DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD 'Eğit-Donat'tan vazgeçti

New York Times, ABD'nin Suriye'deki Eğit-Donat programından tamamen vazgeçtiğini açıkladı.

7 Yıl Önce
2015-10-09 14:54:26

Amerikan New York Times gazetesi, Obama yönetiminin Türkiye ve Ürdün'le birlikte yürüttüğü ve Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilerek, silahlandırılmasını amaçlayan "eğit-donat" programından vazgeçtiğini duyurdu.

Gazeteye konuşan Obama yönetimine yakın bir kaynak, Suriye'de Beşşar Esad yönetimine karşı savaşmak için Suriyeli ılımlı muhalifleri eğitmeyi ve silahlandırmayı hedefleyen 500 milyon dolar değerindeki programdan vazgeçildiğini söyledi.

New York Times gazetesinin haberine göre, gün içinde konuyla ilgili Washington'dan resmi bir açıklama gelmesi bekleniyor.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter da, Başkan Obama'nın Suriyeli muhaliflerin eğitim programının değiştirilmesi için kısa sürede harekete geçebileceğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Suriyeli ılımlı muhaliflerin Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde eğitilmesi programının sona erdirileceğini belirtiyor.

Bunun yerine Türkiye'de küçük bir eğitim merkezi kurulacak ve burada muhalif grupların komutanlarına eğitim verilecek.

Bu küçük gruba Amerikan hava operasyonlarında vurulacak hedefleri nasıl belirleyecekleri konusunda eğitim verilmesi planlanıyor. ABD "eğit-donat" programı için 500 milyon dolarlık bütçe ayırmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

hvv

rusya ile karşı karşıya gelmenin maliyeti ney ki!? abd kendi bölgesine sessizce çekiliyor mu? iki büyük güç iki kutup :P

Adem Eroğlu

iiii ....Bizim Stratejik derin adamlara haber verinde uyansınlarDavut + Recep + Fidan = 00000000000000000 m derinlik maşallah...

hvv

tamam anlaşıldı! abd rusya ile anlaştı ve orta doğudan çekiliyor :) iki kutuplu dünya ekseninde dans eden iki içi boş güç :)

selman ammar

RTE İÇİN FOOOOOOSSSSS.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş