DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Bilecik'te:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Bilecik'te:

7 Yıl Önce
2015-05-30 14:45:09
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye'de AK Parti'den önce sadece 5 yıllık planlar yapıldığını belirterek, "Hiç uygulanmadı çünkü erken seçimsiz bir hükümet dönemi olmadı. Biz iktidara geldik, sadece 5 yıllık planlar yapmıyoruz, 10 yıllık planlarımız var, 25 yıllık planlarımız var, 50 yıllık planlarımız var, 100 yıllık planlarımız var" dedi.

İslam, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde Yenimahalle Mahalle Konağı'nda sivil toplum temsilcileri ve ilçe teşkilatıyla bir araya geldi.

Muhalefet partilerinin AK Parti'nin yaptığı yatırımların neler olduğunu bilmediğini belirten İslam, Türkiye'nin 13 yılda Avrupa'nın en büyük Sosyal Politikalar atılımını yapan ülke olduğunu söyledi.

Dünyanın son 60 yıldır sosyal politikalar ürettiğini aktaran İslam, Türkiye'nin ise son 10 yıldır AK Parti hükümetiyle sosyal politikalar üretmeye başladığını ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının son bir yıl içinde gerçekleştirdiği yatırımlar ve programlar hakkında bilgi veren İslam, "Her ay neredeyse yeni bir programla halkımızın karşısına çıkıyoruz. Biz bütün bunları 10-13 yıldır yapıyoruz fakat yaklaşık 2 ay önce şöyle bir manzarayla karşılaştık. Seçime gidiyoruz, bütün partiler beyannamelerini yeniden hazırladılar ve yayımladılar. Bir de baktık ki bütün partilerin vaatleri sosyal politikalarla ilgili beyannamelerini 60-70 madde sıralamışlar" diye konuştu.

- "Kanunların çıkmasını engelliyorlar"

İslam, Meclis'te sosyal politikaları inşa etmeye yönelik bir kanun getirdiklerinde muhalefet partilerin buna karşı koyduğunu ve kanunları Meclis'ten çıkarmada güçlük yaşadıklarını kaydetti.

Muhalefet partilerinin kanunların çıkmasını engellediğini anlatan İslam, şunları söyledi:

"Engellerken de 'parayı çarçur ediyorsunuz. Makarna, kömür dağıtarak insanlardan oy topluyorsunuz' diyorlar. Halbuki makarna, kömür dağıttığımız yok, söylediğim işleri yapıyoruz. Fakat yaklaşık iki ay önce bunlar birden değişti, 180 derece bir dönüş yaptılar, dediler ki 'sosyal politikalar çok önemli, bizde bunlar sonra sosyal politikalara çok kıymet vereceğiz.' Ben buna Bakan olarak çok seviniyorum çünkü önümüzdeki dönem yine bizi engellemeye kalkacaklar. O zaman kapı gibi beyannamelerini önlerine koyacağız, 'bunu söylemiştin' diyeceğiz. Bunların yapacağım dediği işleri biz zaten 13 yıldır yapıyoruz. O kadar memleketten haberdar olmayan adamlar ki bir sokağa çıkmamışlar, bir ara sokaktan geçmemişler, bir fukara hanesine gitmemişler, ayakkabılarını çıkarıp bir eve girmemişler, bir yetim başı okşamamışlar, bir dul kadına 'neye ihtiyacın var' diye sormamışlar. Kendi devletlerinin ne yaptığından haberleri yok."

Muhalefet partilerin iktidar olduğu zaman, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının şimdiye kadar yaptığı bütün sosyal yardımları ve sosyal hizmetleri yeni bir fikirmiş gibi vatandaşlara vaat olarak verdiğini söyleyen İslam, muhalefet partilerin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılanları dinlemediği için aynı vaatleri verdiğini kaydetti.

İslam, muhalefetin içinde bulunduğu durumu bir fıkra ile özetlemek istediğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anadolu'da çok palavracılar için söylenen bir şey var. Palavracı gelmiş köyün kahvesinde bir tanıdığının yanına yaklaşmış demiş ki 'kardeşim ödenmiş borcun varsa kefil olayım, ölmüş düşmanın varsa geleyim karşı koyayım, malın mülkün varsa oturup, yiyip, içeyim. Daha sana ne yapayım.' Bunlar da Türk milletine bunu söylüyorlar. Ölmüş düşmanımıza karşı koyacaklar, ödenmiş borcumuza kefil olacaklar. Ama çok önemli bir ayrıntı var, birikmiş malımıza mülkümüze konup, onu yiyip içecekler. Asıl problem o. Bunların 3,5 yılda yiyip, içip, çekip gittiklerini 13 yılda toparladık, bunu unutmayın."

- "2053, 2071'i planladık, ne yapacağımızı biliyoruz"

AK Parti'nin yaptığı yatırımları anımsatan İslam, şöyle devam etti:

"Türkiye'de bizden önce sadece 5 yıllık planlar yapılırdı. Hiç uygulanmadı çünkü erken seçimsiz bir hükümet dönemi olmadı. Biz iktidara geldik, sadece 5 yıllık planlar yapmıyoruz, 10 yıllık planlarımız var, 25 yıllık planlarımız var, 50 yıllık planlarımız var, 100 yıllık planlarımız var. Türkiye'nin 2023'ünü planladık. 2023'te neyi hedeflediğimizi biliyoruz. Hedefimiz kişi başına 25 bin lira düşen milli gelir. Hedefimiz Türkiye'nin 10 büyük dünya ülkesi arasına girmesi 2023 için hedefimiz bu. 2053, 2071'i planladık, ne yapacağımızı biliyoruz. Nereye doğru gideceğimizi biliyoruz. Ülkemizin istikbalinin nerede olduğunu biliyoruz."

Bakan İslam, kız kardeşinin başörtülü olduğunu ve başörtü sorunundan dolayı kız kardeşinin okuyamadığını vurguladı.

Daha sonra Bozüyük Kız Öğrenci Yurdu'nu ziyaret eden İslam, gazetecilerin Anayasa Mahkemesinin imam nikahıyla ilgili kararınını hatırlatması üzerine, "Her nikah akdi bir belgeye bağlanmalı, hakların korunabilmesi için. 18 yaş altındaki evlilikler Türkiye Cumhuriyeti'nde yasaktır. Bu kararla 18 yaş evliliklerin bir ilişkisi yoktur" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

eren baran

yahu bu pkk ayarlı marksist müslüman toplumdan kopuk adamların her arızayı bu memleketin devletine kesmeleri artık gına geldi,bu nasıl devlet kendine düşman adamları mecliste tutuyor görülmüş şey değil..biliyorki ışidi kuranda yönetende israil ve abd ,onlara sesi çıkamıyor çünkü pkk nında hamisi aynı ülkeler.

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş