DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin Ankara'daki ilçe mitingleri

AK Parti'nin Ankara'daki ilçe mitingleri

01.06.2015 20:53:50
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yabancı yapım tanklarla Türkiye'de 10 yılda bir darbe yapanlar, 27 Mayıs'ta tanklarla caddelere inenler, 12 Mart'ta muhtırayla demokratik olarak seçilmiş iktidarı düşürenler, 12 Eylül'de tankları şehirlere salanlar, 28 Şubat'ta yine tanklarla şehre girenler artık bilsinler ki şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk yapımı Altay tanklarıyla sadece vatan savunmasındadır, millet savunmasındadır" dedi.

Davutoğlu, partisince Sincan'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Sincan isminin artık bir sembol olduğunu söyledi.

28 Şubat günlerini unutmadıklarını, milleti savunmak için yola çıkması gereken tankların, Sincan'da millete meydan okuduğunu belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Halbuki şimdi o darbe günlerinden nereye geldik. Şimdi Türk yapımı Altay tankları yürüyor ama milleti savunmaya yürüyor, Cumhuriyeti savunmaya yürüyor. Yabancı yapım tanklarla Türkiye'de 10 yılda bir darbe yapanlar, 27 Mayıs'ta tanklarla caddelere inenler, 12 Mart'ta muhtırayla demokratik olarak seçilmiş iktidarı düşürenler, 12 Eylül'de tankları şehirlere salanlar, 28 Şubat'ta yine tanklarla şehre girenler artık bilsinler ki şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk yapımı Altay tanklarıyla sadece vatan savunmasındadır, millet savunmasındadır. Çünkü artık milli irade egemendir.

27 Mayıs'ta rahmetli Adnan Menderes'i yerinden edip, idam sehpasına götürdüler. 12 Mart'ta dönemin Başbakanı şapkayı aldı bıraktı, 12 Eylül'de bütün partiler kapatıldı, 28 Şubatta Erbakan hocamızı Anayasa Mahkemesinin önününe 'savunan adam' diye çıkardılar. 27 Nisan'da aynı şeyi bize yapmak istediler. Ama bu sefer karşılarında kaya gibi duran biri AK Parti ve Genel Başkanımız, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan vardı. e-muhtıra verdiler ama o e-muhtıra aynen adresine iade edildi."

Darbelere boyun eğmediklerini, vesayete yol vermediklerini vurgulayan Davutoğlu, önlerine engeller çıkarıldığını, partilerinin kapatılmak istendiğini, Gezi olaylarıyla darbe teşebbüsünde bulunulduğunu, 17-25 Aralık'ta kumpas kurulduğunu anlattı.

Başbakan Davutoğlu, hiçbir engele boyun eğmediklerini, bütün zorlukları aştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir çatı aday üzerinde anlaşıp hep birlikte geldiler ama onlara gerekli dersi verdiniz. 'Cumhurbaşkanı olamaz' dedikleri Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı yaptınız, Allah razı olsun. Şimdi de sadece çatı aday değil, çatı bir çete kuruyorlar. Çatı çete, bunun adı çatı çete. Nasıl bir çatı çete biliyor musunuz? Üç tane muhalefet partisi CHP, MHP, HDP. Birbirlerine daha hiç söz ettiklerini gördünüz mü? MHP hiç HDP'ye dönüp 'Bu millet, bu vatan bölünmez otur oturduğun yere' diyor mu? HDP, MHP'ye dönüp 'neden geçmişte şunları yaptın' diye soruyor mu? CHP, HDP'ye laf ediyor mu? CHP zaten MHP ile zaten ortak. Peki dertleri kimle? Dertleri AK Parti ile. Ama esas dertleri milletle. Sadece onlar mı, eskiden CHP'nin ulusalcıları paralelcilere, 'f tipi' derdi, şimdi paraleli onlar savunuyor, onlar paraleli savunuyor. HDP ile paralel perde gerisinden konuşuyor, Kandil'le paralel arasında irtibat var. Kandil-paralel-DHKP-C-CHP-MHP-HDP hepsi aynı yerde. Buna çatı çete derler. Temel nerede, millette. Millette temeli olmayanlar, çatı da çete kursalar, koalisyon kursalar milleti durdurabilirler mi?"

-"Özgürlük, barış güvercini kesilen adamlar..."

HDP Eş Genel Başkanlarını eleştiren Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Ankara, İstanbul'a gelip demokrasi, özgürlük, barış güvercini kesilen adamlar, Doğu'ya, Güneydoğu'ya gelince tehditlerini artırıyorlar. Siirt'te bizim mitingden çıkan genç kızlarımıza saldırdılar, darp ettiler. Ama kadına karşı şiddet konusunda her zaman duyarlı olan o çevreler hiç seslerini çıkarmadı. HDP'ye destek beyanı yapan aydınlardan, bu genç kızlarımıza yapılan şiddet konusunda bir ses duymadık. Milletvekillerimizi, muhtarlarımızı tehdit ediyorlar. Neden biliyor musunuz, önlerindeki tek engel AK Parti, ondan."

- "Oralara gitmek için yürek lazım"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli veya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Doğu ve Güneydoğu'ya gidemediğini söyleyen Davutoğlu,"Neden gitmiyorlar. Çünkü ülkenin her yerine gitmek için aşk, sevda lazım. Ama en önemlisi yürek lazım yürek" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Hakkari Havaalanı açılışında ben de olsaydım keşke" dediğini aktararak, şöyle devam etti:

"Keşke sen vaktinde havaalanı yapılmaması için 99 kez saldırı yapan o teröristlere bir tavır koysabilseydin. Onlarda böyle bir tavır gördünüz mü, hiç şiddete 'dur' dediler mi, hiç terörle aralarına mesafe koydular mı? Şimdi, bugün bir yerde konuşmuş, 'eğer 7 Haziran'da barajı aşmazsak, kan kusturacaklar" demiş. Kim kan kusturacak, öznesini de kullanmamış. Hala kandan, şiddetten, nefretten besleniyorlar. Onlara 'bu memleketin artık dökülecek bir damla kanı yoktur' diyecek misiniz? Türk, Kürt, Sünni, Alevi tek yumruk olacak mıyız? Bu şiddet yanlılarına, bu vandallara demokrasiyi savunmak adına bir ders verecek miyiz?"

Davutoğlu, meydandakilere, "Birbirlerini kopya ediyorlar, biri diyor ki; tek parti zihniyetli CHP 'Diyaneti kaldıracağız' diyor, tek partinin Kürt versiyonu olan HDP de 'biz de kaldıracağız' diyor. Biri, imam-hatipleri aynı 28 Şubat gibi 'orta kısmını kapatacağız' diyor, diğer 'biz de kapatacağız' diyor. Biri 'din dersini kaldıracağım' diyor, diğeri 'biz de' diyor. Bunların birbirinden farkı var mı?" diye sordu.

"Birisi 28 Şubat'ta başörtüye meydan okumuştu, bir diğeri şimdi bir HDP milletvekili diyor ki; 'Başörtüsü kadınları aşağılayan bir ritüeldir.' Biz ise ne diyoruz; başı açık, başı örtülü bütün Türk kadınları azizdir, aziz olacaktır" görüşünü dile getiren Davutoğlu, MHP'nin 1999'da Nesrin Ünal'ın talimatla başını açarak TBMM'ye soktuğunu anımsattı. Davutoğlu, bu seçimlere başı açık ya da kapalı bütün kadınların elele Meclis'e yürüyeceğini söyledi. Davutoğlu, "Dikkat edin Sincan'da tankların yürümesine sebep olan o zihniyetin getirdiği bütün kalıntıları birer birer temziledik, temizleyeceğiz" ifadesini kullandı.

Başörtüsü sorununu, imam-hatiplerin katsayı zulmünü sonlandırdıklarını anımsatan Davutoğlu, insanların inançları üzerinden yapılan baskıları ve 28 Şubat zihniyetini de bitirdiklerini kaydetti. Olağanüstü halin kaldırıldığını, herkesin ana dilinde konuşması ve yayın yapmasının önünü açtıklarını vurgulayan Davutoğlu, Türkiye'ye demokrasiyi ve özgürlüğü AK Parti'nin getirdiğini söyledi.

Davutoğlu, "7 Haziran'da ya özgürlüklerimizi, demokrasiyi koruyacağız ya da 28 Şubat zihniyetini geri getirecekler. 7 Haziran'da mührü AK Parti'ye vurmak, tarihe de milletin mührünü vurmaktır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, seçimden sonra sivil anayasayı başkanlık sistemini de içinde olmak üzere yazmak için harekete geçeceklerini ve 12 Eylül, 28 Şubat izlerinin yaşanmayacağını vurguladı.

-"Emeklilerin standartlarını yükseltecek yeni imkanlar sunacağız"

Davutoğlu, yeni, güçlü, sivil ve özgürlükçü bir anayasa yapmak istediklerini tekrarlayarak, "Milli birliği, beraberliği güçlü bir şekilde vurgulayacak tarzda çözüm sürecini başarıya ulaştıracağız. Bütün toplum kesimleriyle hiçbir ayrılık gözetmeden Kürt, Alevi bütün vatandaşlarımız ile farklı inançlara sahip bütün vatandaşlarımızla çok güçlü toplumsal diyalog mekanizmaları kuracağız. Sorunlarını teker teker çözeceğiz. Türkiye'de demokrasi söz konusu olduğunda tek bir sorun olmayacak" diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en güçlü ekonomileri arasına girebilmesi için 25 öncelikli program ilan ettiklerini, bunları tek tek uygulayacaklarını ve bu sayede güçlü ekonomik alt yapıyı kuracaklarına işaret eden Davutoğlu, gençlerin istihdamı için açıkladıkları geniş kapsamlı paketler hayata geçirilmesi ve mesleki eğitimin yeniden organize edilmesiyle işsiz genç bırakmayacaklarını söyledi.

Başta emekliler ve taşeron işçiler olmak üzere tüm kesimlerin bütün meselelerini birer birer çözeceklerini belirten Davutoğlu, "Çıkarttığımız yasayla 1 Temmuz'dan itibaren emeklilerimize seyyanen 100 lira zam, yani yılda bin 200 lira seyyanen zam yapıldı. Bu yaklaşık 1,5 kat maaş demek. Kılıçdaroğlu hayal kurarken, biz emeklilerimize son 12 yıl içerinde 4,5 misli zam yaptık. Bazı emeklilere, Bağ-Kur tarım emeklilerine 12 misli zam yaptık. 66 liradan 816 liraya. Geri kalan bütün emeklilerimize de en iyi şekilde hayat standartlarını yükseltecek tarzda yeni imkanlar sunacağız" ifadelerini kullandı.

-Notlar

Sincan'da mitingin yapıldığı alan AK Parti flamaları ve Türk bayraklarıyla süslendi. Alanı çevreleyen binalarda ve meydanda, "Ecdadı Fatih'in torunlarıyız, yeni Türkiye yolundayız", "Kudüs'ün kaderi de Bağdat'ın kaderi de Bişkek'in kaderi de Semerkant'ın kaderi de Saraybosna'nın kaderi de bizim kaderimizdir. Tüm dünya düşman olsa bile Allah bizimledir", "Ebediyen tütecek ak ocağın bacası, sen bize lazımsın Türkiye'nin hocası", "Yeni Türkiye yolunda ikinci yarı başlıyor" pankartları yer aldı.

Mitinge Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Yalçın Akdoğan ile AK Parti'nin Ankara milletvekili adayları da katıldı.

Davutoğlu, konuşmasının ardından alandakilere karanfil dağıttı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Önder yeşilbudak

Hocam allah razı olsun sizlerin elleriyle 2.Rasidi hilafet devleti nin kurulmasını rabbim nasip etsin

Görüş Bildir Bizimle Paylaş