DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5039 ₺

EURO

18,1433 ₺

ALTIN

988,22 ₺

BİST

3.179,99 ₺

Maymun çiçeğinde aşı talebi artıyor ancak...

Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye de dahil olmak üzere onlarca ülkede görülen maymun çiçeği salgınına yönelik “küresel acil durum” ilan etmesinin ardından bu kez de virüse karşı geliştirilen aşıyla ilgili korkutan bir gelişme yaşandı. Onaylanmış aşıya sahip tek şirket, 'Talebi karşılayabileceklerinden emin olmadıklarını' açıkladı.

2 Ay Önce
2022-08-17 18:31:13

Tüm dünya maymun çiçeği hastalığı endişesi taşırken hastalıkla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Virüs için onaylanmış aşıya sahip tek şirket olan Danimarka merkezli Bavarian Nordic A/S, vakalar dünya genelinde artmaya devam ederken, artık talebi karşılayabileceklerinden emin olmadıklarını açıkladı.

Danimarkalı şirket, artan talebi karşılamak için ABD'li bir sözleşmeli üreticiye teknoloji transferi de dahil olmak üzere, üretimin bir kısmında dış kaynak kullanma olasılığının araştırıldığını da belirtti.

'Aşı talebi artmaya devam ediyor'

Bloomberg'de yer alan habere göre, firmanın başkan yardımcısı Rolf Sass Sorensen bugün yaptığı açıklamada, “Talep artmaya devam ediyor ve Danimarka'daki mevcut üretim tesisimizin yenilenmesine rağmen karşı karşıya olduğumuz talebi karşılamaya devam edip edemeyeceğimizden emin değiliz” dedi.

Danimarkalı şirket, şu ana kadar alınan siparişleri teslim edeceklerini açıklarken, sonrakiler için süreci henüz net olarak bilmediklerini duyurdu.

Sadece birkaç ay içinde 70'ten fazla ülkede binlerce kişiye yayılan virüsten korunmak için tek yöntem aşı olarak biliniyor. İngiltere, bu haftanın başlarında, üretici tarafından daha fazla doz üretilmesini beklediği için geçici bir aşı sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu söylemişti.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş