DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin Şırnak mitingi

AK Parti'nin Şırnak mitingi

26.05.2015 19:05:11
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "AK Parti Hazreti Nuh'un gemisi gibidir. Bizim dava gemimiz, insanlık gemisidir. Biz kurtuluş için, insan onuru için bu gemiye gelene, 'Siz hangi bölgedensiniz, hangi ırktansınız, hangi aşirettensiniz?' diye sormayız" dedi.

Davutoğlu, partisinin Şırnak Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmaya, Cudi Dağı'nı, Hazreti Nuh'u, Şırnak'ın bütün eren ve evliyalarını selamlayarak başladı.

Hazreti Nuh'un ayrım yapmadan "ser sera ser çava" ifadeleriyle tüm canlıları gemisine aldığını belirterek Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İşte AK Parti Hazreti Nuh'un gemisi gibidir. Dün Tekirdağ'daydım, Çanakkale'deydim. Oradan sizlere çok selam var. Özellikle Çanakkale'den şehitlerimizin diyarından Şırnak'a selam var. Bizim dava gemimiz, insanlık gemisidir. Biz kurtuluş için, insan onuru için bu gemiye gelene, 'Siz hangi bölgedensiniz, hangi ırktansınız, hangi aşirettensiniz?' diye sormayız. 'Hazreti Nuh'un takipçileri ehli iman mısınız?' diye sorarız o kadar. Ama birileri, 'biz buradayız Kürtler buraya gelsin', birileri diyor ki 'biz buradayız Türkler bu gemiye gelsin', birileri diyor ki 'biz Sünniyiz şu gemiye gelsinler', biriler 'biz Aleviyiz şu gemiye gelsinler" diyor. Biz diyor ki, Hazreti Nuh'un gemisi gibi herkese açığız, herkes bizimle."

Yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdiklerini, 78 milyonu tek bir fert kabul ettiklerini ifade eden Davutoğlu, Hazreti Mevlana'nın diyarından Mela Ahmet Cezire'nin diyarına selam getirdiğini anlattı.

Meydanda asılı bulunan "Gönül Şırnak ise aşk AK Parti'dir" afişini okuyan Başbakan Davutoğlu, "Ne güzel. Bizim davamızı anlatacak tek bir söz varsa, o da aşktır. İnsana, mekana, Cudi'ye, Gabar'a, Dicle'nin akışına aşktır, yaratılanın her şeyine aşktır" dedi.

-"Biz Türk ile Türk, Kürt ile Kürt ile Arap ile Arap'ız"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doğu'ya ve Güneydoğu Anadolu'ya geldiğinde kendisine "Mela Ahmet" ve "Serok Vezir Ahmet" diye hitap edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"İkisi de başım üzere. Sayın Bahçeli, bizi eleştirmek için dedi ki, doğuya gidince Mela Ahmet, batıya gidince Yörük Ahmet. Eksik demiş, doğru doğuda bana 'Mela Ahmet' derler. Kim bana döner 'hoca' diye konuşursa, hangi dilde söylerse söylesin başımın üstünde yeri var. İster 'hoca' desin, ister 'mela' desin. Bundan güzel ifade olur mu? Kürtçe, Türkçe her dil azizdir. Yunus Emre'nin güzel Türkçesi de Feqiye Teyran'ın güzel Kütçesi de azizdir. İşte onun için (Bahçeli) eksik söylemiş. Bize Erzurum'da 'Dadaş Ahmet', Elazığ'da 'Gakgoş Ahmet', Sivas'ta 'Yigido Ahmet', Aydın'da 'Efe Ahmet', Çanakkale'de Evladı Fatihan dediler. İşte biz buyuz."

Şükri-i Bitlisi'nin "Türk ile Kürt'üm, evde koyun yabanda kurdum" dizelerini hatırlatan Davutoğlu, "Biz Türk ile Türk, Kürt ile Kürt ile Arap ile Arap'ız. Sevdası olan Şırnak'a duyduğu muhabbeti Edirne'ye duymaz mı, Konya'ya duyduğu muhabbeti Cizre'ye duymaz mı?" diye konuştu.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Osman Sarı

Hacı, hacı radara girdin ama çıkamadın.Maskeni bi çıkarıve.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş