DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:

7 Yıl Önce
2015-05-31 15:55:18
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Rumeli ve Balkanlar'dan göç edenlerin siyasette de etkili ve daha geniş temsile sahip olmasını sağlayacaklarını söyledi.

Şentop, Akgün Otel'de düzenlenen Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin 43. Olağan Kongresi'nde, kendisinin de Balkan kökenli olduğunu belirtti.

Türkiye ve dünyanın 20 sene öncesine göre çok farklı olduğunu, siyasi sınırların öneminin, harita üzerinde, yazılı ve resmi belgelerde kaldığını ifade eden Şentop, "Eskiden sınırlar sebebiyle kavuşamayan, birleşemeyen bizim büyük medeniyetimizin çocukları... Dünyanın değişmesiyle beraber artık o ülkelerde hergün irtibat halinde yaşıyoruz. Ama bunun önemli bir unsuru da Türkiye'nin büyük, Türkiye'nin güçlü olması, kudretli olması, muktedir olmasıdır" diye konuştu.

Eski Yugoslavya ve Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle Asya'da Türk devletlerinin ortaya çıktığını hatırlatan Şentop, şöyle devam etti:

"Hatta o zamanlar bizim Başbakanımız, o dönemki Başbakanımız, 'Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar büyük Türk dünyası' demişti. Doğru bir şey. İnsanımızın ufkunu, ideallerini harekete geçiren, cesaretini artıran bir ifade ama bunun gereğini de yapmak lazım, yapabilmek lazım. Bunun gereğini yapabilmek için tabii önce bu ideallere sahip olmak, sonunda bu idealler uğruna çalışabilecek bir kudrete malik olmak lazım. Türkiye 2002'den bu yana işte bu anlayışla hareket ediyor."

- Salih Murat'ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesi

Şentop, Salih Murat adlı bir avukatın Makedonya'da Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildiğini söyledi.

İki yıl önce Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi üyeliğinde bir boşluk oluştuğunu, konuyu o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaştığını belirten Şentop, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız, Pınarhisar Cezaevi'nden çıktıktan sonra gittiği Makedonya'da Salih Murat'ın evinde misafir olmuştu. Kendisini çok iyi tanıyor. 'Salih için uğraşalım' dedi. Önce Makedonya Cumhurbaşkanı'nı aradı, sonra Başbakanı sonra oradaki Makedon, Arnavut partilerin genel başkanlarıyla temas kurdu. Anayasa Mahkemesi üyeleri orada parlamentoda seçiliyor. Salih Murat bir oy farkla mecliste Anayasa Mahkemesi üyesi seçildi."

Şentop, Türkiye'nin bütün uluslararası kurum ve kuruluşlarda Makedonya'ya sahip çıktığını vurguladı.

İstanbul'un demografisinde en yoğun yapının Balkanlar ve Rumeli'den göç eden insanlardan oluştuğu kanaatini aktaran Şentop, "İnşallah bundan sonra hepimizin gayretleriyle beraber, bu coğrafyanın çocuklarının siyasette de etkili ve daha geniş temsile sahip olmasını da sağlayacağız" şeklinde konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil de Rumelili olmanın ayrıcalık olduğundan bahsetti. Rumeli'nin en değerli hemşehrisinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu hatırlatan Tamaylıgil , "Türkiye'de siyasetçi kimliğimle bir mücadeleyi gerçekleştirmek, onun kurduğu partide bunu gerçekleştirmek çok önemli" dedi.

Kongreye, AK Parti Milletvekili Hüseyin Bürge, İstanbul 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı sanatçı Metin Şentürk, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

turkuaz

Lran bölge süper gücü. dost kalalım. bunlar 5000 yıllık devlet. öyle ıraka,suriyeye benzemezler. 2000 yıl boyunca suriye toprakları onlarındı.dost kalalım, para kazanalım,ülkemiz ticareti kazansın. savaş isteyen İsrail yanlısıdır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş