DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ahmet Taşgetiren: HDP'ye sorulmayan soru

Ahmet Taşgetiren, 7 Haziran seçim sonuçları üzerinden HDP'nin Doğu ve Günyedoğu'daki oy oranlarını masaya yatırdı...

08.07.2015 04:41:19

Star Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, bugünkü "HDP'ye sorulmayan soru" başlıklı yazısında 7 Haziran seçimlerinde HDP'nin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ndeki köylerde oy oranlarının yüksek olmasını eleştirdi. Taşgetiren, "Beyler, Doğu - Güneydoğu'da köylerden gelen sandık sonuçları yayınlanıyor. Tek iptal yok, tek fire yok, korkudan sandık kuruluna gelmeyen başkanların oyu dahil, bazen ölenler, bazen o gün köyde olmayanlar dahil bütün oylar HDP'ye çıkmış. Stalin'in Sovyet Rusyası'nda, Esed'in Suriyesi'nde, Mübarek'in Mısırı'ında dahi olmayan şey Şırnak'ın, Diyarbakır'ın, Van'ın köylerinde olmuş, nasıl iş bu? Belki siz bile bu kadarını beklemiyordunuz şaibe görüntüsü verip ele güne rezil olmamak için. Buna dair bir sözünüz olacak mı?" dedi.

İşte Ahmet Taşgetiren'in yazısından bir bölüm:

Adamın biri bostana girmiş, kavunları koparıp koparıp çuvala dolduruyormuş. O sırada bostanın sahibi gelmiş, adamı iş üstünde yakalamış. Adam bakmış, tepesinde bostan sahibi duruyor: 

- Aşırı fırtına vardı da, uçup gitmemek için bostana tutundum, demiş.

Bostan sahibi bıyık altından gülmüş:

- İyi de, demiş, ya şu çuvaldakiler ne?

Adam çok pişkin cevap vermiş:

- Vallahi ben de onu düşünüyordum, acaba ne?

HDP'ye şu ana kadar sorulmayan soru şu:

- Beyler, Doğu - Güneydoğu'da köylerden gelen sandık sonuçları yayınlanıyor. Tek iptal yok, tek fire yok, korkudan sandık kuruluna gelmeyen başkanların oyu dahil, bazen ölenler, bazen o gün köyde olmayanlar dahil bütün oylar HDP'ye çıkmış. Stalin'in Sovyet Rusyası'nda, Esed'in Suriyesi'nde, Mübarek'in Mısırı'ında dahi olmayan şey Şırnak'ın, Diyarbakır'ın, Van'ın köylerinde olmuş, nasıl iş bu? Belki siz bile bu kadarını beklemiyordunuz şaibe görüntüsü verip ele güne rezil olmamak için. Buna dair bir sözünüz olacak mı?

Bu soruya nasıl cevap verir HDP'liler bilmiyorum.

Ama onlar bile, bunca çarpık görüntüye rağmen hadisenin ülke çapında yeterince gündem olamaması karşısında şaşırmış olmalılar.

Şaşırmışlar mıdır, o da ayrı bir mesele.

Bu seçimde çok özel bir koruma ve destek gördüklerini düşündüklerinde belki de, şaşkınlığı bırakıp, firesiz sandık raporlarını keyifle seyretmişlerdir.

Hükümet adına bu iş yalnız Yalçın Akdoğan'ın derdi olmakla kalmış gibi gözüküyor. Parti teşkilatının tepkisi de çok sınırlı. Kimbilir belki de “Hükümet olarak sandık güvenliğinden siz sorumlu değil miydiniz?” gibi bir soruya muhatap olma endişesi ellerini - kollarını - dillerini bağlıyordur. Hükümetin şu anda en azından, yeni bir seçimde Doğu - Güneydoğu'da vatandaşın özgür biçimde oy kullanabilme imkanını nasıl sağlayacakları konusunda kafa yorması gerekiyor.

Muhalefetin de sesi çıkmıyor bu acayip listeler karşısında. MHP'nin bile sesi çıkmıyor, dersek ortada nasıl bir bilinçli suskunluk olduğu daha iyi görülecektir. Hem MHP hem CHP adına sürdürülen bu suskunluk “Bizim zaten karşılığımız yok Doğu - Güneydoğu'da, seçim güvenliği de sadece Ak Parti'nin oylarını koruyacak, o zaman ne lazım bize seçim güvenliği!” diye mi düşünülüyordur?

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ali

Antalya'da silah zoruyla mv çıkardık değil mi bence kendinizi Aşın artık bunlar tutmuyor hocam .acısı hala geçmedi ayrı bi mesele

Kayserili

Yenilgiyi Hazm edemiyor kabullenemiyor AKP. Bu acı ile habire futurasizca HDP ye Yalan Hakaret Fitne ve Tehdit savuruyor. Taşgetiren zaten kendi kendini son paragrafı ile celistiriyor. Diyorki Bizim disimizda hiçbir muhalefet partisi buna Ses Çıkarmıyor. Kendisini komplo teotilere o kadar inandırmıs ki gözünün önündeki HDP hakki ile kazandi Milletin sevdası ile kazandi gerçeğini Göremiyor...

ahmet duman

'yazı güzel ama....' sayın taşgetiren'in duymak istemediği şey:'tepesinde demokles'in kılıcı sallanan akp iktidarını isteyen ŞEY/İRADE ile hdp'nin barajı aşmasını isteyen ŞEY/İRADE'nin aynı olması' ihtimali...bugünkü haliyle 'barış süreci' denen şey'in arkasında da akp ve hdp'nin olması yeterince anlaşılabilir bir şey değil mi ki?

sadosan

Ak Parti dile getirmeye çalışıyor. Horraaaaa saldırı başlıyor. Hükümet sizsiniz, neden tedbir almadınız. Ne yani 1992 deki gibi tüm köyler jetlerle bombalansın mı? Muhalefet bunu mu bekliyor. Özellikle Diyarbakır Kulp'lu olan CeHaPe li Sezgin Tanrıkulu sen neyin peşindesin. 'Vay efendim hükümet isen, şikayet etme' demekle ne demek istiyorsun.

selahattin

Kurtler hirsizlik yolsuzluk ve arsizliginizdan bikti. O yuzden tek fir vermeden HDP ye oy veriyorlar. Ama butun devlet imkanlariyla ucagiyla helikopterleriyle ortulu odenegi kaymakami savcisi valisiyle %10 baraji, 300 trilyonluk secim yardimiyla AKP nin bu secimde yer almasina guya dindar biri olarak bugune kadar tek bir itirazin oldu mu sayin Tasgetiren. Burda niye susuyorsun o halde.Demek ki aldigin ihaleler senin icin daha onemli.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş