Atina’dan Türkiye ile Fransa’yı karşı karşıya getirecek hamle!

Yunanistan’dan Türkiye ile Fransa’nın arasını açacak bir hamle geldi. Yunan basını, Yunanistan’ın tartışmalı bölge olan Girit Adası açıklarında Fransız bandıralı gemilerle önümüzdeki Ocak ayında araştırma yapacağını açıkladı. Fransız bandralı araştırma gemilerinin güvenliğini ise Fransız denizaltıların koruyacağı belirtildi.

09.12.2019 13:23:25

Türkiye ile Libya arasında yapılan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası ve Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası anlaşması Atina ile Ankara hattında tansiyonu yükseltirken; Yunanistan'ın önümüzdeki Ocak ayında tartışmalı bölge olan Grit Adası açıklarında Fransız bandıralı gemilerle araştırma yapacağını açıkladı.

Yunanistan'ın son hamlesinden sonra Fransa ile Ankara arasında yeni bir krizin kapıda olduğu öne sürüldü.

Ankara'nın Libya hamlesine karşı farklı yollar arayışında olan Yunanistan, konuyu NATO ve AB gündemine taşırken, Girit Adası açıklarında sondaj çalışmalarına hız verme kararı aldı.

Yunan basını Girit Adası'nın güneybatısı ile Rodos'un doğusunu kapsayan bölgede Fransız bandralı araştırma gemilerinin 2020 yılının ocak ayında faaliyetlerine başlayacağını yazdı.

Bu faaliyetlerin 'üçüncü ülke' adına yapılacağı belirtiliyor ancak üçüncü ülke konusunda şimdilik detay verilmiyor. Fransız bandralı araştırma gemilerinin güvenliğini ise Fransız denizaltıların koruyacağı belirtiliyor.

Pazar günü Yunan Skai televizyonuna konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Fransa'nın Girit Adası açıklarında varlığını artıracağı yönündeki söylentileri yalanlamadı.

Fransa'nın Yunanistan'ın stratejik bir ortağı olduğunu belirten Panagiotopoulos, Fransız meslektaşı ile Türkiye-Libya arasında yapılan anlaşmayı ele aldığını söyledi.

Panagiotopoulos, Fransa'nın halihazırda Akdeniz'deki Fransız enerji şirketlerinin güvenliğini koruduğunu sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yunan. Yunanlığının. Peşiinde. İşi gücü. Türkiyeye. Gücü. Yetmiyor.yandaşları. Da korku içinde REİS in. Dik.duruşu türk milleti tek. Yürek biz kimseden. Korkmuyoruz. İman gücü. İle yaşıyoruz. Allah. Bizimle. Yaşasın. Türkiye. Cumhuriyeti...