DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Almanlar’dan, bir ödül de Ahmet Altan’a ödül!

Türkiye’deki hükümet karşıtlarına ödül vermekle bilinen Almanlar’dan bir ödül de, Ahmet Altan’a geldi. Müebbet hapis cezasına çaptırılan gazeteci Ahmet Altan, 'Dünyayı bir daha göremeyeceğim' kitabıyla Almanya’da 'Scholl Kardeşler Ödülü'ne layık görüldü.

2 Yıl Önce
2019-10-03 11:56:08

Türkiye'deki hükümet karşıtlarına ödül vermekle bilinen Almanlar'dan bir ödül de Ahmet Altan'a geldi. Müebbet hapis cezasına çaptırılan gazeteci Ahmet Altan, "Dünyayı bir daha göremeyeceğim" kitabıyla Almanya'da "Scholl Kardeşler Ödülü"ne layık görüldü.

Ahmet Altan, cezaevinde kaleme aldığı "Dünyayı bir daha göremeyeceğim" kitabıyla Almanya'da "Scholl Kardeşler Ödülü"ne layık görüldü.

Üç yıldır cezaevinde bulunan gazeteci-yazar Altan, söz konusu kitapta gözaltı süreci, mahkeme ve cezaevinde yaşadıklarını anlatıyor. Jüri, Altan'ın bu kitapla "Türkiye'nin güncel durumunu yalın ve net bir biçimde ortaya koyduğunu" belirtti. Jürinin açıklamasında, müebbet hapis cezasına çaptırılan Altan için, "eleştirel bir yorumcu siyasi güdülü bir (mahkeme) kararıyla özgürlüğünden edilmiştir" denilerek, Altan'ın "ne yazık ki giderek otoriterleşen ve diktatörlüğe evrilen toplumlardaki birçok bağımsız gazeteciyle aynı kaderi paylaştığına" dikkat çekildi.

10 bin euroluk söz konusu ödül, Nazi Almanyası'nda öğrencilerden oluşan direniş grubu "Beyaz Gül" (Weiße Rose) üyelerinden Sophie ve Hans Scholl'ün anısına veriliyor. Scholl kardeşler 1943'te infaz edilmişti. Ödül töreninin 25 Kasım'da Münih'teki Ludwig Maximilian Üniversitesi'nde düzenleneceği belirtildi.

Türkiye'de hakkında yakalama kararı bulunan firari gazeteci Can Dündar'a da Almanya'da, Gustav Heinemann Ödülü verilmişti.

Dünyada 140 ülkeden sosyal demokrat, ilerici siyasi parti ve kuruluşun içinde yer aldığı, 6 yıl önce Almanya'da kurulan İlerici İttifak da, bu yılki “2019 Özel Siyasi Cesaret Ödülü”nü HDP'nin cezaevindeki eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a vereceğini açıklamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş