Abdülhaluk Mehmet Çay kimdir?
Abdülhaluk Mehmet Çay kimdir?

Abdülhaluk Mehmet Çay kimdir?

Abdülhaluk Mehmet Çay 1945 yılında Çorum'un İskilip ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve Ortaokulu İskilip'te, Lise'yi ise Amasya'da okudu. Eğitim hayatını 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'den mezun olarak tamamladı. Fransızca ve Farsça dillerini çok iyi bir biçimde konuşan Çay, Türkçü kimliği ve çalışmalarıyla tanınmıştır. 1963 yılından bu yana, Milliyetçi Hareket Partisi'nin her kademesinde görev almıştır.

24 Aralık 1995'teki Milletvekili Genel Seçimleri'nde, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep milletvekili adayı oldu. Fakat parti seçim barajını geçemedi. 18 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimleri'nde Çorum Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Bülent Ecevit'in kurduğu 57. Hükümet'teki Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları ile Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı görevine getirildi. Bu görev MHP'de bulunduğu son görev olmuştur. Parti Genel Başkanı Bahçeli ile yaşadığı anlaşmazlık neticesinde istifa etmesi beklenmiş, ancak kendisi istifa etmeyince bakanlıktan azledilmiştir.

3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri'nde parti değiştirerek DYP'den Gaziantep milletvekili adayı olmuş, fakat seçilememiştir. 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri'nde BBP'den milletvekili adayı olmuş ancak partinin bağımsız olarak seçime gitme kararı alması üzerine adaylıktan çekilerek istifa etmiştir. Televizyon programları aracılığıyla siyaseti bıraktığını açıklamıştır.

Abdülhaluk Mehmet Çay, Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı Genel Sekreterliğini yürüttü. Türkeş'in ölümüyle Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi. Bu vakıfın organize ettiği, ilki 1992 senesinde Antalya'da düzenlenen Türk Halkları ve Akraba Toplulukları Dostluk ve İşbirliği Kurultayları'nın organizatörü ve uygulayıcısı olmuştur. Ayrıca Abdülhaluk Mehmet Çay, bazı kitaplar da yazmıştır.

KİTAPLARI

Anadolu'da Türk Damgası
Kıbrıs'ta Kanlı Noel-1963 
Her Yönüyle Kürt Dosyası

 

Abdülhaluk Mehmet Çay Kimdir?

Doğum Tarihi:23 Aralık 1945
Mesleği:Araştırmacı Yazar
Ünvanı:Tarihçi