DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4830 ₺

EURO

17,8334 ₺

ALTIN

972,49 ₺

BİST

3.302,56 ₺

Davutoğlu: Rusya Türkiye'yi Esed rejimiyle görüşmeye zorluyor

Ahmet Davutoğlu sosyal medya hesabından, 'Rusya, Türkiye'yi Esad rejimini meşrulaştıracak şekilde görüşmeye zorluyor!' paylaşımı yaptı.

2 Ay Önce
2022-08-14 10:15:54

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Rusya, Türkiye'yi Esad rejimini meşrulaştıracak şekilde görüşmeye zorluyor! Peki, Türkiye ne yapmalı?" diyerek sosyal medya hesabından bir video yayımladı.

'Stratejik derinlik' söylemiyle dışişleri bakanlığı ve başbakanlık yaptığı dönemlerde Türkiye'nin Suriye iç savaşında taraf haline gelmesinin sorumlu isimlerinden olan Davutoğlu yayımladığı videoda, Türkiye'yle Suriye'nin ancak üç koşulda görüşebileceğini ifade etti. Ancak "Suriye rejiminin halkla barışması", "Esad rejiminin ülkeyi yeniden kontrol etmesi" ve "Türkiye'ye yönelik olumlu mesajı" olması halinde Türkiye-Suriye ilişkilerinin düzelebileceğini iddia eden Davutoğlu, bu koşulların sağlanmadığını söyledi.

Rusya'nın Suriye'de Esad rejimini meşrulaştırma çabası içinde olduğunu söyleyen Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye dönük yeni bir göç dalgası başlayabileceğini ifade etti.

"Esad Türkiye ile görüşmek için bedel ödemeli" diyen Davutoğlu, uzlaşının ancak şu amaçlarla sağlanabileceğini öne sürdü:

Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak,

Suriye halkı ile barışık yeni bir dönem başlayacak,

Ulusal uzlaşı kapsamında hiçbir etnik grup dışlanmayacak,

Birleşmiş Milletler kararları uygulanacak,

Suriye'de geçiş hükümeti kurulacak,

Yeni bir anayasayla birlikte mültecilerin dönüşü uluslararası teminat altına alınacak.

.

YORUMLAR (1)

Buradan Görünen

Valla Rusya'nın zorlamasından çok, bizimkilerin, arap KATİLLERİYLE AİLE FOTOĞRAFI çektirme yönündeki karşı konulmaz isteğinden kaynaklanıyormuş gibi görünüyor... Akınız : Asitçi Salman, 15 Temmuz sponsoru BAE, 'kardeş' israil ...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş