Asgari ücret ne kadar? 2021 asgari ücret AGİ zammı son dakika haberi

Asgari ücret 2021 yılı zammıda son dakika gelişmesi yaşandı. Asgari ücreti belirleyecek olan hükümet, TİSK ve Türk-İş temsilcilerinin bir masa etrafında toplanacakları Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 Aralık’ta yapılacak. Peki yeni asgari ücret ne kadar olacak? 2021 asgari ücret AGİ’ye ne kadar zam yapılır?

26.11.2020 18:55:31

Milyonlarca  çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücrete ilişkin ilk adım atılıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 4 Aralık'ta ilk toplantısını gerçekleştirecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, toplantısı sonrası 2021 yılı için geçerli olacak olan asgari ücreti belirleyecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı için işçi ve işveren temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, “"Asgari Ücret Tespit Komisyonumuzun 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 4 Aralık'ta yapmasını kararlaştırdık. Sürecin şimdiden tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu yıl asgari ücretin, tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini temenni ediyorum." ifadesini kullandı.

Asgari ücret ne kadar?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

AGİ ne kadar?

Asgari ücret zammıyla birlikte AGİ'ye de zam yapılmış olunmakta.

agi

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)