ABD’nin, ‘Erdoğansız bir AK Parti’de kimin lider olabileceği’ konusunda yaptırdığı araştırmadan nasıl sonuç çıktı?

Metropoll Araştırma Şirketi'nin, Amerikan İlerleme Merkezi'nin talebi üzerine 'Tayyip Erdoğan’sız bir AKP’de kimin lider olabileceği' konusunda araştırma yaptığı ortaya çıktı. Araştırmanın sonucuna göre, kendilerini AK Partili’li olarak tanımlayan vatandaşların yüzde 74’ünün Erdoğan’a sadık olduğu belirtildi.

10.12.2019 17:12:30

Metropoll Araştırma Şirketi'nin, Amerikan İlerleme Merkezi'nin talebi üzerine 'Tayyip Erdoğan'sız bir AK Parti'de kimin lider olabileceği' konusunda araştırma yaptığı ortaya çıktı.

Araştırmanın sonucuna göre, kendilerini AK Partili'li olarak tanımlayan vatandaşların yüzde 74'ünün Erdoğan'a sadık olduğu belirtildi. Ayrıca, yaşlı ve daha az eğitimli AK Parti'li kesimin, genç ve daha iyi eğitimli AKP'li kesme göre Erdoğan'a daha sadık olduğu ifade edildi.

Odatv'den Furkan Karabay'ın aktardığına göre, Washington merkezli Amerikan kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi'nin (Center for American Progress), Metropoll Araştırma Şirketi'ne 20-26 Ekim tarihleri arasında Erdoğansız bir AKP'de kimin lider olabileceği ile ilgili araştırma yaptırdı. Kendilerini AK Parti'li olarak tanımlayan vatandaşların yüzde 74'ünün Erdoğan'a hala sadık olduğunu belirtildi. 

Ayrıca, katılımcılara “Erdoğan dışında birisinin AK Parti lideri olabileceğini düşünmeleri” istendi. Sonuçlara göre, AK Parti'li katılımcıların yüzde 21'i Erdoğan dışında başka bir AK Parti lideri düşünebileceklerini söyledi.

Öte yandan AK Parti'li katılımcıların yüzde 73'ü, başka bir AK Parti lideri düşünemediklerini, AK Parti'yi bir arada tutanın Erdoğan olduğunu söyledi.

Erdoğan dışında başka bir AK Parti lideri düşünebilenlerin yüzde 17'si İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yüzde 12'si eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yüzde 8'i eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 8'i Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve yüzde 7'si ise 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cevabını verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)