Ali Babacan, seçimi kazanırsa yapacağı ilk işi açıkladı

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalında yaptığı yayına konuk oldu. Babacan seçimi kazanırsa ilk iş olarak hapis yatan herkesi serbest bırakacağını söyledi.

2020-05-26 11:10:19

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalında yaptığı yayına konuk oldu. Babacan seçimi kazanırsa ilk iş olarak hapis yatan herkesi serbest bırakacağını söyledi.

Gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube kanalına konuk olan Babacan, "Bu akşam seçim oldu siz kazandınız, ne yapardınız" sorusuna yanıt verdi.

Babacan, ilk icraat sorusuna, "Ülkenin en önemli sorunlarından bir tanesi özgürlük. Bu özgürlük ortamını oluşturmak tamamen siyasi irade meselesi. Bir parmak çıtlatmak kadar. Ey basın, gazeteciler, artık özgürsünüz, istediğinizi yazın, biz artık size karışmayacağız. Şiddeti teşvik etmedikten sonra nefret pompalamadıktan sonra, evrensel hukuk kuralları içerisinde özgürce yazın çizin. Biz artık size karışmayacağız. Bu kadar basit." ifadelerini kullandı.

"İLK İŞİMİZ DÜŞÜNCE SUÇLULARINI SERBEST BIRAKMAK"

Meclis'in ilk gününü düşünce suçlularının serbest bırakılması için ayıracağını ifade eden Babacan, "Hemen sadece düşünce suçu sebebiyle hapiste kim var kim yoksa, ilk işimiz odur, Meclis'in ilk günü, birinci madde düşünce suçlularını bırakın. Hapislerden çıksın insanlar. Onu görsünler ki, başkaları özgür düşünmeye başlasın. Özgür ortamını sağlamak an meselesi, fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü özgürlük yoksa ekonomi olmaz, hukuk olmaz." şeklinde konuştu.

Özdemir'in yayındaki en ilginç sorularından biri de Babacan'ın AK Parti içinde eleştirdiği konular üzerine 'Madem işler kötü gidiyordu çıkıp konuşmadınız, 2012 yılında neden sustunuz?' oldu. Babacan da bu soruya 'çalışma etiğinden dolayı' diyerek, 'Aile içi meseleleri dışarıya yansıtmadık' dedi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün aktif siyasete girip girmeyeceği sorusuna yanıt veren Ali Babacan, “O herhalde çok doğru olmaz. Siyasette bir kere söylediğiniz şeyleri geri almaya başlarsanız o ciddi bir kredibilite sorunu olur” dedi.

ABDULLAH GÜL BİZİ ÇOK TEŞVİK ETTİ”

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'ndan sonra yaptığı “Artık ben aktif siyasetin içerisinde yokum” dediğini söyleyen Ali Babacan, “Fakat partimiz kurulmadan önce onunla da istişareler yaptık. Yeni bir siyasi oluşuma ihtiyaç olduğunu, Türkiye'nin ancak yepyeni bir vizyon ve siyaset ile düzlüğe çıkabileceği konusunda bizimle görüşlerini paylaştı. Bizi de çok teşvik etti açıkçası. Şunu hep söyledi ‘Bu bir ihtiyaç arkadaşlar ve bunu siz yapacaksınız'” ifadelerini kullandı.

“ABDULLAH GÜL İLE KAYIT DIŞI BİR İLİŞKİMİZ YOK”

Babacan, Abdullah Gül ile kayıt dışı ilişkilerinin olmadığını ve kendisinin tecrübelerinden istifade ettiklerini belirterek, “Bu tamamen istişare ilişkisi. Biz kararlarımızı partimizin yetkili karar organları tarafından alıyoruz. Doksan kişilik kurucu heyet, 50 kişilik genel merkez yönetim kurulu, 21 kişilik genel merkez başkanlık kurulu… Bu ortamlarda kararlarımızı alıyoruz” diye konuştu.
Ali Babacan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“AYDA BİR DEFA GÖRÜŞÜYORUZ”

“Ortalama olarak ayda bir görüşüyoruz. Yarım saatlik bir telefon görüşmesi bu da maksimum. Hatta ben arayıp sormasam, bugüne kadar bana açıp bir şey söylemedi. Partimiz kurulduğundan bugüne arayıp ‘şunu yapsanız iyi olur' diye bir tavsiyeyi kendi inisiyatifiyle yapmadı. Ben arayıp sorarsam görüşlerini söyledi.”

“ABDULLAH GÜL AKTİF SİYASETE DÖNER Mİ?”

Ali Babacan, konuk olduğu yayında herkesin cevabını merak ettiği “Abdullah Gül yeniden aktif siyasete döner mi?” sorusuna da yanıt verdi. Babacan, “O herhalde çok doğru olmaz. Çünkü biz toplum önünde verilmiş taahhütlere çok dikkat ediyoruz. Bu siyasi bir taahhüttür. Sayın Gül ‘Artık ben aktif politikada olmayacağım' dedi. Bu söz önemlidir. Siyasette bir kere söylediğiniz şeyleri geri almaya başlarsanız o ciddi bir kredibilite sorunu olur” ifadelerini kullandı.

ABDULLAH GÜL'Ü DEVA PARTİSİ'NE DAVET EDECEK Mİ?

“Abdullah Gül'ü DEVA Partisi'ne davet eder misiniz?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi:
“Ben Sayın Gül'ün böyle bir talebi olacağına inanmıyorum, bizden de böyle bir talep ve davet olmaz. Aksi halde bizim baştan öyle başlamamız gerekirdi. Biz bunu açık açık söyledik. Böyle bir şey siyaset ahlakına da bize de yakışmaz. Görünür olmayan hiçbir şey yok ortada. Yani kayıt dışı bir şey yok! Ne görüyorsanız gerçeği de o.”

Babacan'ın açıklaması sonra, seçimi kazanması durumunda ilk iş olarak hapiste yatanlara serbest bırakacağı açıklamasına ise sosyal medyada vatandaşlar tepki gösterdi.

Ekran Resmi 2020-05-26 11.04.43

Ekran Resmi 2020-05-26 11.04.35

YORUMLAR (0)

ibrahim kesimoğlu

babacan 2023 de yapılacak seçimi kazanıyor ve bakanlığına bağlı olan bir genel müdür abd de yargılanıyor ana bizim başkanın sesi çıkmıyor şimdi anlaşıldı kazanırsa ilk icraatı teröristleri serbest bırakacakmış ülkeyi de abd nin eyaleti yapacak çünkü hapisteki bölücü hainler abd nin kuklası böylece terör olayları olmayacak ve bayrağımız istiklal marşımız canakkale sakarya karadeniz fetih marşlarına elvedayaşasın soni marşları mı diyeceğiz adamdaki hayal çok ileride