10 milyon dolar değerinde fosil sakladıkları ortaya çıktı

Adnan Oktar'ın şebekesine ait Ankara'da bulunan iki evden yaklaşık 150 milyon yıllık, 10 milyon dolar değerinde 879 adet fosil ele geçirildi

21.10.2020 12:32:23

Adnan Oktar'ın yönettiği örgüte ait Ankara'daki iki evden yaklaşık 150 milyon yıllık, 10 milyon dolar değer biçilen 879 adet fosil ele geçirildi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenelenen operasyonda, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek" suçlarından cezaevinde tutuklu bulunan Adnan Oktar'a yakınlığı ile bilinen örgüt üyesi bir şüphelinin, Türkiye'ye kaçak yollarla getirdiği fosilleri Pursaklar'daki dubleks bir evde sakladığı tespit edildi.

Şüphelinin söz konusu materyalleri örgütün finansmanı için piyasaya süreceği bilgisi üzerine operasyon başlatan ekipler, örgüte ait bir eve yaptıkları operasyonda 802 parça bitki-hayvan fosili ele geçirdi. Operasyonda örgüt üyeliğinden cezaevinde tutuklu bulunan O.B.Y. ve ikamet sahibi H.K hakkında adli işlem yapıldı. Soruşturmanın derinleştirilmesiyle başka bir adreste de tarihi değere sahip fosillerin bulunduğu belirlendi.

5f8ffb7055428517dc41bcfb

Söz konusu evde yapılan aramalarda ise 77 parça bitki-hayvan fosili ile çeşitli hayvanlara ait kafatası fosilleri ele geçirildi.

Operasyon kapsamında örgüt üyeliğinden cezaevinde tutuklu bulunan H.F.M ve ikamet sahibi Y.Ö hakkında adli işlem yapıldı. Operasyonlarda ele geçirilen toplam 879 fosilin 150-200 milyon yıllık, piyasa değerlerinin yaklaşık 10 milyon dolar olduğu tespit edildi. Sözkonusu fosillerin MTA Müzesi'ne teslim edileceği öğrenildi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)