3.2 milyar piksele sahip dünyanın en büyük dijital kamerası ile dünyanın fotoğrafı çekildi

ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları, 3.2 milyar piksele sahip dünyanın en büyük dijital kamerası ile 3200 MP'lik dünyanın en yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafı çekmeyi başardılar. İşte detaylar...

09.09.2020 12:31:09

Stanford Doğrusal Hızlandırıcı Merkezi (SLAC) ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı'ndan bilim insanları tarafından yayınlanan bilgiye göre, dünyanın en büyük dijital kamera sensörü ile dünyanın en yüksek çözürlüğüne sahip fotoğrafı çekildi. 3200 megapiksel çözünürlüğe sahip olan fotoğraf o kadar büyük bir yer kaplıyor ki eğer tam boyutlu görmek istenirse 378 adet 4K çözünürlüklü TV'yi bir araya getirmek gerekiyor. Yüksek teknolojiye sahip 3.2 milyar piksel kamera ise 24 km ötedeki bir masa tenisi topunu bile görüntüleyebiliyor. 

"3.2 milyar piksel değere sahip dünyanın en büyük dijital kamerası"

dünyanın en büyük dijital kamerası

Bilim insanlarının karanlık enerji ve karanlık madde araştırmalarında kullanacağı bu devasa çözünürlüklü kamera, insan gözünün görebildiğinden 100 milyon kat daha loş nesneleri tespit edebilecek. 

"İşte en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı"

ssadsdas

Bilim insanları ve mühendisler bu devasa teknolojiye sahip dünyanın en iyi dijital kamerasını meydana getirebilmek için 16 megapiksel çözünürlüğe sahip 189 sensörü bir araya getirdi. Söz konusu sensörler, kameranın odağını oluşturan ve sal adı verilen birimler halinde birleştirilmiş durumda.

"Dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörü"

Ekran Alıntısıwqwqwwqqwwqqwqw

 

Dünyanın en büyük dijital kamerasının üstünde görüntü almak için 21, görüntüleme için kullanılmayan 4 özel sal olmak üzere toplam 25 sal bulunuyor. Bununla birlikte kameranın odağında 3.2 milyar piksel bulunuyor. 

Dünyanın dijital kamera ile çekilmiş ilk en büyük fotoğrafı, aslına bakılırsa sadece bir testin sonucu olarak ortaya çıkmış oldu.  Fotoğraf cihaz tam olarak kurulmadan test amaçlı kayıtlara geçti. Test amaçlı da olsa 'ilk' olma özelliğini taşıyan fotoğraf bir anda dünya gündemine oturdu. Ancak hala, kamera kurulumunun tamamlanması ve Şili'deki Legacy Survey of Space and Time Teleskobu'na kurulması için önümüzde uzun bir süre bulunuyor. Hatta kamera ile son testin 2021'in ortalarında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

 

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)