DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

17,9879 ₺

EURO

18,2995 ₺

ALTIN

1.022,97 ₺

BİST

2.750,49 ₺

Kurbanlık alım ve kesiminde nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramı öncesinde İstanbul'da kurulan hayvan pazarları, kurbanlık satıcıları ile alıcılarını bir araya getiriyor. Bahçelievler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Tibet Bayhan, kurbanlıkların sevki, seçimi ve kesimiyle ilgili bilgiler verdi.

2 Ay Önce
2022-06-26 20:42:08

Kars, Erzurum, Ağrı, Ardahan, Gümüşhane, Tokat, Çankırı, Amasya, Samsun ve Kastamonu gibi Anadolu'nun çeşitli illerinden İstanbul'a gelen besiciler, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını Çobançeşme'deki pazarda satışa çıkardı.

Büyük ve küçükbaş hayvanlar kısa süre önce pazarlardaki yerlerini alırken, besiciler ellerindeki kurbanlıkların bir kısmını şimdiden satmanın mutluluğunu yaşıyor. Satışlardan memnun olan besiciler, vatandaşlara kurbanlık alımını son günlere bırakmamaları tavsiyesinde bulunuyor.

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bahçelievler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Tibet Bayhan, kurbanlıkların sevki, seçimi ve kesimiyle ilgili bilgiler verdi.

aa_picture_20220626_28264379

Kurbanlıkların belli evraklara sahip olması gerektiğini belirten Bayhan, "En başta hayvanın pasaportu olması gerekiyor. Kulak küpeleri ve başka illerden gelenlerde iller arası veteriner sağlık raporları olmalı. Bu belgelerle beraber pazara hayvanlar kabul ediliyor" dedi.

Kurban almaya gelenlere tavsiyelerde bulunan Bayhan, şunları kaydetti:

"Kulak küpesini sistem üzerinden sorguladıklarında hayvana ait bütün bilgilere ulaşabilirler. Bugüne kadar yapılan aşıları, sağlık problemi yaşadıysa buna ilişkin ve yaşına dair önemli bilgileri buradan takip edebilirler. Pazara gelenler kurbana baktıklarında hayvanın genel duruşunun düzgün olmasına dikkat etsinler. Dört ayağı üzerinde rahatlıkla durabilen, tüyleri parlak, bakışları canlı, kulak, boynuz ve kuyruk gibi bölgelerini sağlam olmasına bakmalılar. Hayvanın ağzından, burnundan ve kulaklarından akıntı gelmemeli. Solunum güçlüğü çekmemesi önemli."

İki gün içinde 20 kurbanlık sattı

aa_picture_20220626_28264375

Tokat'tan pazara 68 kurbanlık getiren Mehmet Şavkıran, iki gün içinde 20 kurbanlık sattığını söyledi.

Şavkıran, bu sene satışların iyi olduğunu belirterek, "Vatandaşlar hayvanlarını erkenden alıyor, çünkü geçen yıl kurbanlık kalmamıştı. Hayvan sayısının az olması etkili oldu. İnşallah hayvanlarımızı bitireceğiz. Her yıl özel istek üzerine tonluk hayvan getiriyorum. Bu yılki hayvanı 74 bin liraya sattık. Geçen yıl canlı hayvanda kilogram 30-35 liraydı, bu yıl ise 65-70 lira arasında olacak" diye konuştu.

"Satışlarımız erken bitecek gibi"

Gümüşhane'den pazara kurbanlık getiren Yavuz Taşkın ise şunları söyledi:

"Her yıl buraya kurbanlık getiriyoruz. Bu yıl 23 hayvan getirdik. Satışlarımız erken bitecek gibi, elimizde sadece dört hayvan kaldı. Fiyatlar iyi. Satıcıyı memnun edecek seviyede. Bu sene vatandaşlarımız bayrama doğru alma gibi bir tercihte bulunmadı. Hayvanların 15 günlük yemini yanımızda getirdik. Bakımlarını aksatmadan yapıyoruz. Geçen yıl canlı hayvanın kilogram fiyatı 30 liralardaydı, bu yıl 70-75 lira arasında olacak." AA

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş