DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,1053 ₺

EURO

18,2118 ₺

ALTIN

1.016,30 ₺

BİST

3.020,20 ₺

Meyve suyu zararlı mıdır? Hangi meyve suyu neye iyi geliyor? Hangi meyve suyu daha vitaminli?

Özellikle son yıllarda güçlü bir bağışıklık sisteminin olmasının önemi daha da anlaşıldı. Hastalıklardan korunmak ve savaşmak için mutlaka meyveleri zamanında tüketmeliyiz. Peki, meyve suyu içmek zararlı mıdır? Hangi meyve suyu neye iyi geliyor? Hangi meyve suyu daha vitaminli?

2 Hafta Önce
2022-08-03 13:08:36

Son yıllarda küresel bir kriz haline gelen virüslerden ancak güçlü bağışıklık sistemlerimiz ile korunabiliriz. Uzmanlar, bağışıklığı güçlendirmek için mutlaka vitamin içeren, antioksidan ve mineral açısından zengin olan meyve sularını tüketmemiz konusunda önerilerde bulunuyorlar.

Beslenme ve Diyetetik alanında Prof. Dr. Neriman İnanç, beslenmemizde meyve sularının özel bir yeri olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

Kayısı Suyu: Bir bardak kayısı suyu, günlük A vitamini gereksiniminin üçte birini karşılıyor. Kayısıda bulunan diyet posası sadece kabızlık değil, aynı zamanda hassas bağırsak hastalığı, apandisit, diş hastalıkları, şeker hastalıkları, kalp hastalıkları, kolon kanseri ve hemoroid gibi hastalıkların da oluşum riskini azaltarak bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.

Üzüm Suyu: A, B ve C vitaminleri açısından zengin olan üzüm suyu, aynı zamanda bol miktarda potasyum ve demir içeriyor. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücutta oluşan serbest radikallere savaşarak, hücrelerdeki yıpranmışlığı minimuma indirerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

Şeftali Suyu: A ve C vitaminin yanında güçlü bir antioksidan ve A vitamini aktivitesi gösteren beta karoten bakımından zengin bir içecek. İçerdiği diyet lifleri ve antioksidan maddeler, kalp damar sağlığının korunmasında ve kanserden korunmada etkili.

Nar Suyu: Kolesterol ve şekeri dengeleyerek kalp sağlığını korumanın yanı sıra kanser hücrelerinin gelişmesini de engelliyor. Nar suyu aynı zamanda bağırsak parazitlerini düşürmede de son derece etkili.

Vişne Suyu: A vitamini ve potasyum açısından epey zengin olan vişne suyu, ateşli hastalıklara karşı son derece güçlü bir silah olarak biliniyor. Kandaki asitleşmeyi de temizleyerek mide ve karaciğerin düzenli olarak çalışmasını sağlıyor.

Portakal Suyu: Bir bardağında günlük C vitamini ihtiyacını karşılayacak değerler bulunuyor. Potasyum, folat, B1, B2, B6 vitaminleri ve çeşitli mineralleri içeren portakal suyunun kanser hücrelerinin gelişimini önlediği ve kılcal damarları güçlendirdiği biliniyor.

Elma Suyu: Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunan elma suyunun içinde B3, E vitamini ve potasyum bulunuyor.

Peki, meyve suyunun zararı var mıdır?

Meyve sularında bulunan şeker oranının bir anda vücuda girmesiyle kişinin kan şekeri yükselebilir, şeker hastalığı, obezite ve eklem hastalıklarının yanı sıra böbrek, kalp, göz, damar hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle günlük belirli miktarda tüketmek daha faydalı olacaktır.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş