Anket şirketinden kritik seçim iddiası

Prof. Dr. Özer Sencar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim istediğini iddia etti...

15.07.2015 01:08:43

Metropoll Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, 7 Haziran seçimleri sonrası gündemde oluşan gelişmeleri canlı yayında değerlendirdi. Sencar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürekli araştırma yaptırdığını ve AK Parti'nin oy oranının yüzde 44-45'lere çıkması halinde kesinlikle ülkeyi erken seçime götüreceğini iddia etti. Muhalefetin bu süreçte Erdoğan'ın elini güçlendirecek bazı hatalar yaptığını ileri süren Sencar, erken seçim ihtimalinin yüzde 75 olduğunu söylerken yüzde 25'lik bir oranın ise AK Parti-CHP koalisyonunu işaret ettiğini söyledi.

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sorularını cevaplayan Prof. Dr. Özer Sencar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Haziran sonrası özellikle AK Parti'ye oy verip daha sonra vermeyen seçmenin davranışını tespit etmek ve yeniden oy verir hale gelmesini sağlamak için sürekli araştırma yaptırdığını iddia etti. Muhalefet partilerin, koalisyon görüşmeleri öncesi ve sonrasında ufak tefek hatalarla Erdoğan'ın elini güçlendirdiğini söyleyen Sencar, erken seçim ihtimalinin yüzde 75'lerde olduğunu iddia etti. İşte Sencar'ın açıklamalarından bazı önemli başlıklar;

"ERDOĞAN'IN HESABI ERKEN SEÇİM"

Muhalefet partileri de ufak tefek ama önemli sayılabilecek Tayyip Bey'in elini güçlendirecek hatalar yapıyorlar. Zaten Tayyip Bey'in de arzu ettiği şey erken bir seçime gidinceye kadar muhalefet partilerinin yapacağı hatalar üzerine sağlayabileceği 3-4 puanlık bir oy. Böylelikle erken seçimde iktidar yakalanabilecektir. Tayyip Bey'in bütün hesabı bu. Muhalefet süreçteki hatalarıyla bunu verebilirler.

"SÜREKLİ ARAŞTIRMA YAPTIRIYORDUR"

Şimdi nereye geldik bu noktada. Benim kanaatim bu süreç içerisinde sürekli ölçümler yaptıracak. Şu anda da yaptırdığından eminim. Yani seçimden bu yana, seçmenin oy verme davranışını özellikle AK Parti'yi terkeden seçmenin tekrar geriye dönme şansını araştırıyor. Bence bu süreç içerisinde eğer oylarını 44-45'e çıkarabilme ümidini bulduğu anda erken seçimi ne pahasına olursa olsun getirilecektir. Kasımın başında ya da sonunda.

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ GÜÇLENDİ

Şu anda yüzde 75 oranında erken seçimi görüyorum. Yüzde 25 oranında ise AK Parti-CHP koalisyonu olabilir. Eğer AK Parti bu süreç içerisinde oyunu artırmassa yani 41'lerden yukarı çıkmassa AK Parti, HDP ile direkt ya da dışarıdan bir koalisyon şansını deneyebilir diye düşünüyorum."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Zafer

Biz muhafazakar değil Müslüman olmak zorundayız. Muhafazakarlık hakkın içine bulaşmış yığınla haramı, bidati, şirk, hurafe ve ırkçılığı da muhafaza ediyor.

Ali

AK parti mutlaka ama mutlaka idaresini revize etmeli. Hatırla yapılan parti baskanları, mudurler, belediye baskanları ve vekillerin kulakları cekilmeli

osman

Akp bu kez cakilir.iflas eden yunanistanda bile kisi basi milli gelir 30 binlira bizde ise 9 bin lira bile degil.duble yol ve havaalani yapmakla hizmet ettigini saniyorsan aldaniyorsun.13 yildir memura % 3 zam veriyorsun.yani 60 lira.o da vergi dilimine girildigi icin cebine girmiyor. Asgari ucret 950 lira.aclik sinirinda olan 20 milyon insan var.

Metin CANDEMİR

Ey millet oyalanma uyan artık !hizmet edeni bil gelece ğine sahip çık.

alp

milletin iradesinden bahsedenlerin önce sandıktan çıkan sonuca saygı duyması gerekir.sizin aleyhinize sonuç oldu diye erken seçim istemek milletin iradesine saygısızlıktır

hedef

hedef akp nin %40 ın altına düşürülmesi

Fevzi Sancaktaroğlu

Bu ithati terakki fırkaların devamı partilerden bir cacık olmazA.K.P seçim yenilemeye gitmelidir.

enes

Bu adam niye tutuşmuş yine.....