DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'den eğit-donat açıklaması

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit donat ile ilgili açıklamalarda bulundu...

7 Yıl Önce
2015-07-08 02:29:36

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit donat programında şu ana kadar sadece 60 kişinin eğitime alındığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Carter, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde ABD'nin IŞİD ile mücadele stratejisi konulu oturumda konuştu.

Senatörlerin IŞİD ile mücadele edecek Suriyeli muhaliflerin eğitilmesine yönelik sorularını yanıtlayan Carter, program kapsamında eğitime alınan muhaliflerin sayısının beklenenin çok altında kaldığını vurguladı. Carter, “3 Temmuz itibariyle şu anda yaklaşık 60 savaşçıyı eğitiyoruz. Bu rakam, kısmen eğitime alınacakların taramasından dolayı, gelinen noktada bizim beklentilerimizden daha az. Ancak bu program önemli. IŞİD'in Suriye'de kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasını sağlamak için sahada bir partnere ihtiyacımız var. Eğitim programı ilerledikçe, bizim asker toplama ve IŞİD'le mücadele operasyonlarında yararlı bilgiler sağlamaya dönük kapasitemizi artıracak önemli ilişkiler oluşturma ve muhalifleri tanımada daha fazlasını öğreniyoruz” diye konuştu.

Seçilen muhaliflerin sayılarının şu aşamada az olmasında ABD'nin onları taramadan geçirmesini dikkatlice yapmasının bir faktör olduğuna işaret eden Carter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha fazla kişiyi eğitim kapsamına dahil edebilmek için eğit-donat programımızın tarama sürecini kolaylaştırmanın yollarını arıyoruz. Bunun yanında müfredatımızı düzeltiyoruz, ılımlı muhaliflere erişimimizi genişletiyoruz ve ilk eğitim sınıfından aldığımız dersleri de programa dahil ediyoruz.”

Suriyelilere yönelik eğit-donat programını Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan'da yapmayı planlayan ABD, her yıl yaklaşık 5 bin muhalifi eğitmeyi planlıyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da bu programa katılanlara aylık 250-400 dolar arası maaş verileceğini duyurmasına rağmen, eğitilecek muhaliflerin azlığı, programının hedefleri doğrultusunda ilerlemeyişi Kongre üyelerinden de ciddi eleştiriler alıyor.

'Savaşta kazanamıyorsanız kaybediyorsunuzdur'

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı, Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain de, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin IŞİD stratejisini oturumda ağır şekilde eleştirdi. Suriye muhaliflerini eğitecek programın Suriye'de istedikleri sonucu vermeyeceğine işaret eden McCain, şunları kaydetti:

“Şu ana dek eğitilecek Suriyeli savaşçıların sayısının azlığına bakıldığında, bu yıl birkaç bin kişinin eğitilmesi hedefimizi tutturabileceğimizden kuşku duyuyorum. Eğer söz konusu program bu hedefi başarsa bile, bunun savaş alanında stratejik bir değişikliğe neden olacağı şüpheli. Evet, Suriye'de siyasi bir dönüşüme ihtiyacımız var. Ancak Beşşar Esed iktidarda olduğu sürece böyle bir çözüm imkansız. ABD, Esed'e sahada daha fazla baskı kuracak bir koalisyon çabasına öncülük etmedikçe ve edinceye kadar, siyasi bir çözüme hiçbir zaman ulaşılamaz, savaş uzayıp gidecek ve IŞİD büyümeye devam edecek.”

McCain, Suriye'de savaş devam ettiği müddetçe Irak'ta IŞİD'e karşı verilen mücadele çabalarının başarıya ulaşamayacağına değinerek, bu şartlarda da örgütün büyümeye ve taraftar toplamaya devam edeceğini kaydetti.

McCain, “Amaçladıklarımız ve şu aşamadaki çabalarımızın seviyesi ulaşmak istediğimiz sonuçla örtüşmüyor. Bu bizim kazanmadığımızı ortaya koyuyor ve savaşta kazanmıyorsanız kaybediyorsunuzdur” yorumunda bulundu.

 'Bağımsız ayrı bir devlet çok problematik olabilir'

“Bağımsız bir Kürdistan, Türkiye'yle ve genel olarak bölgede birçok tartışma yaratacak. Ayrı bağımsız bir devlet fikrine katılıyor musunuz?” şeklinde bir soru üzerine Carter, “Türkler için, bağımsız ayrı bir devlet çok problematik olabilir” yanıtını verdi.

Carter, 2017'de görev süresi dolacak olan Başkan Barack Obama'nın mı yoksa Beşşar Esed'in mi önce gideceğinin sorulması üzerine de, “Başkan Obama'nın ayrılacağı kesin. Ancak şüphesiz Esed'in ilk önce giden olacağını ümit ediyorum” dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş