DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

15 Temmuz şehitlerine tazminat miktarı belirlendi

Devlet, sivil şehitlerin yakınlarına ve bu uğurda malul kalanlarla yaralananlara ödenecek tazminatları belirledi.

27.07.2016 16:26:36

TİMETURK I HABER MERKEZİ

Milliyet'ten Cem Kılıç'ın yazısına göre ödenecek tazminat rakamı sivil şehidin kamu görevlisi olmasına göre farklılaşıyor. Ayrıca sivil şehitlerin yakınlarına ve malul kalanlara ödenecek tazminat miktarı normalden çok daha yüksek belirlendi.

ŞEHİT ve MALUL YAKINLARINA HEM AYLIK HEM TAZMİNAT

Şehit ve malul yakınlarına hem aylık bağlanacak, hem de maddi tazminat ödenecek. Darbe girişimi esnasında yaralananlara da maddi tazminat ödenecek. Ödenecek tazminat miktarı 327 bin TL'yi bulacak. Aylık ise en az 1.704 TL olacak.

Aylığa ek olarak şehidin mirasçılarına 88 bin 596 TL maddi tazminat da ödenecek.

SİVİL ŞEHİT KAMU GÖREVLİSİYSE

Buna ek olarak sivil şehit eğer emekli ikramiyesine müstahak bir kamu görevlisi ise geride kalanlara en az 101 bin 885 TL ek tazminat ödenecek. Bu rakam kamu görevlisinin kademe ve derecesine göre artacak.

SİVİL ŞEHİT KAMU GÖREVLİSİ DĞEİLSE

Sivil şehit eğer kamu görevlisi değilse veya emekli ikramiyesine müstahak değilse bu durumda şehidin geride kalanları 150 bin 613 TL ek tazminat alacak. Dolayısıyla sivil şehitlerin geride kalanlarına toplam 239 bin TL'ye kadar tazminat ödenecek.

SİVİL MALULLER

Sivil malullere en az 1.704 TL aylık bağlanacak. Aylığın miktarı malul kalan kişinin öğrenim durumuna göre artabilecek.

BAKIM AMUHTAÇ MALULLER

Yaşamak için gerekli hareketleri yapmaktan aciz kalan ve başkasının sürekli bakımına muhtaç kalan malullere 177 bin 192 TL maddi tazminat ödenecek. Bu durumdaki kişi eğer emekli ikramiyesine müstahak bir kamu görevlisi ise ek olarak 101 bin 885 TL, değilse 150 bin 613 TL tazminat alacak. Dolayısıyla tazminat miktarı 327 bin 805 TL'yi bulabilecek.

AĞIR MALUL OLMALANLAR

Sivil malullerden ağır malul olmayanlara ise malullük derecesine göre 22 bin 149 TL ila 66 bin 447 TL arasında maddi tazminat ödenecek. Bu durumdaki kişilere 101 bin 885 TL ek tazminat ödenecek. Toplam tazminat miktarı 168 bin 332 TL'yi bulabilecek.

KAMUDA İSTİHDAM

Buna göre darbe şehitlerinin yakınları ve malul kalanlar;

1. Toplu Konut Fonundan faizsiz konut kredisi verilmesi,

2. Ücretsiz seyahat hakkı,

3. Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne Bağlı Yurtlardan ve Yüksek Öğrenim Kredilerinden Öncelikle Yararlanma,

4. Su kullanım ücretinde indirim,

5. Kamuda istihdam hakkından yararlanabilecekler.

YARALILARA MAAŞ YOK TAZMİNAT VAR

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi esnasında yaralananlara da maddi tazminat ödenecek. Ödenecek tazminat miktarı 17 bin 719 TL'yi geçmemek üzere sağlık kurulu raporuna göre belirlenecek. Yaralananlara aylık bağlanması ise söz konusu değil.

 

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SELAMİ

Helal ve hoş olsun inşallah...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan