AB zirvesinde mülteci gerginliği

AB zirvesinde mülteci gerginliği

26.06.2015 02:02:26
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Avrupa Birliği'ndeki mevkidaşlarını mülteciler konusunda işbirliği yapmadıkları için eleştirdi.

Avrupa Birliği liderleri arasında mültecilere ilişkin ortak politika konusunda derin görüş ayrılıkları yaşandı.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, AB liderlerinin bir araya geldiği zirvede, 'Eğer 40 bin kişi konusunda anlaşamıyorsanız kendinizi Avrupalı olarak nitelemeye hakkınız yok. Eğer sizin Avrupa idealiniz buysa kendinize saklayın. Ya ortada bir dayanışma vardır ya da vaktimizi boşuna harcamayın' diyerek tepki gösterdi.

Öte yandan AB Komisyonunun, Yunanistan ve İtalya'ya ulaşan 40 bin civarındaki göçmenin diğer AB üyelerine kademeli olarak iki yıl içerinde yerleştirilmesi önerisi üyeler arasında tartışmaların artmasına neden oldu.

Basına sızan bilgiye göre İspanya, sığınmacılara mülteci statüsü vermek yerine onları kendi ülkelerine geri gönderecek mekanizmalar üzerinde çalışılmasını önerdi.

Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz'de hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının 2 bini geçmesi nedeniyle AB'nin göçmen politikası son aylarda yoğun şekilde eleştiriliyor.

Acil yardım konusunda uzlaşan AB üyeleri Yunanistan ve İtalya'ya ulaşan göçmenlerin diğer üye ülkelere kabul edilmesi konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mamo

insanlığı görmezlikten gelirsen, kafaya da kelleye de; 'baş' derler...biri leşte öter biri gülşende, kargaya da bülbüle de; 'kuş' derler...insanoğlu kâh düşünür kâh görür, hayale de rüyaya da; 'düş' derler...durduk yerde ortaya laf atarsan, eşeğe de insana da; 'çüüş' derler...!!!