DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7750 ₺

EURO

16,6519 ₺

ALTIN

923,67 ₺

BİST

2.414,48 ₺

Babacan açıkladı: Abdullah Gül aktif olarak siyasette olmayacak

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, eski başbakan Abdullah Gül ile ilgili önemli bir çıkış yaptı. Babacan, Gül’ün aktif olarak siyasette olmayacağını söyledi.

4 Ay Önce
2022-01-21 08:18:48

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kayseri'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, Abdullah Gül ile yaptığı görüşmeden aktarımlarda bulunarak önemli bir çıkış yaptı. Babacan, altı muhalefet partisinin parlamenter sistemde uzlaşmasına değinirken, şimdilik herhangi bir ittifakta yer almadıklarını dile getirdi.

Babacan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“DEVA Partisi şu anda herhangi bir ittifak içinde yer almıyor. Şu ana kadar diğer partilerle yaptığımız somut işbirliği anlamında parlamenter sistem çalışması oldu. Önümüzdeki süreçte biz herhangi bir ittifakta yer alır mıyız yoksa seçimlere tek başımıza mı gireriz bunun kararını oluşturacağız, bugün itibarıyla bir kararımız yok. Tabii ki yaptığımız hazırlıkları ittifakta olursak ittifak masasına koyarız, çünkü bunlar ülkemiz için yaptığımız hazırlıklar. Başka fikri olanlar da koyar.

Abdullah Gül çıkışı

(Gül'le) İnsani ilişkilerimiz sürüyor. Üç-dört ayda bir oturup ev sohbeti yapıyoruz. Hem bir siyasetçi hem de bir devlet adamı olarak tecrübelerini önemsiyorum. Tecrübelerinden istifade ediyoruz. Kendisi aktif siyasette olmayacağını söyledi. Dolayısıyla partimizle formel ya da informel bir ilişkisi yok. Partimiz kurulurken fikri desteğini verdi, yeni bir partinin Türkiye için çok gerekli olduğunu ifade etti.

'Güzel bir çalışma ortaya kondu'

Parlamenter sistem istediğini beyan eden altı siyasi partinin temsilcileri eylül ayından bu yana bu çalışmaları bir araya getirmek için çalıştı. Güzel bir çalışma ortaya kondu. Salı akşamı yaptıkları son toplantıda çok önemli oranda bir mutabakat oluştu. Belki de yakın tarihimizde ilk defa çok sayıda partinin bir araya gelerek tek bir konu üzerinde mutabakat sağlayabilmesi demokrasi açısından sevindirici bir gelişme.

'Bugüne kadar hiçbir siyasi parti böyle bir çalışma yapmamıştı'

Bütçesini hesap edemediğimiz bir eylem planımız yok, tarih ve gün vermediğimiz bir eylem yok. Üç nesildir ticaretle uğraşan bir aileden geliyorum biliyorsunuz. Nasıl iş dünyasında bir söz verirken hem miktar hem de tarih vardır, sipariş alırken miktar ve tarih konuşursunuz, bu sözü yerine getirmek için uğraşırsınız. Seçimlerden sonra kurulacak hükümetin yapacağı bütün işlerin her bir maddesinin bütçesini hesap ediyoruz, tarih veriyoruz. Bugüne kadar hiçbir siyasi parti böyle bir çalışma yapmamıştı. AK Parti'de iken orada da planlama ve programlama alanında çok emeğim var. Üç tane 5 yıllık kalkınma planının koordinasyonunu yaptım. Hiçbir program bizim şu anda yaptığımız kadar detaylı olmamıştı. Bunlar tamamlanınca açıklıyoruz, kıskanma yok, birisi kopya çeker diye endişemiz yok.”

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş