SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Adidas gitti Puma geldi

Boykot, Tasfiye ve Yaptırımlar Hareketi (BDS) Alman spor markası Adidas’ın artık İsrail Futbol Birliği’nin (IFA) sponsorluğunu yapmayacağını belirtti.

Adidas gitti Puma geldi
10.8.2018 09:51:59

Quds Net News'e göre BDS eylemcileri web sitelerinden kararı duyurarak, Filistinlere yönelik baskıya suç ortaklığı yapmayı durdurması istendiğinden Adidas'ın çağrıya uyarak IFA'ya olan hizmetini sona erdirdiğini belirtti.

Mart ayında BDS tarafından yapılan açıklamada, 130'un üstünde Filistin futbol kulübünün Adidas'ın IFA'ya sponsorluğunu bitirmesini talep etmişlerdi. IFA'ya üye altı takım ise Batı Şeria'da işgal altındaki Filistin topraklarındaki yerleşimlerde bulunuyor.

Bu nedenle BDS tarafından 16 bin imzanın bulunduğu bir dilekçe Haziran ayında Adidas'ın genel merkezinin bulunduğu Amterdam'a gönderildi. Adidas'ın verdiği cevapta ise “FIFA'ya başvurarak, uluslararası hukuk ilkeleri ve insan hakları politikası gereği İsrail yerleşimindeki takımlar konusuyla ilgili hakemlik yapmasına ihtiyaç duyulduğu konusunu ilettik” denildi.

Uluslararası insan hakları örgütleri, uzmanlar ve 100'ün üzerinde Avrupalı yasama üyesinin ise FIFA'ya İsrail yerleşim kulüpleri sorunun çözülmesi için baskı yaptığı belirtildi. Ancak bütün çağrılara rağmen FIFA sorunu tespitten kaçınarak “tarafsız” kalacaklarını dile getirdi.

Alman spor giyim devi Puma ise Adidas'tan boşalan yeri devralarak IFA'YA sponsor oldu. BDS eylemcileri etik ilkelerine uyması çağrısında bulunarak PUMA'dan da sözleşmeyi iptal etmesini istedi.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR