DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Astana'da 3'lü mekanizma toplantısı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23-24 Ocak'ta gerçekleşen görüşmelerin ardından Rusya, Türkiye ve İran, iki hafta sonra yeniden bir araya geldi.

5 Yıl Önce
2017-02-06 09:22:39

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya, Türkiye ve İran'dan uzmanlar Astana'da görüşmelere başladı.

ÜRDÜN AYRINTISI

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Görüşmelere ilk kez Ürdün'den temsilcilerin de katılması bekleniyor" diye konuştu.

ATEŞKES MUTABAKATI

Astana'da iki hafta önce yapılan ilk görüşmelerde ülke genelinde bir ateşkes üzerinde mutabakata varılmıştı.

BUGÜNKÜ GÜNDEM

Bugün başlayan görüşmelerde bu ateşkeste varılan nokta ele alınıyor, ihlâller görüşülüyor.

KAPSAMI

Ateşkes IŞİD ve Nusra Cephesi'ni kapsamıyor.

İlk görüşmeler sonrasında yayınlanan ortak bildirgede ateşkesi denetlemek üzere Rusya, Türkiye ve İran'ın üçlü mekanizma kurmasına karar verilmişti.

IŞİD ve Nusra'ya karşı ortak mücadele edilece edileceği, bunların silahlı muhaliflerden ayrılmasının sağlanacağı belirtilmiş, "Bundan sonraki süreçte BMGK kararı bağlamında müzakerelerin başlaması ve bu sürecin kolaylaştırılması son derece önemli olacaktır" denilmişti.

TÜRKİYE'DEN RUSYA'NIN ANAYASA ÖNERİSİNE RET

Astana'da ikinci tur öncesinde Suriyeli muhalifler Ankara'da Türk ve Rus yetkililerle bir araya geldi.

Toplantının ardından konuşan bir Türk yetkili, Cumartesi günü son bulan Ankara toplantılarında Türk ve muhalif tarafların Rusya'nın önerdiği anayasa teklifini ele almayı reddettiklerini söyledi.

Türk kaynak, “Geleceğin Suriyesinde uygulanacak idari sistemi şimdiden masaya yatırmak, yeni anayasayı, öz yönetimi ya da federalizmi tartışmak, tek taraflı hareket etmek isteyenlerin amaçlarına hizmet edebilir” değerlendirmesini yaptı.

MUHALİFLERDEN "BAĞLILIK" TALEBİ

Al Jazeera'nin edindiği bilgilere göre, silahlı muhalif grupların temsilcileri, toplantıda Rusya'dan ateşkesin garantörü olarak rejimin ve milislerinin anlaşmaya bağlılığını da sağlamasını istendi.

CENEVRE İÇİN ATEŞKE SŞARTI

Muhalifler, ateşkesin fiilen ve kapsamlı bir şekilde uygulanmadığı sürece 20 Şubat'ta yapılması ön görülen Cenevre görüşmelerine de gitmeyeceklerini ifade etti.

  .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş