ABD üssünde saldırı gerçekleştiren Suudi asker Usame bin Ladin’e ait o sözleri paylaştı

ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Pensacola Deniz Hava Üssü'nde silahlı saldırı gerçekleştiren Suudi asker Muhammed Said Şemrani'nin olay öncesi Twitter hesabında Usame bin Ladin’e ait şu sözleri paylaştığı belirtildi: “Sizler, biz Filistin'de gerçek bir güvenliği yaşayıncaya ve Amerikan birlikleri topraklarımızdan çıkıncaya kadar güvende olmayacaksınız.'

07.12.2019 11:38:24

ABD'de dün Florida eyaletinde Pensacola'da Donanma Hava İstasyonu'nda silahlı saldırı düzenlendı. Saldırıyı gerçekleştiren Suudi ordu mensubu olan öğrenci, donanma güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Pensacola yerel polisi, saldırıda sekiz kişinin yaralandığını doğruladı. Saldırının tabanca ile gerçekleştirildiği açıklandı ve 4 kişinin öldüğü belirtiliyor. ABD'li güvenlik kaynakları, Şemrani'nin saldırıyı bölgeden edindiği bir Glock marka silahla düzenlediğini aktarıyor.

ELIjMyiWsAAwLG4
Saldırıyı gerçekleştiren Suudi askerin Muhammed Said Şemrani olduğu kesinleşti

KRAL SELMAN İLE TRUMP GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabı üzerinden Suudi Arabistan Kralı Selman'ın kendisine taziyelerini ilettiğini duyurdu. Kral Selman'ın saldırı ile ilgili "Bu kişi, Suudi Arabistan halkının Amerikan halkına karşı beslediği hisleri hiçbir şekilde temsil etmiyor" dedi.

56_3

ÜSTE KAÇ ASKER VAR?

Pensacola deniz üssünün internet sitesinden elde edilen bilgilere göre okulda, 16 bin asker ile 7 bin 400 sivil personel bulunuyor. Üste ayrıca Kuveytli askerler de eğitim alıyor. Saldırıyı gerçekleştiren Suudi asker Şemrani'nin havacılık alanında üste eğitim gördüğü biliniyor.

45_2

ZAMANLAMA MANİDAR

Saldırı, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesinin ikinci yıl dönümünde gerçekleştirildi.

Trump, 6 Aralık 2017 tarihinde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını ilan etmiş, olay dünyada tepkilere neden olmuştu.

USAME BİN LADİN'İN O SÖZLERİNİ PAYLAŞTI

Mepanews'in haberine göre Twitter'da Şemrani'ye ait olduğu ifade edilen bir hesabın saldırı öncesinde yaptığı paylaşımlar dikkat çekti. Haberde mesajdaki ifadelerin El Kaide'nin kurucu lideri Usame bin Ladin'in ve El Kaide'nin Batı'da bilinen en önemli vaizlerinden Enver el Evlaki'nin ifadeleri ile benzerlik taşıdığı kaydedildi.

Twitter söz konusu hesabı askıya aldı.

Hesapta son dönemlerde İslam dünyasında yaşanan insan hakları ihlallerine dair paylaşımlar da yer alıyordu.

Şemrani'ye ait olduğu öne sürülen hesapta paylaşılan mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Ey Amerikan halkı, Size, yalnızca Amerikalı olduğunuz için karşı değilim, sizden özgürlükleriniz yüzünden nefret etmiyorum. Sizden nefret ediyorum çünkü her gün, sadece Müslümanlara değil, insanlığa da karşı olan cürümleri destekliyor, fonluyor ve icra ediyorsunuz.

Ben kötülüğe karşıyım, ve Amerika bir bütün olarak bir kötülük ulusuna dönmüş durumda. Amerika'da gördüğüm şey, İslam ülkelerini işgal eden İsrail'e olan desteği, birçok ülkenin onların askerlerince işgal edildiğini gördüm, Guantanamo Körfezi'ni gördüm. Seyir füzelerini, misket bombalarını ve insansız hava araçlarını gördüm. Sizin karar alıcılarınız, siyasileriniz, lobicileriniz ve büyük şirketleriniz dış politikanızdan istifade ediyorlar. Sizler ise bunun bedelini ödeyenlersiniz.

Amerikan halkının, sırf İsrail'i desteklemek için sıkıntı çekmekten kazancı ne? Başkalarının haklarına tecavüz ettikten sonra sizden intikam alınmayacağını mı bekliyorsunuz? Amerikalı aileler kaç tane daha ceset torbası almak istiyor? ABD bu yıpratma harbine ne kadar daha dayanabilir? ABD Hazinesi, Amerikalılara sahte bir güvenlik duygusu yaşatmak için milyarlarca dolar harcıyor. Bu güvenliğin kaderi aynı.

Sizler, biz Filistin'de gerçek bir güvenliği yaşayıncaya ve Amerikan birlikleri topraklarımızdan çıkıncaya kadar güvende olmayacaksınız."

SUUDİ ASKER BİR GRUBA BAĞLI MI

Şemrani tarafından yayınlandığı ifade edilen mesajın ardından, Şemrani'nin bir gruba bağlı olup olmadığı da tartışma konusu oldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)