DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8398 ₺

EURO

16,7385 ₺

ALTIN

928,32 ₺

BİST

2.394,83 ₺

Diyanet'ten Kürtçe duaya yasak

Diyanet İşleri Başkanlığı?ndan sorumlu Devlet Bakanlığı Türkçe dışındaki bir dilde vaaz verilemeyeceğini savunarak Kürtçe vaaza izin vermedi.

18.11.2008 08:15:00

 

Diyanet İşleri Başkanlığı?ndan sorumlu Devlet Bakanlığı anayasada devletin dilinin Türkçe olduğunu, Türkçe dışındaki bir dilde vaaz verilemeyeceğini savunarak Kürtçe vaaza izin vermedi.

Bir süre önce Meclis Dilekçe Komisyonu?na başvuran Kürtler cuma vaazlarının Kürtçe yapılmasını istedi. Diyanet İşleri Başkanlığı?ndan sorumlu Devlet Bakanlığı ise anayasada devletin dilinin Türkçe olduğunu, Türkçe dışındaki bir dilde vaaz verilemeyeceğini belirterek öneriyi kabul etmeyerek, bunun için yasal düzenleme yapılması gerektiğini bildirdi.

Devlet Bakanlığı, komisyona gönderdiği yazıda, anayasanın 3. maddesinde Türkiye Devleti?nin dilinin Türkçe olduğu hükmünü anımsatarak, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası?nın 6. maddesine göre devlet memurlarının Türkiye Cumhuriyeti Anayasası?na ve yasalarına sadakatle bağlı kalmak zorunda olduklarını savundu.

Bakanlık, yasal bir düzenleme yapılmadan din görevlilerinin camilerde yaptıkları vaazları ve okudukları hutbeleri Türkçe?nin dışında bir dille gerçekleştirmelerinin mevzuat açısından mümkün olmadığını kaydetti.

Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Genel Eğitim Sekreteri İmam Selim Yılmaz da bir süre önce 'Anadilde vaaz, hutbe ve irşat'' önerisini gündeme getirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş