DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8833 ₺

EURO

16,8523 ₺

ALTIN

940,09 ₺

BİST

2.393,61 ₺

Suriye’nin kuzeyindeki kar yağışı kamplardaki sivilleri zor durumda bıraktı

Suriye’nin kuzeyindeki kamplarda etkili olan kar yağışıyla çetin bir sınav veren siviller, soğuk havaya ve imkansızlıklara rağmen yaralarını sarmaya çalışıyor. 60 yaşındaki Şemse Dahir, “Çadırlarımız çöktü. Dondurucu soğukta 3 çocuğumla ortada kaldık. Ne yakacak bir şeyimiz var ne de sığınacak yerimiz” dedi.

4 Ay Önce
2022-01-21 11:12:29

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerinde iki gün önce başlayan kar yağışı, yüksek bölgelerde 40 santimetreye varan kar birikintilerine neden oldu.

a6_56

Kar nedeniyle bazı yollar kapanırken ilçe merkezleri ve kamplar beyaza büründü.

a5_68

Yağışlardan çok sayıda kamp olumsuz etkilenirken onlarca çadır çöktü.

a2_97

Çocuklar karın tadını çıkarırken çadırları yıkılan siviller ise yaralarını sarmaya çalışıyor.

man1

Temel gıda maddeleri ve yakacaklarının olmadığından şikayet eden siviller, yardım bekliyor.

“Çadırımız kullanılamaz hale geldi

a11_14

AA muhabirler, kamplarda kardan etkilenen sivillerin yaşadığı dramı görüntüledi.

Azez'de bir kampta yaşayan İbrahim Halil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardan dolayı çadırlarının üzerlerine yıkıldığını söyledi.

Halil, “Çadırımız kullanılamaz hale geldi. Başka ailelerin yanına geçmek zorunda kaldık. Çevremizdeki 10'a yakın çadır da bizimki gibi çöktü.” dedi.

“Dondurucu soğukta 3 çocuğumla ortada kaldık”

a7_42

Yaşadığı zorlukları ağlayarak anlatan 60 yaşındaki Şemse Dahir da Hama ilinden göç ederek Azez çevresine yerleşmek zorunda kaldığını söyledi.

Dahir, “Gece kar yağmaya başlayınca çökecek korkusuyla saatlerce uyumadım. Çadırlarımız çöktü. Dondurucu soğukta 3 çocuğumla ortada kaldık. Ne yakacak bir şeyimiz var ne de sığınacak yerimiz. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımların bir an önce ulaşmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Hava soğuk, yakacak bir şeyimiz yok”

a8_46

65 yaşında Fatıma İbrahim de yaşadıkları çaresizliği “Kar yağdı, çadırlarımız zarar gördü. Çadırdaki battaniyelerimiz ve halılarımız ıslandı. Allah'ın nimeti; her yer bembeyaz çok güzel ama hava çok soğuk, yakacak bir şeyimiz yok.” ifadeleriyle anlattı.

a3_96

Karın tadını çıkaran çocuklardan 12 yaşındaki Betül Ahmet ise “Karla oynayarak çok eğleniyoruz. Köyümüzde kar yağdığında daha mutluyduk çünkü üşüdüğümüzde sığınacağımız evimiz vardı. Şimdi çadırda yaşıyoruz, çok soğuk ve çadırlar üzerimize çöküyor.” diye konuştu.

a9_29

a4_95 .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş