DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Adalar İskelesi'nde 'fayton' protestosu

Adalar İskelesi'nde 'fayton' protestosu

7 Yıl Önce
2015-05-31 17:20:43
"Faytona Binme Atlar Ölüyor Platformu" üyeleri, faytonda kullanılan atlar için Kadıköy Adalar İskelesi'nde eylem yaptı.

Adalar İskelesi'nin önünde toplanan platform üyeleri, 'Faytona Binme Atlar Ölüyor' yazısı ile at resmi bulunan pankart ve dövizler açtı.

Elif Narin, gruptakiler adına yaptığı açıklamada, özellikle Adalar'da her yıl 500'den fazla atın faytonlarda sömürüldüğünü savundu.

Atların, çeşitli hastalıklar ve sakatlanma gibi nedenlerle mezbahaya gönderilmeleri sonucu yaşamını yitirdiğini dile getiren Narin, şunları kaydetti:

"Bakımı külfetli olduğu için kışın ormana terk edilen atlardan bazıları ölüyor. Bazıları da fayton kazalarında son nefesini veriyor. İki yıldır faytonculuğun kaldırılması için yaptığımız başvurular sonuçsuz kaldı. Adalar'ın ulaşım sorunu için atların kullanılmadığı, Adalar'ın yapısına, doğaya ve ekolojik sisteme dost çözümler uygulamaya konulmalıdır."

Narin, Adalar halkının hayvan kullanımını içermeyen ve herhangi bir sömürü biçimini desteklemeyen yerinde önerilerinin dikkate alınarak hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Taleplerinin daha az fayton veya atlar için daha iyi yaşam koşulları değil, atlı faytonların tamamen kaldırılması olduğunu aktaran Narin, "Atlara özgürce yaşam hakkının, yani her canlının doğuştan sahip olduğu en temel hakkın derhal geri verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Hikmet

Dediklerinizi göz ardı etmek mümkün değil!Zira bir aydından beklendiği üzere halkı uyarmayı önemsiyorsunuz. Fakat burada şunu da vurgulamak gerekir: Hükümetin ve bilhassa sayın cumhurbaşkanının çözüm süreci ve yeni anayasayı yeniden hatırlaması gerekmez mi? Nitekim ülke insanının en temel talebi budur!Ve kanaatimce -Ak parti cephesinden bakılırsa- yaşanan oy kaybının en önemli gerekçesi çözüm süreci ve yeni anayasanın rafa kaldırılmasıdır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş