DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kur korumalı mevduat tartışması büyüyor: Hayrettin Karaman’dan Cübbeli Ahmet’e yanıt

Faizle işlem yapan bankalardan 'kur korumalı mavduat' hesabı açmanın ‘’haram’’ olduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet’e Hayrettin Karaman’dan yanıt geldi.

1 Ay Önce
2021-12-26 08:23:50

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, "Kur Korumalı TL Mevduat hesabı caiz midir?" sorusuna; faizle işlem yapan bankalardan 'kur korumalı mavduat' hesabı açmanın haram olduğu fetvası vermişti. Yeni Şafak Gazetesi yazarı Hayrettin Karaman bugünkü yazısında bu fetvaya; 'Ben bu kanaatte değilim, "Devletin ödemesi hibedir" diyorum.' diyerek itiraz etti.

Hayrettin Karaman'ın bugünkü yazısı;

Azdırılan para piyasasına çare

Zamanında alınan yerinde tedbir ile fiyatlar normalleşme yoluna girdi. Bu defa da devletin ödemesinin faiz olup olmadığı tartışması ortaya çıktı. Bazı hocalar, devletin ödemesinin faiz olduğu kanaatindeler. Ben bu kanaatte değilim, "Devletin ödemesi hibedir" diyorum.

İçeriden ve dışarıdan Erdoğan'ı düşürmeyi dava edinmiş olanların oyunları yüzünden altın ve döviz fiyatları çok hızlı bir şekilde yükselmeye başlayınca o çevreler ellerini ovuşturmaya; bir kısmı iktidar, bir kısmı intikam bir kısmı da sömürü hesapları yapmaya koyuldular. .

YORUMLAR (90)

Adalet

Devletin Resmi kurumu ne diyor acaba. Ne diyecegi belli evirip çevirip haram diyemez.islami kendilerine göre yorumlayan tarikatlerin açıklamalarınada güvenilmez.

M.ali

Millet neden dinden soğuyor böyle din adamlarının birisi haram diğeri helal dediğinden heralde nastta artık gunceleniyormu??? Allah'ım bu İslami buhale getirenlere akıl ve izan ver.herkez aklına sahip olsun sevgilerimle

Nasih

Bakın kadaşlar bende hocayı. Hayrettin Karaman hocam demiyor faiz helaldir. Böyle inanmak zaten küfürdür. Söylediği şu eğer döviz belirlendiği sınırı geçerse devlet bir katkıda bulunacak ve zararı karşılayacak. Buda kesin değil. Zaten devlet tedbirini almiş döviz artık yükselmez. Bu şekilde faiz tarifine girmiyor ve hibe oluyor.faiz dediğin aniaşma esnasında mikdarı belirtilir burada yok.

Firuze

Sizin islama verdiğiniz zararı kimse vermedi sizi Allaha havale eduyorum

İbrahim

Her kafadan ses. Hayrettin karaman konunun hakimidir.Diğeri şarlatan.akıl ve mantığı olmayan fıkıh (akli delil) getiremez moda mod düz mantık, at gözlüğü gibi bakar olaylara.6 ayda bir işçiye memura emekliye, paranın değer kaybı da faiz o zaman.sığ beyin şarlatan.

İzzet kapısız

Hani benim yorum..?

Adymn

25 yıl biraktiğin tüm birikimimi bir ev alacaktım evsizim kiraciyim bir gecede beni evsiz bırakanlaŕi allah a havale ediyorum allah belasını versin

Ahmet kapucu

Helal sana ahmet ünlü hocam.. Faizinde faizi bu.. Yeni şafak hocasıda kendi gibi islamıda erdogana uyarlıyorlar.. Yazık haramada helal diyor hibe diyor..

şagir

Allah kimseyi şaşırtıp harami helal dedirtmesin.amin

Bayram kara

Dövize bağlı bir faizler kalmıştı sonunda oda oldu faizide dolara bağladılar Nas ortada faiz haram dediler faiz harammı helalmi bir türlü anlamadık

Süleyman

Be arkadaşlar faizin her türlüsü haramdır diyen Hz. Muhammmed Mustafa (sav) efendimiz var sizler kalktıp daha neyin davasını yapıyorsunuz. Herkes işine geldiği nasıl kolayına geliyorsa öyle yapıyor.Açın Kuranı Kerim’i ve sünneti seniyyeyi merak etmeyin hepinizin anlayacağı bir şekilde cevapları orada var.

Gerekli

Senin benim değilKuranın hükmüdür geçerli olan

Muhammed

Hayrettin Karaman'ın en başta itikadı bozuktur.eski diyalog kafasına sahip olanlardandir.dolayisiyla ne dediğinin bir önemi yoktur.

Usta

Madem devlet hibe veriyor bizede versin ne dersin hocaaa.hocaligi da bitirdiniz boşa dememişler yarım doktor candan yarım hoca imandan edermiş.vay yarım hoca vay, şu cahil halimle senin yaptığın yanlışı yapmam.

Mantikli

Cübbeliyi iyi dinlemeden cevaz vermiş hayrettin bey. Hoca diyorki faizle işlem yapan her turlu yer ister devlet hibesi yapsın ister faiz desin bu caiz degil. Ne yani faizli yer devlet hibesi dağıtinca helal mi oluyo. Birak bu isleri hayrettin. Ayrica cübbeli hoca finans kuruluşlarindaki kar payınada caiz demiyor zaten. Lafi nerenden anliyosun anlamadik.

Erdal

Resmen harama haram değil diyor bu nasıl bir düşünce anlamakta zorlanıyorum. Dinimizde faiz haram bunu herkes biliyor.

Murat

Hibe yiyenler ortaya nasıl çıkıyor

Ayşe unlu

Devlet hibe edecekse,tüm vatandaşa bi bir ay çift maaş verse çok hayra gecer

Özcan

İşin ehlidir

Ömer

Tuvalet giderinden bir gün temiz su aksa içermisiniz. ben içmem kimseyede iç demem ama bazıları iç diyor hayret sen iç bari başkalarına ön ayak olma be kafasız.

Ali Kaya

MAASLI TROLLER yorumlari yine doldurmuslar. Maksat muhalefet etmek. Cubbeliyi de hic sevmezler ama burada islerine yaradi. Maksat ABD ye hizmet olunca saldirin devlete. Cok yazik, Abdulhamite de aynisini yaptilar ama vatan gidince acikta kaldilar.

Adem

Arkadaşlar faiz kesinlikle haramdır Allahu Teala CC bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor faizi bile bile yiyenler bana ve peygamberine savaş açmıştır

Ramazan

Yazık liyakatsiz personel alımı, milletin parasına tuzak, herkesi faize ve özendirme, vs herkesi haramzede yaptılar. Hesap gününün sahibi elbet soracaktır bunlari.

Karataş

Din adamları devlet işine karışması doğru değildir

Xino

Devlet toprakta biten meyve aģaci deģildir. Devletin serveti halkin cebindeki paradir. Kimin parasini kime hibe ediyorsun!

Dr agon

Yapılan bir banka yatırımıda risk sıfır ise yani kazanç her türlü Garanti ise ,o iş faiz kazancına giriyor ve caiz değil diye düşünüyorum...Altın dolar euro alırsın yada bir mal alırsın ,riske girersin ,artardaa,azalırdaaOnun artış geliri kâr olur, düşerse de zarar..Fakat faiz merkezi kurumlarda ( banka) risksiz kazanç getirecek her türlü yatırım benim düşüncem haram olur ....Bugün dinimize göre faiz haram, yarın helâl işi sakat

Hamdi

Sevgili H Karaman,hadi devlet hibesi diye bi kulp bulup Hibeyi hüp'lettin, peki yasal olan %14-15i Naaapacan? Hadi yine bi kulp bulup -e onuda ihtiyaç sahiplerine 'tasadduk edin' dedin ve Hibeyle yetindin. Peki sevgili Hayrettin KARŞI OLUNAN FAİZ SİSTEMİ BÖYLELİKLE DEVAM ETMİYORMU? NASIL 'NAAS'A UYMADIR BU ???

Adil

Devlet faize yatırılan para için kur farkı ödüyor. Bu nasıl hibe. Harama helal diyen dinden çıkar.

Necmi

Devlet yetkilileri konuşmasını beceremiyor zaten kendi acıklamalarında faiz diyorBunu konuşurken hibe veya zarar karşılama demiyor direk faiz diyor

Abdülkadir

Hayrettin Karaman!!! Rabbim seni iki cihanda da rezil rüsva etsin.(amin)

Susedo

Bu hayrettin Karaman y...zınin yatacak yeri yok yeniasyasada fetvaları bu zat verirdi katılım hesapları için Allah cezasını er yada geç vercektir

Faruk

Şöyle düşünelim.. Cübbeli bu olaya haram diyor, menfaati yada menfaat ihtimali var mıdır..? Karaman helal diyor, menfaati yada menfaat ihtimali var mıdır..? Cübbeli bir tarafa yamanıyor mu ? Peki Karaman bir tarafa yamanıyor mu ?

Nermin

Faizin her türlüsü haramdır. Bunu Kur'anı açıp rahstlıkla okuyabilirsiniz. Cübbeli Ahmet hoca doğru söylüyor.

Vatandaş

Devletin ödemesi hibe mi?ozaman devlet bankalarına yatırılan vadeli hesapta hibe yani senin deyişinle helal.yazıklar olsun sana ve seni vaaz verecek konumuna getiren kişiye.yalakalık yaparım diye cehennemi göze aldın .

Ramazan anılmış

Hayrettin karamana sormak lazım.devletin verdiği hibe de acaba bankanın verdiği %14 ne?

İzmirli

Detaylarda görüş ayrılıkları olabilir de haram-helal gibi asıl hususlarda bu ayrılık nasıl oluyor. Bu ne çelişki. Hem Diyanet varken bu kişilere ne oluyor ki her şeye burunlarını sokuyor ve milletin aklını bulandırarak din üzerinden anarşiye sebep oluyorlar.

Recep

Faize de uygundur dedin ya Allah akıl fikir versin

Adnan Basbozkurt

Deveye sormuşlar boynun neden eğri? Nerem düzgü ki demiş. Devlet belli kesime hibe yapamaz, eşitlik ilkesine aykırıdır. Devlet herkesi kucaklamak zorundadır. Hocalar paranın değer kaybını dikkate almadan konuşuyorlar, enflasyonun aşağısında kalan para değer kaybına uğrar. İlâhi sistem hakim olsa bunlar tartışılmaz. Bir yönüyle Cübbeli hoca haklıdır.

durmuş

Haram mı helal mı,fetva büyük yerden gelmiştir: BAKARA/ NASS. mesele kapanmıştır,bundan sonrası sabır, sabır ibadettir : kömür makarna patates soğan

Hüseyin

Peki devlet kimin parasını kime sorduda kimlere hibe ediyor fakire muhtaca yetimemi yoksa parası olan zenginemi

Misafir

Ey Hayrettin Karaman devlet kimin parasını kime hibe ediyor menfaat için fetva verilmez Allah herşeyi bilendir bir bunun hesabını vereceksin.

Mehmet

Faizin her türlüsü haramdır.bunun tartışması olmaz.ayet var hadis var...

Ahmet uslu

Kur korumal hesap faize endeksli olduğu için ,kur faize göre endekslendiginden haramdır.Kimin parasını kime hibe ediyorsunuz.Devlet tebadan topladığını parası olana paran devlete ver sana kur oranı kadar faiz veriyorum diyor..Eger kur oranı faiz oranını geçerse,kura göre zararını farkı ödemeyide garanti ediyor.Bu faizin kılıf değiştirilmiş şekli ulup kesin kes haramdır.Hayrettin karaman hoca neye istinaden hibe diyor.neticede hibede alın teri olmadan paranın kazancı gerisi olduğu için haramdır sömürmenin başka bir elbisesidir

Vatandaaaş

Ikinci fDevlet içki hibe etti oda mı caiz bu adamda ılımlı islamin mimarlarındandır vazifesinin gereğini yapıyor

Şivan

Bu nasıl hibe acaba? Vatandaşın , Yetimin her bir vatandaşın hakkını başkasına faiz olarak vermek ne zamandan beri hibe oldu?

Osmanlı torunu

Karamanın koyunu böyle çıkar hayrettinin oyunu bu değilmiydi bank Asya nın fetvacısı artık inanırmı bu adama hacısı hocası!!!

Hürol

Devlet alırken helal vatandaş alırken haram

AKDENİZ

Ağzı olan konuşuyor. Maşallah herkes otorite kesilmiş

Kemo

Devletin ödemesi hibe ise %14-17arasi bankanın verdiği bal gibi faizdiir

Musa

Seni yalaka faiz heryerde haramdır bırakın yalakalığı insanları dinden soputtunyz

Bay doğru.

Devlet eliyle,işçiden,emekçiden kesilen vergilerle zengini daha zengin etme dönemi başlamıştır.bizede nurtopu gibi zamlar,zenginin çocularina ferarier,laborciniler,sarayimız var olsun uçuyor Türkiye.

Devleci

Bunlar halk uyanmaması için var olan sözleri ile toplumu inançlı kişileri uyutan müşriklerdir peygamberin yoksul hayatını anlatan zengin olan k....erdir

Yurttaş

Hangi çağda yaşıyoruz;1- Türkiye ne zaman din devleti oldu da ekonomi hayatında dini tartışmalara yer veriliyor?2- Inanç dünyasını bu insanlara göre yaşayan insanlara da acıyorum bunlar mı sizi aydınlatıyor, Allah yoluna bunlarla mı çıktınız...

Memiş

Böyle

Mehmet

Hillei şerii dedikleri budur.Devlet kimin malını kime hibe ediyor? Karşılığini bankaya koymayana ,ihtiyaç sahibine verirsin hibe olur.Vatandasin parasını alıp geri verirken kar payı ,hibe vs örtülü faizdir. Dinin içini bosaltti bu munafiklar .NAS oldu kişiye HAS!

Hasan

Bu hesap külliyen haram çünkü para devletin hazinesinden karşılanacak.yani hepimizin parası bu parada kul hakkı var.ben hakkımı helal etmiyorum.

Kajewm

Hayrettin Karaman ehli sünnet değil zaten onun lafına itibar edilmez

Lanwm

Hayrettin Karaman ehli sünnet değil zaten onun lafına itibar edilmez

Arıcı

Yorum yapan bre c...ller. Haydi cübbeliye alim diyelim, hayrettin hoca zaten alim. Siz daha Allah hadisde diyor ki diyecek kadar c....siniz. Size mi kalmış değerlendirmek. Tl borç alıp altından veya dövizden ödemek nokuyor

m karaman

İşiniz Fetoya eli öpülecek adam diyen cüppesize ve zamanın hayırsızına kalmışsa vay halinize ört ölem vah vah ki na vah

Zeliha

Allah a asi gelinen yerde kula itaat yokdur faizin her türlüsü haramdır .isim i değistitdiniz hibe olarak kendisi yine aynı

Hakarama

Arkadaşlar herkes menfaatine geldiği gibi yorum yapmasın he hükümet yanlış yapmıştır bi sürü insan mağdur olmuştur bankaya paranı yatırınca faizi devlet karşılıyo bişey olmuyoda kur farkına gelince karşılayıncamı bişey oluyo herkesin dolaylı yönden canı yanmıştır enflasyon dizginlenememiştir hükümet elini taşın altına koyup bi karar almıştır inşaallah başarılı olunur yoksa müdahale etmese vay halimize geç kalınmıştır kalınmamıştır tartışılır hakkımızda hayırlısı

Timeturk okuru

İnsan faiz alıp verirse günah işlemiş olur. Faize helal derse kâfir olur maazallah.

Murat

Devlet bankasından kredi çekiyoruz. Faiz ödüyoruz. Devlet bankası bizden hibe mi alıyor. Hibe vermek istemiyorsam. Niye alıyor. Demekki hibe olmuyor. Milleti dinden imandan soğuttunuz.

İlim Yolcusu

Haber yaparken insanları yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz, Hayrettin Karaman hoca bu işlemlerin faizli bankadan yapılmasını , oradan ayrıca faizden verilen paraya helal demiyor, burada devletin yaptığı işlem hakkında açıklama yapılıyor, ayrıca Cübbeli Ahmet hocanın da konuşmasının tamamını aktarmaniz gerekirdi,işinize gelen yerini alıyor,kendinize göre anlam yüklüyorsunuz'Edipler edepli olmalı, hem de edeb-i İslamiyye ile müteeddip olmalı..'

Gerçek Adalet

Eskiden fetöcüler de kendilerine göre fetvalar verirlerdi! Şimdi de Ak parti kendi siyasetine yarayan mevzularda kendi hocalarına yeni güncel fetvalar verdiriyorlar. Cübbeli hoca haram helal konularında siyasetcilere göre değil Allah ın buyruğuna göre fetva veriyor! Allah insanı dünyalık menfaat için dinini yalanlayanlardan uzak etsin!

H.s

Allah akıl fikir versin menfaat peşinde koşana, devlet hibe ediyomuş fakir fukaranın bu milletin ödediği vergilerle ödeniyor bu hibe dediğin şey Rahim bütün Müslümanları haramdan uzak eylesin Amin

Hakka Koşan

Hayrettin Karaman'ın fetvasına hiç güvenmiyorum.

Osman

Dünya için dinini satan nasıl faiz degil bunu getirenler faiz olduğunu söylüyor birkere Vadeli hesap para yatırmak faizdir son 4 günde yüzbinler faize yemeye başladı Allah CC savaş açtı sende savaş komutanı oldun

Vatandaş

Cehenneme giden yol iyi niyet taşları ile döşelidir.

Yavuz baris

Devlet dolari olana parasi olana hibe verecek benden alip benim dolarim param yok bana ne hibe edecek ustelik birde bunu benden aldigi vergiyle yapacak buda helal olacak yok ya bumudur yani

Kenan

Allah cc günahlarımızı affeylesin faız haramligina inaniyoruz.Allah cc bilmiyorsanız bilene sorun ve benden en çok korkanlarınız alimlerdir buyurmakta .memleketlerde araba satanlar arabanım içine ekmek koyarlar ve alıcıda bundan haberi olmaz derlerki bu arabada ekmek var yeminde eder .alıcının beynını karıstırmak için , alıcıda bunu ucuza aldıgını ucuz oldugunu düsünerek alır garıbım .kafanıza göre harama kılıf uydurmayın benı cübbeli ahmet hocAnın tarafındayım

SEZGİN DUMAN

HAYRTTIN BEYE GÖRE HELALMİŞ!!!!!

Dursun değirmenci

İşinize geldiği gibi Allah sizlerden korusun bu milleti haram haramdır

Maynurkartak

Faizin her türlüsü haramdır Kuranda açık ve net Allah cc biz kullarrına bildirmiştir

sdfgg

Halk=Devlet'in ödemesi hibedir diyor daha ne desin!

Ahmet

Üzerine çok ince düşünülmesi gereken bir konu faiz... devletin yaptığına karşı çıkıyorsak, buna devlet hibesi değil bu faiz diyorsak.. devletin hibesi nasıl olur bu konuyu ayrıntılı araştırmamız ondan sonra itiraz etmemiz gerektigine inananlardanim.. İslam hukuku bu konuda ne der

Erkan ozmen

Vade sonunda alinacak kar ve para veya mal garanti ediliyorsa faizdir.haramdir.peygamberimizin veda hutbesini akliniza getirin.faizin her turlusu haramdir.devlet sahis degildir.milletinin parasini zengine hibe edemez

Eyüp

Din işleri kurumu fetva kurumu degilmi? Ona neden danisilmiyor.

Bekir

Merhaba Hayrettin hocam sizin fetvanızı şöylede anlayabilirmiyiz; devlet bankalarının verdikleri faizlere de caiz, devlet tahvillerine de caiz dir. Diyebilirmiyiz Anladığım kadarıyla onları da devlet veriyorMeselâ piyangoyuda devlet işletiyor

Ateş

Bankada param yok.. Parası olanın kur farkını bu millet neden ödüyor..

Hakkı

Cübbeli'nin dediği doğru. Elbette faizden ve net haramdir fakat Dâr-ul İslâm'da. Türkiye Dâr-ul Harb'dir o nedenle işlem caiz olur. Hayrettin Karaman muhterisine kanmayın.işlerine gelmediği için Dâr-ul Harb' olayını söylemiyorlar. Kıvırmanın alemi yok

Muammer

Hibe imiş devletin birikmiş parasımı varda hibe yapıyor. Milletten yani fakirden alıp zengine verecek buda aşırı vergilerle para basmakla olacak Cübbelinin dediği doğru.

maho aga

Sultan suleyman zamaninda ebusuud a beni kurana deyil kurani bana uydurucaksin yoksa kelleni alirim demişti.Buda kuranı rte ye uydurtma derdinde

Ali Kaya

Dolarin artisina sebep olan faizlerin artirilmamasi. Bunu yapan devlet. Gerekceside hakli.Devket vatandasin bu durumdan magduriyetini( Dovizden kaybini) bir bedel/hibe olarak karsiliyor. Fazladan oara vermiyor. Niye haram olsun, Ancak kisi, devletin odedigi doviz kaybinin yani sira MEVDUAT FAIZIni de alirsa o zaten Faizdur. Buna kimsenin itirazi yok zaten....

Mehmet semerci

Bu hayrettin Karaman hangi dine göre fetva veriyor kendisi hangi dine mensup yada bir dini inancı varmıdır merak ediyorum allahın açık emrine kılıf bularak meşrulaştırmak allaha savaş açmaktır yaratana savaş açıyorsa bu zavallı yaratan hesabını sorar!!!!!

Zehra Akdağ

Benim bildiğim insan kendisinin olan malı hibe eder ki birine bir malını hibe etsen biledevlet vergi alıyor…. Burada hibe edildiği söylenen para TC vatandaşlarının parasıdır…..

Fatih Serdar

Allah belanı versin hayrettin,erdogan için dini kendine göre çekip ceviriyorsun

Düşün İslam'ın yakasindan

Cehaletin ve cahillerin enflasyonunu yaşiyoruz. Nasil olur bu kadar zidlik. Kendi istekleri ile Allah'ın indirdiğinden yüz çeviren insanlar ve belamlar arasinda aciz insanlarin egemenliği Allah'tan gasp edip insanliğa zulm ettiği yerde muşrikler din konuşuyor. Hey hat ki ne hey hat..

Kul

Din degistirirsem bunların yüzünden şaşmayın

Görüş Bildir Bizimle Paylaş