DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

17,2527 ₺

EURO

17,5970 ₺

ALTIN

962,44 ₺

BİST

2.408,15 ₺

Kene nasıl çıkarılır? Zararsız kene nasıl anlaşılır? Kene zehirlenmesi kaç saatte belli olur?

Kene nasıl çıkarılır? Yaz aylarında kene vakalarıyla hastaneye giden binlerce kişi oluyor. Özellikle ilk etapta anlaşılmasa da ilerleyen süreç için büyük sorun teşkil eden keneye dikkat ve kontrol edilmesi gerekir. Peki zararsız kene nasıl anlaşılır? Kene zehirlenmesi kaç saatte belli olur? İşte detaylar...

1 Ay Önce
2022-06-10 23:42:17

Yaz aylarında kene vakalarıyla hastaneye giden binlerce kişi oluyor. Özellikle ilk etapta anlaşılmasa da ilerleyen süreç için büyük sorun teşkil eden keneye dikkat ve kontrol edilmesi gerekir. Peki zararsız kene nasıl anlaşılır? Kene zehirlenmesi kaç saatte belli olur? İşte detaylar...

Kene nasıl çıkarılır?

Keneyi çıkarırken dikkat edilmediği takdirde, ölümle sonuçlanır. En doğrusu hastaneye başvurmaktır.

Evde kene çıkarmak içinse ince uçlu bir cımbız ile keneyi çıkartmak gerekir. Cımbızın ucuyla tutulan kene sağlam bir şekilde tutulur ve daha sonra yavaş yavaş çekilir.

Bu esnada dikkat edilmesi gereken nokta, kenenin kopmaması olacaktır. Kene çıkarılır çıkarmaz bu bölgeye alkol veya kolonya dökülür.

Kene insana ne zarar verir?

Keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırır. Virüs, hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olurken; insanlarda ölümle sonuçlanan, kanamalarla seyreden Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli ciddi bir hastalığa neden olmaktadır.

Zararsız kene nasıl anlaşılır?

Küçük boyuttaki kene insan vücudunu ısırdığında aynı şekilde küçük bir iz bırakır. Bunun dışında herhangi bir etki göstermez.

Zararlı kene ısırıkları; ateş, baş ağrısı, boyun sertliği, halsizlik, lenf düğümlerinin şişmesi ve mide bulantısı gibi şikayetlerle kendini gösterir.

Kene zehirlenmesi kaç saatte belli olur?

Kene, 24 saatin sonunda zehrini vücuda aktarmaya başlamaktadır. Dolayısıyla fark edilmediği takdirde 24 saatin sonunda insanı zehirlemeye başlar.

Kene elle çıkarılırsa ne olur?

Keneyi elle çıkardığımız vakit, kenenin baş kısmı derinin altında kalır. Baş kısmındaki tükürük bezlerinden, kenenin taşıdığı hastalık kaynakları cilt altına dökülür.

Zararlı kene nasıl anlaşılır?

Kene ısırığından sonra zararlı kene; ateş, baş ağrısı, boyun sertliği, halsizlik, lenf düğümlerinin şişmesi ve mide bulantısı benzeri şikayetlerle kendini belli eder.

Evdeki kene nasıl yok edilir?

Portakal,limon, greyfurt gibi narenciyeler keneleri uzak tutar. Kaynayan suyun içerisine limon, greyfurt veya portakal atarak bir süre demlendirin ve spreyli bir şişeye koyarak evin her alanına sıkın.

Doğal bir dezenfektan olan bu spreyi teninizin açık bölgeleri olan, ayaklar, eller, kollar ve bacaklar için de kullanabilirsiniz.

Keneyi önlemek için nasıl giyinmeliyiz?

Kene vakaları genel olarak bacak, ayak, el ve kollarda görülür. Ya da kıyafetin açık olduğu en yakın alanlarda...

Dolayısıyla çıplak ayakla çimlerde dolaşmak, kısa giyinmek, kenelerin kolaylıkla vücuda yapışmasını sağlar.

Tenin maksimum kapalı olabilecek seviyede korunması, ya da nareniye içerikli koruyucularla tenden kenenin uzaklaştırılması gerekir. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş