DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dil Uyuşması Neden Olur, Tedavisi Neler?

Toplumda karşılaşılan sağlık sorunların arasında dil uyuşması gelmekte. Dil uyuşması, bilinç kaybına, konuşma güçlüğü yaşanması gibi problemleri beraberinde getirmekte. Ayrıca ağız içerisinde acı bir tat meydana getirmekte.

2 Ay Önce
2021-06-14 08:45:18

Sizler için dil uyumasının ne olduğu ve tedavi yöntemlerini neler olduğu hakkında detaylı araştırma yaptık. Dil uyuşması nedir? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. İşte tüm detaylar…

Yaygın bir sağlık problemi olan dil uyuşması dilin tümünde karıncalanma,ağız içinde acı hissi, kötü ağız kokusu, konuşamamak gibi belirtilere sebep olmakta. Gündelik hayatımızı kabusa çeviren bu durum; migren,yüz felci, metalzehirlenmesi,hipotiroidi,felç, ağız içi enfeksiyonlar,ağız içi yaralanmalardan kaynaklı olabilmekte. Dil uyuşması neden olur? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. dil uyuşması tedavileri işte detaylar.

Dil uyuşması nedir?

Dil uyuşması sorunu başlı başına meydana gelen bir rahatsızlık durumu değildir.

Başka bir rahatsızlığın belirtisi şekillinde de ortaya çıkmaktadır. Dilde meydana gelen uyuşma, iğne batması, his kaybı, karıncalanma şeklinde meydana gelmekte. Dildeki uyuşma problemi geçmediği takdirde mutlaka bir uzman hekime görünmeniz önerilir.

Dil uyuşması neden olur?

Dil uyuşması neden olur? Dildeki uyuşmaların birçok sebebi bulunmakta. Bunlar arasında genellikle; sinirsel nöbetler, mineral eksiklikleri (potasyum, kalsiyum) B12 eksikliği de dilde uyuşmaya etken olmaktadır. Ayrıca, sigara ve alkol tüketimi de dil uyuşmasına neden olabilmektedir.

Dil uyuşması tedavi

Dil uyuşması tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • İlaç Tedavisi; Dil uyuşması sağlık sorunlarında en çok kullanımı yapılan tedavi yöntemlerinden birisi de ilaç tedavisidir.
  • B12 Takviyesi; Dil uyuşmasının başlıca nedenleri arasında b12 eksikliği gelmekte. Bu sebepten vücudumuzun genel sağlık durumu için vitamin ve mineral düzeylerinin dengelenmesi için b12 takviyesi önerilmekte.
  • Tiroid Tedavisi;Dil uyuşması sorunlarından birisi genellikle boyun ve boğaz bölgesinde bulunan tiroid hormonu seviyelerinden kaynaklı olabilmekte. Bu sebepten ötürü tiroid tedavisi yapılmakta.
  • Zencefil Çayı; Dil uyuması sorunun geçmesi için evinizde yapabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden birisi ve en faydalı olanı ise zencefil çayıdır. Zencefil bitkisi dil uyuşmasına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemidir. Düzenli olarak zencefil çayı tüketirseniz kısa sürede dil uyuşmanıza iyi geldiğini göreceksiniz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş