DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

7 Yıl Önce
2015-05-31 16:00:27
Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

1- Başbakan Davutoğlu canlı yayında

- Davutoğlu, 8 Haziran'da hükümet programında öncelikle devreye alacakları yapısal konuları içeren 10 maddeyi açıkladı:

- "8 Haziran'dan itibaren muhalefet partilerine çağrı yapacağım, gerekirse bir araya gelelim, şimdiden bunu davet olarak kabul edebilirler, oturup şimdiye kadar gerçekleşmemiş bir şeyi birlikte yapmaya çalışalım. Anayasa, sivil bir anayasa"

- "Seçim neticesi ne olursa olsun, Çözüm Süreci istikametinde devam edecek"

- "İlk yapacağımız şeylerden biri taşeron sorununu kökünden çözeceğiz"

- "Bütün emeklileri kapsayacak şekilde, onlara da bir intibak imkanı sağlayacak şekilde, oranları farklı olabilir ama bütün emeklilerimize enflasyon üzeri bir gelir verecek bir düzenleme yapacağız"

- "Önümüzdeki dönemde özellikle siyasetin, ekonominin ve siyaset ekonomi ilişkilerini tanımlayacak şeffaflıkla ilgili yasayı süratle devreye sokacağız"

- "Bürokrasiyi rasyonel zeminde, ehliyet ve liyakat sistemine göre yeniden yapılandıracağız"

- "Türkiye'de artık yargının çok ciddi şekilde kendini yenilemesine ihtiyaç bulunuyor"

- "Gerek görürsek bakanlıkların da yeniden yapılanmasıyla bazı bakanlıkların işlevsel olarak güçlendirilmesi veya yeni bir yapılandırmaya tabi tutulmaları mümkün olabilir"

- "Önceki gün Siirt'teydim bana isimlerini verdiler. Beş genç, 14-17 yaşlarında, dağa kaldırılıyor. Aileleri de tehdit ediliyor. 'Eğer 7 Haziran'da senin orada şu neticeyi görürsek bırakacağız, görmezsek bırakmayacağız' diye, muhtarlar tehdit ediliyor. Bunların karşısında tedbir alacağız"

- "2002'ye benzeri bir şekilde, 'Madem bir tepki var, bu tepkileri de CHP temsil edemiyor, MHP temsil edemiyor, o zaman HDP'ye yüklenirsek yüzde 1'lik oy kaymasıyla AK Parti'nin 20-30 milletvekilini etkilersek AK Parti, eski özgüvenini kaybedecek bir çizgiye çekilir', bütün hesap bu"

- "Çok açık Demirtaş'a söylüyorum, evvelsi gün Siirt mitingimize katılan 3 kızımız Elif, Yeter ve Merve, HDP bürosu önünde saldırıya uğradı, yapsın gereğini. O HDP bürosundaki kişi de belli, gözaltına alındı. Abdurrahim Fırat Erzurum'da, Van'da Burhan Kayatürk, Siirt'te Yasin Aktay HDP'liler tarafından saldırıya uğradı. Bakın 'HDP'liler tarafından' diyorum. Ankara'da, İstanbul'da afaki konuşmak kolay, bir kere kınadı mı bu yapılanları"

- "PEGIDA denilen örgütün Türkler için söylediklerini, Kılıçdaroğlu aynen Suriyeliler için söylüyor. Sosyal demokrat bir parti böyle bir ırkçılık yapabilir mi? Avrupalılar bunları görmüyor. Çünkü HDP'Sİ, CHP'si bunlar Avrupa'nın cici çocukları. Avrupalıların bütün derdi AK Parti ile"

- "(Bank Asya yönetiminin TMSF'ye devri) Bu tamamıyla teknik, mali, finansal değerlendirmeyle ilgili bir durumdur. Paralelle mücadele de kendi doğası içinde ayrıca yürütülür. Bu bankanın normal bankacılık işlevi dışına çıkmasının sebebi, bu Paralel Yapı'yla ilişkileri"

- "(Durdurulan MİT tırları) Bu konuda veremeyeceğimiz bir hesap yok, Türkiye hiçbir yerde, hiçbir şekilde terör örgütlerini desteklemedi, sicilinde de böyle en ufak bir leke yoktur"

- "Muhalefetin söylediği 116 vaadin 110 tanesi zaten şu anda yapılıyor. Uygulanıyor yani. Bizim uyguladığımız şeyi, vaat diye halka anlatıyor. Diyelim emeklilere söylenen bir şeyse, bunu esnaf bilmediği için yeni bir şey zannediyor. Esnafa söylenen bir şeyi, öbürkü bilmediği için yeni bir şey zannediyor"

- "Aile destek programları çerçevesinde her bir aileye bir aile uzmanı tayin edeceğiz. Sürekli takip edeceğiz. İhtiyaçları nedir, nasıl karşılanıyor, istismar var mı? Resmi tam göreceğiz, haritasını çıkaracağız, destek alan kişiden üreten kişiye dönüştürmeye çalışacağız"

(11.16/11.26/12.51/13.03/13.32/14.11/14.18/14.23/14.24/14.41/15.30)

2- Başbakan Davutoğlu Diyarbakır'da

- Davutoğlu, AK Parti'nin mitingine katılmak üzere geldiği Diyarbakır'da, vatandaşların sevgi gösterisiyle karşılandı

- Başbakan Davutoğlu:

"İnşallah, hep beraber muhabbeti, bu diyarlarda egemen kılarız, hakim kılarız. Yarın hem mitingde, ondan önce ve sonra Diyarbakır

sokaklarında beraber olacağız. Sabah namazından akşam buradan ayrılana kadar Diyarbakırlı kardeşlerimle kucaklaşmak istiyorum"

- Davutoğlu, Hazreti Süleyman Camisi'nde öğle namazı kıldıktan sonra vatandaşlarla sohbet etti

- Başbakan Davutoğlu, sohbet ettiği vatandaşlardan Halime Oynak isimli yaşlı bir kadının, "Artık bu kanı durdurun. Yazıktır, anaları, babaları ağlıyor" sözleri üzerine, "Durdurduk biz, durdurduk. Biz durdurduk da o çocukları dağa çıkaranlara söyle" ifadesini kullandı

(00.37/05.45/14.31) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Eskişehir'de

- Kılıçdaroğlu, ameliyat olan Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti

(15.49)

4- Başbakan Yardımcısı Arınç:

- "Karşımızda 3 parti var; CHP, MHP ve HDP. Bunların tek düşmanı kim, kime karşı konuşuyorlar? Eleştirmek şöyle dursun hakaret ve küfürlerle karşılıyorlar AK Parti'yi"

- "(CHP, MHP, HDP) Üçü birbirlerini çok seviyor, tek düşmanları var; o da AK Parti. Bu durum Türkiye'deki tuzağı göstermek bakımından çok önemli"

- "Elini vicdanına koyacaksınız, oyunu kullanacaksın. Hiç bir baskı kimseyi korkutmasın. HDP barajı aşarsa milletimiz oy verdiği için aşmış olsun, barajı aşamazlarsa da millet oy vermediği için aşmamış olsunlar"

(12.50)

5- "Mavi Marmara"'ya yapılan saldırının 5. yılı

- Saldırının 5. yılı dolayısıyla Gazze açıklarında teknelerle düzenlenen gösteriye onlarca Filistinli katıldı

- Ablukayla Mücadele Halk Komitesi Sözcüsü Nezli:

"Gazze, Türklerin yaptıklarını unutmayacak"

(14.33) (Fotoğraflı)

6- Ekonomi Bakanı Zeybekci:

- "Bilgi, teknoloji ve kültürü üretenler, bilgi, teknoloji ve kültürü tüketenlere her daim hükmetme gücüne sahip ve hükmediyorlar. Ülke olarak biz bu saydığım üçünü üretmeden, bu saldırılardan, bu seferlerden sağ salim kurtulmamız mümkün değildir"

- "Gençlerimizden özellikle ben istirham ediyorum, kütüphanelerden çıkmayın, laboratuvarlardan çıkmayın"

(13.33) (Fotoğraflı)

7- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

- "Türkiye'nin istikrara, büyümeye ihtiyacı var"

(13.35)

8- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

- "Hedefimiz, 60 milyar dolarlık Ar-Ge hedefine 2023'te ulaşmak ama en az bunun 40 milyar dolarını özel sektörün yapmasını sağlamak"

- "(Durdurulan MİT tırları) Bayırbucak Türkmenleri'ne Esed bomba yağdırırken, Türkiye yardım göndermeyecek miydi?"

- "Oradaki kardeşlerimizi biz eğer yalnız bıraksaydık tarih bizi affeder miydi? Soruyorum size"

(13.27) (Fotoğraflı-Görüntülü)

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

- "AK Parti, milli bir partidir ve AK Parti milliyetçilik duygularıyla beraber, yalnızca seçimlerde değil sair zamanlarda da politikalarını, stratejilerini buna göre uygulamış bir partidir"

- "(Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları) Bunun üstü kapalı bir tehdit olduğunu rahatlıkla söylemem lazım. Bu tür şirinliklerle, şirinlik gösterileriyle asıl kimlikler örtülemiyor. HDP'den daha popülist bir parti şu anda yoktur"

- "Çünkü HDP gerçek yüzünü vatandaşımıza sunmamaktadır. Vatandaşımızın hoşlanma ihtimali olan konuları mutfaklarında çalışıp onları servis etmektedirler"

(11.28) (Fotoğraflı-Görüntülü)

10- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Muğla'da

- "17-25 Aralık darbe girişiminin arkasında ne var? Bunlar kime taşeronluk ediyor, kime hizmet ediyor, Bayırbucak Türkmenlerine Esad zaliminin elinde ölmesinler diye, ortada aç kalmasın, battaniyesiz kalmasın diye gönderdiğimiz yardımlara operasyon düzenleyenler şimdi seçim öncesi yeni kumpaslar peşinde. Türkiye bunlara 30 Mart'ta, 10 Ağustos'ta gereken dersi verdi ve şimdi 7 Haziran'da bunlara ders vermeye hazır"

- "Milliyetçilik lafla olmaz. Ülkeni güçlendirirsen, itibar sahibi yaparsan, güçlü ülkeni dünyada söz sahibi yaparsan, ay yıldızlı bayrağı her yerde dalgalandırırsan milliyetçi olursun. Milliyetçilik, çalışmakla olur"

(02.01)

11- Büyükelçiler Erzurum'da

- Eski İçişleri Bakanı Ala:

"Önümüzdeki çağ, gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelere nazaran daha çok fırsat yaratabileceği bir çağdır. Hepimiz, sanayi devrimini geçtiğimiz yüzyılda ıskaladık, önümüzdeki bu bilişim çağını yakalayalım"

- Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Al-Duwaıkh:

"Türkiye'yi güvenlik açısından tebrik etmek istiyorum. Bu kadar turistin gelmesi ve günbegün artmasının sebebi güvenliğin hat safhada olmasındandır"

(00.57)

12- Rusya'nın, 89 Avrupalı isme ülkeye giriş yasağı koyması

- Rusya, 89 Avrupalı isme ülkeye giriş yasağı koyduğu haberini doğruladı

- İngiltere Dışişleri Bakanlığı:

"Rus yetkililer, bu listeye veya listedeki isimlere ilişkin herhangi bir hukuki dayanak sağlamadı"

- "Eğer Rusya bu hareketinin AB'nin yaptırımlara yönelik duruşunu değiştireceğini düşünüyorsa, yanılıyor"

(00.54/12.17)

13- Ayasofya Meydanı'nda sabah namazı

- Anadolu Gençlik Derneği, Ayasofya'nın camiye çevrilmesi için "Seccadeni al da gel" sloganıyla sabah namazı etkinliği düzenledi

(07.33) (Fotoğraflı-Görüntülü)

14- Gezi Parkı odaklı gelişmeler

- Polis, TOMA'larla önlem alarak İstiklal Caddesi'nden Gezi Parkı'na yürümek isteyen gruba izin verilmedi

(13.47) (Fotoğraflı)

15- İsrail Büyükelçiliği konutu önünde sabah namazı

- İHH'nin İstanbul'da düzenlediği "Özgür Kudüs Yürüyüşü"ne katılmak için Konya'dan yola çıkan grup, İsrail Büyükelçiliği konutu önünde sabah namazı kıldı.

(05.57/08.41) (Fotoğraflı)

16- "Böcek" davasında yedinci duruşma yarın

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişi hakkında açılan davanın yarınki duruşmasında, cumhuriyet savcısının varsa soruşturmanın genişletilmesine yönelik taleplerini, aksi halde esas hakkındaki görüşünü bildirmesi bekleniyor

(09.44)

17- İstanbul'daki terör örgütü operasyonu

- Adliyeye sevk edilen 24 şüpheliden 9'u tutuklandı

(12.50)

18- Bodrum'da kaçak operasyonu

- Suriye, Afganistan, İran ve Pakistan uyruklu 250 kaçak yakalandı

(11.02)

19- Hindistan'daki aşırı sıcaklar

- Bazı bölgelerde aşırı yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle ölenlerin sayısı 2 bin 200'ü geçti

(15.39)

20- Ordu-Giresun Havalimanı'nda "uçuşlarda sıkıntı yaşandığı" iddiası

- Ordu Valisi Balkanlıoğlu:

- "Aşırı sis ve fırtına sebebiyle pilotların kararı üzerine bir kaç sefer iptal oldu. Kamuoyunda, 'teknik nedenlerden dolayı uçuşlarda sıkıntı yaşandığına' dair çıkan haberlerin tamamı gerçek dışıdır"

(15.15)

21- Suriye'de iç savaş

- Suriye Yerel Koordinasyon komitesi

"Kamışlı'da sağlık ocağı yakınlarında meydana gelen patlamada 16'sı çocuk 27 kişi öldü"

(14.44)

22- Genelkurmay Başkanlığı:

- "Sınırın Suriye tarafında, rejim ile muhalifler arasında devam eden çatışmalardan seken uçaksavar mermileri topraklarımıza düştü"

- "Mermilerden üçü Çamlıtepe Hudut Karakolu merkez gözetleme kulesine isabet etti. Angajman kuralları çerçevesinde ve misli ile mukabele kapsamında, uçaksavar atışlarının yapıldığı değerlendirilen mevzilere atış yapılarak karşılık verildi"

(15.26)

23- Selahaddin Eyyubi Havalimanı "uzağı yakın etti"

- Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde açılan Selahaddin Eyyubi Havalimanı 5 günde bin 150 yolcuyu ağırladı.

(12.22)

24- İsrail Başbakanı Netanyahu:

- "Barışın iki devlet ve iki halk şeklinde mümkün olacağına yönelik inancımı koruyorum"

- "İran nükleer faaliyetlerinin yanı sıra Yemen'de, Irak'ta, Suriye'de, Lübnan'da ve Golan çevresinde agresif bir politika izlemektedir"

(15.56)

25- Fenerbahçe Kulübü'nün kongresi

- Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ:

"Aziz Yıldırım'a verdiğiniz oy, aynı zamanda Fenerbahçe'ye yapılan haksızlıklara, kumpas olaylarına karşı bir isyanın ifadesidir"

- " (Çaykur Rizespor maçı dönüşü yapılan silahlı saldırı) Bu olay bir iki kişinin yaptığı bir olay değil, organize bir olay"

- Aziz Yıldırım ve Hulusi Belgü'nün başkanlık için yarıştığı genel kurulda oy verme işlemi başladı

(11.14/10.23)

26- Galatasaray Teknik Direktörü Hamzaoğlu:

- "Kadromuza 1-2 takviye yapacağız ama takım yapısını büyük ölçüde değiştirmeyi doğru bulmuyorum"

- "Galatasaray'ın Avrupa başarısı bizim için çok önemli ama benim bu anlamda düşüncem aceleci olmaktan yana değil"

(00.48)

27- İspanya Kral Kupası Barcelona'nın

- Barcelona, final maçında Athletic Bilbao'yu 3-1 yenerek, kulüp tarihinde 27. kez Kral Kupası'nı kaldırdı

- Ceza verileceği yönünde uyarılara rağmen ayrılıkçı Katalan ve Bask taraftarlar İspanya Milli Marşı'nı ıslıkladı

(00.31) (Fotoğraflı)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

tuncay aksu

usta, pyd denen dinsiz kürtlere mi bazı şeyleri anlaması için çağrı yapıyorsun?son 1-2 aydır nevzat abi'yi tanıyamıyoruz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş