DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ankara'daki saldırı Avrupa basınında

Ankara'da düzenlenen bombalı saldırı Avrupa basınında geniş yer buldu...

18.02.2016 04:55:53

Türkiye ve dünyayı derinden sarsan, 28 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin de yaralandığı, Ankara'daki bombalı saldırı Avrupa basınında yer aldı.

Ajanslarda yer alan habere göre; Ankara'da düzenlenen saldırı, Avrupa basınında geniş yer buldu. Haberlerde saldırının yerine ve zamanlamasına dikkat çekildi.

İngiliz The Guardian gazetesi internet sitesinde saldırıyı manşetine taşırken, "Dikkatler şimdi sorumlunun kim olduğunda" başlıklı analiz makale yayımladı. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin "piyonlara" karşı kararlılığını ifade eden sözlerine yer verildi.

​Saldırıyı manşetine taşıyan The Independent da haberinde, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türk yetkililerin açıklamalarını kullandı.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, saldırıyı son dakika ve ilk haber olarak yayımladı ve internet sayfasında görgü tanıklarının ifadelerini kullandı.

​Ülkenin bir diğer önemli haber televizyonu Sky News da Ankara'daki saldırıyı son dakika haberi olarak geçti. Uzun süre internet sitesinde de manşette kalan haberde, İngiliz Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ın taziye mesajına da yer verildi

FRANSA

Fransız basını Ankara saldırısını Türkiye ile aynı anda flaş haber olarak duyurdu, bütün gelişmeleri yakından takip etti. Le Figaro gazetesi Ankara ve Sultanahmet saldırılarını arka plan olarak kullandığı haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saldırıya ilişkin sözlerine yer verdi.

​Le Monde gazetesi saldırının gerçekleştiği yere ve zamana dikkati çekti. Haberde, saldırının caddenin özellikle kalabalık olduğu bir saatte meydana geldiğinin altı çizildi.

ALMANYA

Süddeutsche Zeitung gazetesi saldırıyı internet sitesinde manşete taşırken, "Ankara'daki terör saldırısında en az 28 ölü" başlığını kullandı. Gazete, saldırı nedeniyle Başbakan Davutoğlu'nun Brüksel ziyaretini iptal ettiğine dikkati çekti.

Spiegel dergisi de internet sitesinde saldırıyla ilgili fotoğraf ve görüntüleri yayımladı, Başbakan Davutoğlu'nun Brüksel ziyaretini iptal ettiğini okurlarına duyurdu.

​Frankfurter Allgemeine gazetesi de saldırının "Ankara'yı sarstığını" yazdı.

İSPANYA

Ankara'daki saldırı, İspanyol medyasının internet sitelerinde ilk haberler arasında yer almadı ancak olaya ilgili gelişmeler geniş şekilde aktarıldı. 

Türkiye'nin "farklı terör örgütlerinin tehdidi altında" olduğunu yazan ve son 1 yılda Türkiye'yi vuran terör eylemlerini hatırlatan El Pais, "Ankara'nın merkezinde 100 kadar kişinin ölümüne neden olan cihatçı saldırıdan sadece 4 ay sonra Türkiye'nin başkenti yeni bir saldırıya uğradı" ifadelerini kullandı.

AVUSTURYA

Avusturya devlet televizyonu ORF, "Yerleşim yerinin ortasında saldırı" başlığını kullandığı haberinde, ölenlerin sayısının 5'le başlayıp hızla 28'e yükseldiğini yazdı.

Patlamanın neredeyse tüm başkentte duyulduğu kaydedilen haberde, "Ankara'nın üzerinde kalın bir bulut oluştu" ifadesi kullanıldı.

YUNANİSTAN

Kathimerini gazetesi "Ankara'daki büyük patlamada en az 28 ölü" başlıklı haberinde, saldırının TBMM ve diğer hükümet binalarının bulunduğu bölgede gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına geniş yer verildi.

To Vima gazetesi de "Genelkurmay Başkanlığı binası yakınındaki araçları hedef alan saldırıda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi" başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin son aylarda Suriye'deki rolünden dolayı bir dizi terör saldırısına hedef olduğu vurgulandı.

İTALYA

İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, "Ankara'da askeri konvoya saldırı: 25'in üzerinde ölü" başlığını atarken, olayı ilk sıradan duyuran Corriere della Sera gazetesi askeri konvoya yönelik olduğunu vurguladığı saldırının, parlamento ve hükümet binalarına çok yakın bir noktada gerçekleştiğine dikkati çekti.

​La Stampa gazetesi de saldırıyı, olay anı görüntüleriyle ilk sıradan okuyucularına aktardı.

AGI haber ajansı da "Ankara'da askere katliam" başlığını atarken, 10 Ekim'de gerçekleşen ve 100'ün üzerinde insanın öldüğü saldırıyı hatırlatıp, "Ankara'da yine kan aktığına" işaret etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali

Allah'ım huzur ver. sabır ver.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş