2018 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (1)'FETÖ'yle mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz ve 'Türk' ismini kullanmalarına müsaade etmiyoruz. Türk bayrağını suistimal etmelerine izin vermiyoruz. Türk bayrağını şerefliler, şerefli insanlar en yükseklerde, burçlarda taşıyabilir; Şerefsiz insanlara Türk bayrağını suistimal etme fırsatını hiçbir zaman vermeyeceğiz'- 'Girişimci ve insani bir dış politika

17.12.2017 23:06:45
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "FETÖ'yle mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz ve 'Türk' ismini kullanmalarına müsaade etmiyoruz. Türk bayrağını suistimal etmelerine izin vermiyoruz. Türk bayrağını şerefliler, şerefli insanlar en yükseklerde, burçlarda taşıyabilir; Şerefsiz insanlara Türk bayrağını suistimal etme fırsatını hiçbir zaman vermeyeceğiz." dedi.

Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, dış politikanın "milli politika" olduğunu belirterek, dış politikada iktidar, muhalefet, milletçe bir bütün olarak hareket etmekte her zaman fayda bulunduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, 2016 ve 2017 yıllarının Türkiye gibi zor bir coğrafyada yaşayan ülkeler için kolay olmadığını ancak olumlu gelişmelerin de yaşandığını ifade ederek, "Geçen sene bu vakitler Halep'te bombalanan kadınları, çocukları konuşuyorduk ve oradan insanları nasıl kurtardığımızı, kurtaracağımızı konuşuyorduk ama bugün Suriye'de siyasi çözüme nasıl geçebiliriz onu konuşuyoruz. Çünkü Türkiye'nin öncülüğünde, Rusya'yı ve İran'ı da dahil ederek, Astana süreci ve diğer Soçi sürecinde attığımız adımların neticesini aldık. Çatışmalar büyük oranda durduruldu ve güven arttırıcı adımların atılmasını sağlıyoruz; Şimdi siyasi sürece geçmek için ülkeyi seçime hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin yaşanılan zor süreçte çok dinamik, çok yönlü, proaktif bir dış politika izlediğini, dış politikanın temel prensiplerinden hiç taviz vermediğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Her şeyden önce girişimci ve insani bir dış politika izliyoruz. Girişimci dış politika, aslında insanımızın girişimci ruhunu yansıtıyor, insani dış politika da Türk milletinin vicdanını yansıtıyor ve ecdadımızdan aldığımız da bir mirastır, bunu hep birlikte yürütmeye çalışıyoruz. Elbette 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesinden hiçbir zaman vazgeçmedik. Bu demek değildir ki herkesle her gün dost olacaksınız, ilelebet dost olacaksınız ya da tam tersi, herkesle sürekli dost olmayacaksınız. Dış politikada, uluslararası ilişkilerde bir tek prensip vardır; Sürekli dost da olmaz, sürekli düşman da olmaz. Dolayısıyla, doğruları söylerseniz, yanlışların karşısında dik durursanız dostunuz da artar, düşmanınızın sayısı da artar."

Avusturya'da hükümet kurulmaya çalışıldığını ve hükümet programına "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne alınmaması birinci önceliğimiz, bunun için müttefik arayacağız" denildiğine işaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, "Avusturya ile bizim ne problemimiz var? Yok. Demek ki onlarda problem var. Fakat diğer taraftan doğru olanların da yanında durursak, dik durursak Türkiye'nin itibarı artıyor. Dünyadaki oy kullanan ülkelerin 4'te 3'ünün oyunu alarak tekrar Uluslararası Denizcilik Örgütüne seçildik. Aynı şekilde UNESCO'nun İcra Komitesine aday olduk, Avrupa'dan bizimle beraber 4 ülke yarıştı ve UNESCO'ya üye olan dünyadaki ülkelerin 3'te 2'sinin oyunu alarak, Almanya gibi bir ülkeyi saf dışı bırakarak seçildi Türkiye Cumhuriyeti devleti." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin dış politikada istikametinden şaşmadığını, Türkiye'nin uluslararası camiada itibarını artırmak için çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, "Açılım politikalarımızı devam ettireceğiz ve Asya'da ASEAN'da en son statü elde ettik, ortaklık statüsü. Afrika'da büyükelçilik sayımız 41'e yükseldi, geçen sene 39 diyorduk. Latin Amerika açılımımız devam ediyor, Asya Pasifik açılımlarımız devam ediyor, en az gelişmiş ülkelere yönelik politikalarımız devam ediyor. Uluslararası örgütler nezdinde Medeniyetler İttifakı gibi Barış İçin Arabuluculuk gibi inisiyatiflerin eşbaşkanlıklarını başarılı bir şekilde sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelenin de devam ettiğini bildirerek, terör örgütü PKK ile yurt içinde nasıl mücadele ediliyorsa, Irak'ta, Suriye'de ve Avrupa'da da mücadele edildiğini anımsattı.

Avrupa Parlamentosunun terör örgütü PKK'yı Avrupa binalarına sokmama kararını olumlu karşıladıklarını bildiren Çavuşoğlu, bu konuda çok ciddi girişimler yaptıklarını vurguladı.

FETÖ ile de mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerine dikkati çeken Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Milletimize sözümüz var ve FETÖ'yle mücadelemizi esasen 5 temel eksende yürütüyoruz. Birincisi, FETÖ'nün üyelerinin, teröristlerinin değişik ülkelerde yakalanması ve bize teslim edilmesi. Çok sayıda ülkeden FETÖ'ye bağlı, darbeyle de yakından ilgisi olan teröristleri teslim aldık. İkinci ise FETÖ terör örgütünü 'terör örgütü' olarak uluslararası alanda ilan etmektir. Geçen seneden bu yana İslam İşbirliği Teşkilatında, Asya Parlamenterler Asamblesinde, yine İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliğinde FETÖ'yü terör örgütü ilan ettirdik. Birleşmiş Milletler organlarından FETÖ'nün kuruluşlarını, tüm o gazetecilerini, vakıflarını, hepsini attırdık. Şimdi AGİT'ten de attırıyoruz. Bir komisyon kurdurduk, AGİT toplantılarına katılacak sivil toplum örgütlerini inceleyecek ve içindeki teröristleri ayıklayacağız. Dolayısıyla FETÖ'yle mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz ve 'Türk' ismini kullanmalarına müsaade etmiyoruz. Türk bayrağını suistimal etmelerine izin vermiyoruz. Türk bayrağını şerefliler, şerefli insanlar en yükseklerde, burçlarda taşıyabilir; Şerefsiz insanlara Türk bayrağını suistimal etme fırsatını hiçbir zaman vermeyeceğiz."

Yurt dışındaki FETÖ ile iltisaklı kuruluşların kapatılması, okulların da ya kapatılması ya da Maarif Vakfına devredilmesi için yoğun çalışmaların devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Bu hainler nerede olursa olsun bunların peşini bırakmayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)