78 bin anneye doğum yardımı

15 Mayıs'ta başlayan doğum yardımına başvuran 120 bin anneden 78 bini devletten yardım aldı.

22.07.2015 14:53:36

Yeni doğum yapan anneler, ilk hediyelerini devletten aldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre 78 bin çiçeği burnunda anneye 24 milyon liralık destek yapıldı. Devletin daha önce açıkladığı karara göre anneye ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 liralık doğum yardımı yapılacak.

On binlerce başvuru

Doğum yardımlarına başvurular 15 Mayıs 2015'te başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerine göre, iki aylık sürede 120 bin kişi destekten faydalanmak için başvuruda bulundu. Türkiye'nin genç nüfus yapısının korunması, doğurganlık hızının artırılması amacıyla 15 Mayıs 2015'ten sonra doğum yapan tüm annelere şartsız olarak destek sağlanıyor. Annenin bu parayı almak için yeni doğan çocuğunun nüfus cüzdanı ile Aile Bakanlığı il müdürlükleri veya sosyal hizmet merkezlerine başvurması gerekiyor. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ise konsolosluklar üzerinden doğum yardımı desteğinden faydalanabiliyor. Bakanlık doğum yardımı ödemelerini, öncelikli olarak annenin hesabına yatırıyor. Anne sağ değilse, baba veya çocuğun bakımını üstlenen kişinin hesabına ödeme gerçekleştiriliyor.

Toplam 24 milyon TL

Edinilen bilgiye göre, doğum yardımı ödemelerinin ilki geçtiğimiz hafta Ramazan Bayramı'nın hemen öncesinde gerçekleşti. Devlet, 78 bin taze anneye yeni doğan bebekleri için doğum yardımı ödemesini yaptı. Kalan başvuruların ise işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. Doğum yardımı ödemelerinin toplam rakamı 24 milyon lirayı aştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

murat korkmaz

Doğru ve eksik söylüyor. PKK, HDP den talimat almıyor, PKK dan talimat alan HDP. Gerçekliğin tamamını söyleyemeyince birazıyla yetinmiş.

Neslihan Atik

2002 doğon cocuklar ne olacak almicaklarmı