DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Müjde Ar'dan Sezen Aksu'ya destek, Erdoğan'a tepki

Müjde Ar ''Şahane Bir Şey Yaşamak'' adlı şarkısı nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde olan Sezen Aksu’ya sahip çıktı.

4 Ay Önce
2022-01-22 07:57:48

Halk TV'de bağlanan Ar, Sezen Aksu'ya tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine “Ben artık dedim ki burası sözün bittiği yer. Bundan daha kötü bir şey olamaz. Şöyle söyleyeyim tabii genel olarak da konuşulanları da takip ettiğimiz de şunu görüyorum: Son derece vahim hatta vahimden de öte bir durumdayız. Genel olarak Türkiye'nin içinde bulunduğu durum olarak” dedi.

Müjde Ar şöyle konuştu:

“Şimdi ben siyasetçi değilim, kültür sanat insanıyım ama öncelikle Cumhurbaşkanı'na şunu hatırlatmak isterim ki Anayasa'nın 64'üncü maddesi devletin sanat ve sanatçılarını korumasını ve desteklemesini emreder. Anayasa bildiğim kadarıyla “dil kopartmak” diye bir görev vermiyor, hükümete, devlete ve siyaset insanlarına.

Şimdi AK Parti hükümeti ise ne yapıyor, bu açık hükme rağmen, yıllardır sanatçılara baskı yapıyor, sanat eserlerine sansür uyguluyor, yasaklar uyguluyor. Hatırlarsınız, Kars'taki heykel yıkımı. Hepimiz bağırdık, çağırdık, itiraz ettik ama sonunda patır kütür bu heykeli ‘ucube' dediler ve yıktılar. Merak ediyorum. Bundan sonra şimdi sıra sanatçılarının dilinin kopartılmasına mı geliyor?

Biz korkmadık. Zaten korkan insandan Sezen Aksu olmaz. Fakat bu dil koparma meselesi ve bunun camide dile getirilmesi, bir de orada tarikatlara görev verilmesi açıkça korkunç bir tehdittir ve tehlikelidir. Bu net olarak halkı sanata, sanatçıya karşı kışkırtmaktır. Biz vazgeçmeyiz, biz işimizi yapmayı seviyoruz. Ama şu unutulmamalı ki sanat özgürdür. Kimsenin tarifiyle sanat yapılmaz. .

YORUMLAR (9)

2000LER

Sanatçıysanız sanatınızı icra edin kimse buna birşey demşyor zaten. Ama sanat yapıyorum diye de hiç insanların değer verdiklerine kutsal bildiklerine sövmek/hakaret etmek/ onlarla alay etmek gibi bir hakkınız yok. Bu hakkı da kendinizden gördüğünüz an karşınızdakilerin de tepkisini göze alacaksınız. Ağlamayacaksınız.Ekranda konuştuklarınızı babalar gibi mahkemede de söyleyeceksiniz. Zenaatçıysanız o başka bir konu.

Adem

Sezen aksu suçlu da egemen bağış resmen kuran ayet-i ile dalga hangi bir siyasetçi tepki gösterdi allah'tan korkun allahtan

Mehmet Çelik

Anayasanın hangi maddesinde sanatçının, “halkın manevi değerleriyle alay edebilir” yazıyor. Anayasanın 64 üncü maddesi sanatçıyı koru yazıyor, sanatçıyı “sanatçı” yapanın değerleriyle oynayabilir yetkisi vermiyor. Önce insan olacaksınız insana değer vereceksiniz.

Alii

Şaşırdıkmı hayır,it iti basmaz.

mahmut

anlaşılan kenan kalav arabanın camını indirdiki farklı sesler çıkarmaya başladı

Nafiye bal

Boşuna konuşmuş ben sizi sanatçı olarak görmüyorum sokaktaki sıradan insan sizden çok çok daha değerli

Recebali

Nerde din düşmanları varsa her birinden ayrı ses geliyor. Bir hata yapilmış bundan dönülür ısrar edilmesinin ve buna çeşitli malum dinsiz ateis kesimlerden destek yağmasının bir anlamı yok

Ezgi Dilan

biz müslüman milletiz Sezen hanım madem müslümanlığa karşı bunu burda dile getirmesin

Bekir akkuş

Sanatınızı ............. yok sanatınız adı Altun’da islama laf ederseniz Tayyip Erdoğan haklı bunu bende yaparım sanatçı isek sanatımızı yapalım din işlerini dibayet işleri görevlendirilmiş bu konuda zaten

Görüş Bildir Bizimle Paylaş