DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8769 ₺

EURO

16,8435 ₺

ALTIN

942,56 ₺

BİST

2.372,35 ₺

ABD'de Kolomb'un heykelinin kafasını kestiler

ABD'nin Massachussets eyaletine bağlı Boston kentinde, Amerika'yı keşfeden Kristof Kolomb'un heykelinin başı kesildi.

2 Yıl Önce
2020-06-11 09:46:11

Boston CBS isimli yerel haber kanalının yayınladığı haberde, İtalyan kaşif Kristof Kolomb'a ait heykelin başının, dün gece kesilmiş halde büstün yanında bulunduğu görüntüler paylaşıldı.

Olayın fail ya da failleri henüz belirlenemezken, George Floyd'un gözaltı esnasında öldürülmesi üzerine başlayan ve siyahi Amerikalıların haklarını arama mücadelesine dönüşen protestolarla ilgisi olabileceği üzerinde duruldu.

DAHA ÖNCE DE KOLOMB HEYKELİNE SALDIRILAR OLDU

Boston'da 2006'da da Kolomb heykelinin başı kesilmiş, 2015'te ise ırksal ayrımcılık üzerine yapılan protestolarda aynı heykel kırmızıya boyanmış ve üzerine "Siyahi hayatlar önemlidir" yazılmıştı.

Öte yandan, Virginia eyaletinde dün Floyd gösterilerinde protestocular Kolomb heykelini kırıp göle atmıştı.

KOLOMB GÜNÜ, BAZI EYALETLERDE KUTLANMIYOR

Amerika'nın keşfinde büyük rol oynadığı kabulüyle her sene yapılan ''Kolomb Günü'' kutlamalarına, ABD'nin bazı eyaletlerinin katılmadığı biliniyor.

Özellikle Amerikan yerli halkı ve siyahi Amerikalılar,  Atlantik ötesi köle ticaretini başlatan kişi olarak gördükleri Kolomb'a karşı, aynı gün "Yerli Halklar Günü" adıyla karşı kutlama yapıyor.

GENERAL LEE'NİN HEYKELİ KALDIRILDI

Bu arada, ABD'de iki haftadır süren Floyd gösterilerinde, Amerikan iç savaşında köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan General Robert E. Lee'nin de Virginia'daki heykeli etrafında olaylar yaşanmış, bir kişinin hayatını kaybettiği protestolar sonrası Lee'nin heykeli kaldırılmıştı.

Lee, 1861-1865'te yaşanan Amerikan İç Savaşı'nda, kölelik taraftarı Amerikan Konfedere Devletleri ordusunun başında bulunuyordu. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş