz Özkan, Almina Simla Ertan, Beste Samancı

Erkekler: Ergecan Gezmiş, Batuhan Hakan, Rasim Oğulcan Gör, Kaan Özcan, Samet Alkan, Berk Özkul, Emre Sakçı

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş