DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

“Komplo denenler birer birer gerçek çıktı”

İkinci yılını dolduran pandemi sürecinde yaşananları hatırlatan gazeteci Melih Altınok, pandeminin ekonomik ve sosyal hayattaki maliyetlerine dikkat çekerek tüm kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini vurguladı

1 Hafta Önce
2021-11-25 00:27:43

Altınok'un “Gerçek çıkmayan komplo teorisi kaldı mı?” başlıklı yazısı...

İki yıldır tüm dünya, büyük bölümü pandemi gerekçesiyle olağanüstü hal yaşıyor. Seyahat, eğitim, ticaret, çalışma gibi temel hak ve özgürlükler sınırlandırıldı. Türk Telekom Reklamı

Stanford Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre öldürme riski, denizde boğulma ve güneş çarpması oranlarından daha yüksek olmayan bir hastalık için küresel ekonomik hayat durduruldu.

Sağlık sistemi çökmesin paranoyasıyla, tüm diğer sektörler neredeyse gözden çıkartılınca tedarik zinciri aksadı. ABD'de, İngiltere'de bile gıda enflasyonu tırmanışa geçti.

Lokanta, kafe gibi pek çok sektörde sıkıntılar yaşandı. Pandemiyle birlikte internette alışverişe yüklenen tüketiciler yüzünden küçük esnaf bitme noktasına geldi.

Piyasalardaki belirsizlik öyle bir boyuta ulaştı ki, insanlar altın ve doların yerine yeni "rezerv" arayışına girdiler. Kısa süre önce 5-6 bin dolar civarında gezinen Bitcoin şu anda 60 binlere dayandı!

Pandeminin başından beri bol keseden alınan izolasyon tedbirlerinin olası faturasına dikkat çekenler "aşı karşıtı" gibi yaftalarla linç edilse de söyledikleri gerçekleşti. Komplo denenler birer birer gerçek çıktı.

İzolasyon tedbirlerini dünyada en sıkı uygulayan ülkeler arasında yer alan Türkiye de elbette bu süreçten payına düşeni alacaktı, alıyor da.

Bugün dolardaki hareketliliği konuşurken, Türkiye'nin ekonomi politikaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği dış kaynaklı operasyonların yanı sıra bu küresel gerçek de göz ardı edilmemeli.

Bir yandan kamuoyuna güven verici adımlar atılıp, kur artışını bahane ederek etiketlere yüklenen spekülatörle mücadele edilirken, bir yandan da piyasaların doğal akışını bozan tüm korona sınırlamaları kaldırılmalı.

Korona tablolarındaki rakamları eğip bükerek ve Hollanda gibi ekonomisi kırılgan olmayan ülkeleri Türkiye'ye örnek göstererek usul usul kapanma propagandası yapan tuzu kuruların ağzına da kürekle vurulmalı.

Sabah

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş