DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8338 ₺

EURO

16,8854 ₺

ALTIN

944,37 ₺

BİST

2.363,43 ₺

AK Parti Esed ile barışa mı hazırlanıyor?

Ak Partili Selçuk Özdağ 'Suriye' ifadeleri ile 'İsrail, Rusya ve Mısır hakkındaki açıklama ve adımlar sonrası şimdi de Esed ile barış mı oluyor' sorusunu akıllara getirdi...

6 Yıl Önce
2016-07-06 15:05:53

TİMETURK I HABER MERKEZİ

Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Vahdet gazetesindeki köşesinde Suriye ile ilgili bazı ifadeler kullandı. Özdağ'ın cümleleri "Hükümet Esed ile barışma hazırlığı mı yapıyor?" sorusunu akıllara getirdi.

İşte Özdağ'ın o ifadeleri:

TÜRKİYE İÇİN EN UYGUN SURİYE POLİTİKASI

"Türkiye için en uygun Suriye politikası, Suriye'nin bütünlüğüdür. İnsan bazen düşünmeden edemiyor, bu kadar derin çelişkilerin olduğu bir ülkede acaba diktatörlüğü bu çelişkiler mi doğuruyor? Öyle ya demir bir yumruk olmadığı zaman birbirini yemeye hazır farklı meşrepten toplulukları çatıştırmadan bir arada tutmak çok zor."

MEZHEP ÇATIŞMASI YENİ DEĞİL, ESED YOKKEN DE VARDI

"Bazıları bir diktatör gerek diyebilmek için bu çelişkiler özellikle oluşturuyor dese de bu doğru değil. Ortadoğu'da mezhep eksenli çatışmalar yeni değil. Esed ailesi yokken bu çelişkiler, fay hatları vardı" ifadelerini kullandı.

UFUKTA ESEDLE İLİŞKİLERİN DĞEİŞMESİ İHTİMALİ VAR"

"Esed'in hamisi Rusya olduğuna göre ufukta Esed'le de münasebetlerin değişmesi ihtimali var. Aslında Türkiye'nin bütünlüğünü tehdit eden Esed değildi, üstelik kurulan iyi ilişkiler yüzünden Suriye Hatay'daki iddialarından vazgeçmişti. Böyle birden bire her şey ters yüz olunca hem Suriye halkı çok şey kaybetti hem Türkiye ciddi terör saldırıları ile karşı karşıya kaldı."

ŞARTLAR DÜNE GÖRE ÇOK DEĞİŞTİ

Özdağ yazısını şöyle bitirdi:

"Rusya ile barışmak maliyeti velev ki özür gibi ağır bir yaptırım da olsa, yapılan doğrudur. Suriye ile de Suriye'nin bütünlüğü noktasında bir buluşma zemini yakalanabilir, yakalanmalıdır. Şartlar düne göre çok değişmiştir. Bugün Suriye'yi tehdit eden PYD ile IŞİD terörü Türkiye'yi de tehdit ediyor. Bir barış ortak tehdide karşı iş birliği yollarını da açabilir."

 

.

YORUMLAR (8)

yusuf yetim

erdogan yıllar öncede şimdide aynı her zaman yağ gibi üstte durmaya çalışır.altta boğulanlar ona destek olanlardır.

Serhat

Şimdi millet olanı biteni izliyordur. Allah için akp ye verenler bende dahil politikaların ne için atıldığına göre ya akp kazanır ya da biter

seref kaya

olan türkiyenin 90 yıllık dış politikasına itibar ve saygınlığına oldu.. suriyeyide baştan sona harap etti bizim stratejik derinlerimiz. dy bakalım nolacak, vardır bunda da allahın bir hesabı.

ekol türk

Aynen sayin erdogan dikdur egilme bumillet seninle dedik.egilirsen sen sözünü tutmazsan, millette senin srdinda durmaz

Yaşar taşçı

Çelişki=diktatörlük=istikrar=o halde diktatörlük birleştirici güçtür=barisalim( boyun eğelim) . Şimdiye kadar adamakıllı bir Suriye politikası mi vardı hükümetin ki bu çıkarımlara şaşalım.hic ama hiç şaşırmiyorum.zira; sadece oradan gelen mültecilere bakıp, bunun ciddi bir Suriye politikası olduğunu zannetmek ciddi bir ongorusuzluk tu .en az üç yıl önce yapılması gereken aktif operasyonel müdahaleler varken -ki konjonktür musaitti- şimdi pasifligimizin ve meseleye sadece insani bakmamizin ceremesi ni çıkıyoruz.bu yazı resmî boyun egisin ilk adımıdır.

Osman Türk

Bu yazıyı yazan imanını sorgulamalı.Esed'le barışmak demek AKP ve Erdoğan'ın sonu demektir. Zaten kendimizi zorlaya zorlaya oy verdik şimdiye kadar.

kartal

ülkemin iyiliği ve çıkarları için her şey yapılır. ulusal güvenlik , suriyede barış diyorsa...odur... gerisi fazla laf. ben halkıma ve esnafımın ,vatandaşın cebine bakarım. gerisi israil ve batı oyunu. cihat falan yok. uyanın.

abbas cin

siz bu politikalarinizi kürtlere karsi yapiyorsunuz ama yemezler artik ne kürtler eski kürtler nede zaman eski zaman bunu hic unutmayi küertler rezi oldugu müddetce türkiyele bereber yasayabilirler istemezlerse asla olamaz cünkü adamlarin eli güclendi silahida savasida var artik bizim bu kokmus siyasetimiz iflas eti artik

Görüş Bildir Bizimle Paylaş