SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
Almanya, tehlikenin farkına yeni vardı!

Almanya, tehlikenin farkına yeni vardı!

Almanya'nın iç istihbarat birimi olan Anayasa Koruma Teşkilatı (BfV) Avrupa'da hızla büyüyen aşırı sağcı 'Kimlikçiler Hareketi'nin teşkil ettiği tehlikeden dolayı takip edileceğini açıkladı.

Almanya, tehlikenin farkına yeni vardı!
12.7.2019 18:38:24

 buyuk_103

Almanya'nın iç istihbarat birimi olan Anayasa Koruma Teşkilatı (BfV) Avrupa'da hızla büyüyen aşırı sağcı 'Kimlikçiler Hareketi'nin teşkil ettiği tehlikeden dolayı takip edileceğini açıkladı. Almanya böylelikle Avrupa'nın birçok ülkesinde bulunan söz konusu aşırı sağ grubu izlemeye alan ilk ülke oldu.

BfV Başkanı Thomas Haldenwang, grubun ideolojik olarak insanlar arasındaki eşitliğe ve insan onuruna zarar verecek fikirleri savunduğu için demokrasi ilklerine zıt düştüklerini belirtti.

Haldenwang, sadece şiddet eğilimli aşırıların değil, aynı zamanda sözlü risk yaratanların da dikkate alınması gerektiğini ifade etti

BfV, Kimlikçiler Hareketi'nin Almanya'da bulunan üyeleri hakkında istihbarat toplayacak ve bilgi akışı için de muhbir görevlendirebilecek. Ancak bir BfV sözcüsü, grubun şiddet eylemlerine girişmediği için gruba yönelik alınacak önlemelerin "orantılı" olacağının altını çizdi.

Avrupa'da hızla yayılan ve "hipster sağcılar" olarak da adlandırılan Kimlikçiler Hareketi, mülteci, göçmen ve Müslüman karşıtlığıyla biliniyor.

Avusturya'da da Müslümanlara ait çok sayıda kurum ve kuruluşa yönelik ırkçı içerikli pankart ve yazılarla saldırıda bulunan aşırı sağcı oluşum, Avrupa'nın "göçmenler ve Müslümanlardan arındırılmasını" savunuyor.

Grubun en çok bilinen eylemi ise Avusturyalı Kimlikçilik Hareketi'nin eş başkanı 29 yaşındaki Martin Sellner'ın Libya'dan gelen göçmenleri Akdeniz'de durdurmak için "Avrupa'yı savunan" bir teknenin kiralanmasına destek vermesiydi.

Kimlikçiler, 2003 yılında Fransa'da başlayan bir akımdan geliyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR