DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

2018 FIRST Robotics Competition turnuvası

Türkiye'de 2015'ten beri sezon dışı olarak organize edilen FIRST Robotics Competition Regional turnuvası ilk kez uluslararası turnuva olarak gerçekleştirildi

4 Yıl Önce
2018-03-13 10:41:48
Türkiye'de 2015'ten beri sezon dışı olarak organize edilen FIRST Robotics Competition Regional turnuvası ilk kez uluslararası turnuva olarak düzenlendi.

FIRST Robotics Competition Regional turnuvası Fikret Yüksel Vakfı tarafından, uluslararası ayağı ise For Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST) tarafından yapıldı. Türk Telekom Reklamı

Turnuvada, lise çağındaki gençlerin takım ruhunu geliştirmek, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak birlikte kazanmayı benimsemesini sağlamak amaçlanıyor. Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dahilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturmaları bekleniyor.

FIRST Robotics Competition Regional turnuvasının tamamı sponsorlar ve gönüllülerle yürütülüyor. Gönüller, işin her anında ve her alanında yer alıyor.

Dünya genelinde 26 ülkeden 3 bin 660 takımın katıldığı turnuvaya Amerika, Çin, Kanada, İsrail, Meksika ve Avustralya'dan sonra, Türkiye de 7. ülke olarak ev sahipliği yaptı.

İlk kez 10-12 Mart 2018 tarihlerinde Ülker Spor ve Etkinlik Salonunda gerçekleşen 2018 FIRST Robotics Competition İstanbul Regional'da Samsun, Adana, Kars, Niğde, Çorum ve Giresun'un da dahil olduğu 14 farklı ilden 39 lise takımı 6 haftada yaptıkları robotlarıyla yer aldı.

Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile ölçümlenen takımlar bu kriterler çerçevesinde ödüllendirildi.

26 yıldır Amerika'da devam eden FIRST Robotics Competition etkinliği, 2015'ten beri Türkiye'de de sezon dışı olarak organize edildi.

2017'deki müsabakalarda Türkiye'nin farklı bölgelerindeki lise öğrencilerinden oluşan 53 takım ve İtalya'dan gelen 1 takım yarıştı.- "2017 yılında takım sayısını 54'e çıkartarak yaklaşık bin 500 öğrenciye ulaştık"


Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok, "Artan gönüllüler ve sponsorlarla 2015 yılında 8 takımla başladığımız bu yolculukta 2017 yılında takım sayısını 54'e çıkartarak yaklaşık bin 500 öğrenciye ulaştık." dedi.

Selçok, etkinliğin öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmasının yanı sıra, eğitim kurumları ile sektörler arasında kurulan ilişkileri de hızla geliştirdiğini belirtti.

Samsung Akademi Mobil Cihazlar Eğitmeni Metin Kaya ise robotların turnuvada mücadele ettiğini ve Türkiye'de yapılan en büyük robot organizasyonlarından birisinin FIRST Robotics Competition etkinliği olduğunu söyledi.

Kaya, şunları kaydetti:

"Burada çok güzel bir ortam var. Herkes birbiri ile hem yardımlaşıyor hem yarışıyor. Aslında yarış demiyoruz müsabaka diyoruz, dostluk çerçevesinde. Çocuklar burada kendilerine çok güzel şeyler katıyorlar. Birlik ve beraberliği, takım olmayı, takım uyumu ile farklı farklı görevlerde bir şekilde bütünlük sağlamayı ve kaynaşmayı öğreniyorlar. Her sene Türkiye'de artık bölgesel turnuva düzenlenecek. Türkiye'de artık bir bölge oldu. İlgide çok büyük. Bugün burada 38, 39 takım var. Herkes çok şey kazanıyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş