Alman ordusunda 100 yıl sonra Yahudiler için bir ilk

Yahudiler için, Alman ordusunda bir ilk. Twitter üzerinden açıklama yapan Alman Savunma Bakanı Karrenbauer, 'Yaklaşık 100 yılın ardından Alman ordusunda Yahudi bir haham görev alacak' ifadelerine yer verdi. Alman ordusunda görev yapan 3 bine yakın Müslüman asker için de imamların görevlendirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

12.12.2019 11:45:53

Alman Silahlı Kuvvetleri, bünyesindeki Yahudi askerler için bir asrın ardından ilk defa bir haham görevlendirileceğini açıkladı. Alman Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer alınan karar için "Yahudilerin ülkenin bir parçası olduğuna gösterge" yorumunu yaptı.

Twitter üzerinden açıklama yapan Bakan Annegret Kramp-Karrenbauer, "Bugün yapılan kabine toplantısında Yahudi askerlerimiz için önemli bir mesaj gönderdik. Yaklaşık 100 yılın ardından Alman ordusunda Yahudi bir haham görev alacak" ifadelerine yer verdi.

Ekran Resmi 2019-12-12 11.32.49

Kararla birlikte ordu içerisinde sayılarının 300'ü bulduğu düşünülen Yahudi askerler, görevleri kapsamında ortaya çıkan dini sorunlar için hahama danışabilecek.

İMAMLAR DA GÖREVLENDİRİLEBİLİR

Diğer yandan Alman ordusunda görev yapan 3 bine yakın Müslüman asker için de imamların görevlendirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Ancak ülkede Müslümanları temsil eden merkezi bir yapının bulunmaması nedeniyle görüşmeler aksamaya uğradı.
Ordu içerisindeki 94 bine yakın Hristiyan askere destek olmak için halihazırda çok sayıda rahip görev yapıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)