AB Konseyi Başkanı Tusk, anlaşmadan tatmin olmadı: Pence-Erdoğan anlaşması gerçek bir ateşkes değil, sözde ateşkes!

Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayı eleştiren Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, 'Bizim beklediğimiz şey, kuzey Suriye'deki sözde ateşkes değildi' dedi.

2019-10-18 17:08:12

ABD-Türkiye arasında varılan anlaşma, Avrupa Birliği'ni tatmin etmedi. Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayı eleştiren Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Bizim beklediğimiz şey, kuzey Suriye'deki sözde ateşkes değildi" dedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ile ABD arasında varılan ve 120 saatlik ateşkes ile YPG güçlerinin güvenli bölgeden çekilmesinin ardından Barış Pınarı Harekâtı'nın durdurulmasını içeren anlaşmanın 'ateşkes değil, Kürtlerin şartlı çekilmesine yönelik bir talep' olduğunu savundu. 

Liderler zirvesinde düzenlenen basın toplantısında, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında varılan anlaşmayı eleştiren Tusk, "Bizim beklediğimiz şey, kuzey Suriye'deki sözde ateşkes değildi" dedi.

Tusk, gazetecilere yaptırdığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Sözde ateşkes, bizim beklediğimiz şey değildi. Aslında, bu bir ateşkes değil Kürtlerin geri çekilmesi talebi. Bizim, Türkiye'ye hızlı şekilde askeri hamlelerine kalıcı bir son verme, güçlerini geri çekme ve uluslararası insani yasaya saygı gösterme çağrısı yapma konusunda bizim tutarlı bir tarzımız olduğunu düşünüyorum.”

 

YORUMLAR (0)