Ahmet Çalık kimdir?
Ahmet Çalık kimdir?

Ahmet Çalık kimdir?

Ahmet Çalık 1958 senesinde Malatya'da dünyaya geldi. 

İlkokulu Malatya'da tamamlayan. Ahmet Çalık, orta ve lise öğrenimini ise İstanbul'da tamamladı. 

1981 senesinde ticari yaşamına Ortadoğu Tekstil'i kurarak başladı.

Malatya'da GAP Güneydoğu Tekstil'i kurarak Doğu Anadolu'daki ilk yatırımını gerçekleştirdi.

Enerji, telekom, finans, inşaat, medya ve tekstil alanlarında faaliyet gösteren grup şirketlerini 1997 senesinde Çalık Holding'i kurarak tek çatı altında birleştirdi.

Enerji sektörüne 1990'lı yılların ortalarında giren Ahmet Çalık, Çalık Enerji'yi kurdu. Şirket Orta Asya bölgesinde toplam 1500 MW'a yakın 7 enerji santrali projesine imza attı.

Gardabani projesiyle Gürcistan'daki en büyük EPC müteahhidi unvanına sahip olan Çalık Enerji, Irak'ta toplam kapasiteleri 2000 MW olan iki adet elektrik santralini tamamladı.

1999 senesinde finans sektörüne adım attı ve Türkiye'de Aktif Bank'ı kurdu. Grubun yönetiminde Arnavutluk'un en büyük iki bankasından biri haline gelen BKT'yi devraldı.

Ahmet Çalık, Balkanlardaki en büyük Türk yatırımcılardan biridir.  2007 senesinde Arnavutluk'un en büyük sabit telefon işletmecisi ve internet sağlayıcısı ALB telecom'u satın aldı. Çalık, 2008 senesinde yine Arnavutluk'da GSM pazarına girerek Eagle Mobile'ı kurdu. 

Sahip olduğu şirketleri tek çatı altında birleştirmek maksadıyla kurduğu Çalık Holding ‘Emerging Markets Global Player‘ 2010 raporuna göre yurtdışında yatırım yapan en büyük 5 Türk grubundan biridir. 

Ahmet Çalık, Çiğdem hanım ile evli ve 4 oğlu var. En büyük oğlu Mahmut Can'dır.

Ahmet Çalık Kimdir?

Doğum Tarihi:1958
Mesleği:İş adamı
Ünvanı:İş adamı