DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'da 'tsunamiden kaçış' tabelaları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerde sahillere 'tsunami tahliye yolu' tabelaları koyuyor.

2 Hafta Önce
2021-09-09 19:20:58

İBB 17 ilçeye konulacak tabelalarla, depremden sonra tsunami tehdidiyle karşı karşıya kalabilecek, kalması muhtemel alanlardan vatandaşların uzaklaşmasının sağlandığını açıkladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "İstanbul'da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı'ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler" diye konuştu.

090920211131260349132

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmara Denizi'ne kıyısı olan ilçelerde sahillere 'tsunami tahliye yolu' tabelaları koyuyor. Tabelalarda tsunami tehlikesinde izlenecek yol gösteriliyor.

İstanbul'da tsunami riskini ise Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy değerlendirdi.

Ersoy, "Marmara Denizi iç denizi olmasına rağmen tsunami riski var. Tsunami tarihsel dönemlerde de olmuştu. Bu nedenle Marmara Denizi kıyılarının tsunami açısından tehlikeli olduğunu söylemeliyim. Geçmişte Marmara Denizi 'inde meydana gelen depremler İstanbul ve çevresini hep etkilemiştir. Bu depremlerle birlikte tsunami gerçeğini de ifade etmek gerekiyor. Son 2 bin yıl içerisinde 30'un üzerinde tsunami var" dedi.

090920211129360341625

"TSUNAMİ DURUMUNDA VATANDAŞLARIN YÜKSEĞE DOĞRU KAÇMASI GEREKİYOR"

Prof. Dr. Ersoy, "Marmara Denizi'nde tsunami olacağını biliniyordu ancak sakınım planları yoktu. Yani, tsunami tehlikesi gerçekleşirse vatandaşların ve yetkililerin ne yapacağı bilinmiyordu. Pasifik'teki dalga yüksekliği Türkiye'de görülmez. Bizde, tsunami dalga boyu birkaç metre olur. Yani 1 metrelik dalga Marmara kıyılarında, kıyıdan içeriye 50 metre bile girse sahildeki bütün otomobilleri ve insanları denize çekebilir. Çünkü bir otomobilin hacmiyle suyu karşılaştırdığımızda aynı hacimdeki su otomobili kıyıdan alır denizin içine çekebilir. Öyle bir durumda vatandaşların yükseğe doğru kaçması gerekiyor" diye konuştu.

"NASIL DAVRANACAĞIMIZI BİLİRSEK TSUNAMİDEN ZARAR GÖRMEYE BİLİRİZ"

Prof. Dr. Ersoy, "Tsunamide ilk dalga genellikle centilmen dalgadır. Bu dalga yıkıcı değildir, ardından gelen ikinci ve üçüncü dalga çok yıkıcı olabilir. Hem dalga geldiğinde, hem çekildiğinde kıyıda tahribat oluşabilir. Ama bizler nasıl davranacağımızı bilirsek tsunamiden zarar görmeye biliriz" ifadesini kullandı.

"TESİSLERİN TSUNAMİ RAPORLARI ALMASI GEREKİYOR"

090920211528570402342

Tsunaminin kıyıya, vatandaşa ve deniz yapılarına ciddi hasar verebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Ersoy, "Buraların tsunamiye karşı ne kadar dayanıklı olduğu konusunda incelemeler yapılması gerekiyor. Hatta tesislerin tsunami raporları alması gerekiyor. Biz bu zamana kadar insanlara ancak tsunaminin varlığını kabul ettirebildik. Türkiye'de tsunami olabileceğinin varlığı yeni yeni oluşmaya başladı. Bu zamana kadar 'tsunami açık denizlerde olur, kapalı denizlerde olmaz' gibi bilgisiz, cahilce cümleler kuruldu. Ancak bu doğru değil. Marmara Denizi gibi iç denizlerde de tsunami olabilir" ifadelerini kullandı.

"TSUNAMİ DALGALARININ KIYIYA ERİŞME SÜRESİ 5 İLE 30 DAKİKA ARASI"

090920211548050409831

Marmara Denizi için tsunami dalgaların kıyıya erişme süresi 5 ile 30 dakika arası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ersoy, "İstanbul'da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı'ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler. Tsunami zaten kıyıdaki dar bir alanda bile etkili olsa bu tüm İstanbul kıyılarının tsunamiden etkileneceğini gösteriyor. Kıyıda uyarıcı tabelaların olmasını şiddetle onaylıyorum. Çünkü panik anında insanlar nereye kaçacağını bilemez. Ancak kişiler tsunami bölgesinde olduğunda nereye kaçacağını bilir" şeklinde konuştu.

"TABELALARINI VATANDAŞLARA FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

'Tsunami tahliye yolu' tabelalarını ilk kez gören Alev Aya, "İstanbul için deprem çok önemli. Depremin arkasından tsunami gelmesi de olası bir durum. Bu, bilinçlendirme tabelası. Tabela, bence çok iyi oldu. Vatandaşlara faydalı olacağını düşünüyorum" dedi. Nazan Balcı, "Tabelanın biraz daha göz seviyesinde olmasını tercih ederdim. Görebilirlik açısından daha iyi olurdu" ifadelerini kullandı.

Tabela çok mantıklı olduğunu vurgulayan Eyüp Çim, "Ülkemizde de çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen tsunami riski olduğu için oldukça doğru bir eylem" diye konuştu.

090920211130450345348

İBB: 17 İLÇEYE KONULACAK

İBB'den yapılan açıklamada ise tabelalar ile depremden sonra tsunami tehdidiyle karşı karşıya kalabilecek, kalması muhtemel bu alanlardan vatandaşların uzaklaşmasını gerektiğini gösterildiği belirtildi.

İBB'den yapılan açıklamada, yapılan çalışmalar sonrası ilk adım olarak, 25.03.2021 tarihli UKOME toplantısı ile "Büyükçekmece ilçesinde tsunami tahliye yollarının işaretlenmesi, tahliye yollarına yönlendirici tabelaların yerleştirilmesi ve tsunami acil durum bilgilendirme panolarının tesisi işi" kabul edilmiştir. Özellikle tsunami riskinin analiz edilmesi, riskin azaltılması için yol haritası mahiyetinde eylem planlarının oluşturulması ve nihai adım olarak da uygulama projelerinin hayata geçirilmesi adına, söz konusu UKOME onayı, ülkemizde de hayata geçirilen tsunami risklerinin azaltılması hususunda, Ülkemizde ilk proje olma niteliğindedir" denildi.

Açıklamada, "Bu karar sayesinde, tsunami zarar azaltma çalışmalarında son aşama olan uygulama projeleri adına, pilot uygulamaları hayata geçirmeye yönelik olarak seçilmiş olan Büyükçekmece ilçesi tsunami tahliye yolları, hem hukuki bir kimliğe kavuşmuş hem de 40 cadde ve sokaktan oluşan toplam 27 adet tahliye yolu; 59 adet konumda tahliye yoluna yönlendiren işaret tabelası, 27 adet lokasyona ise (tahliye yollarının sonuna) güvenli bölgeye erişildiğini gösteren tabela ve 31 farklı konuma da bilgilendirme panosuna kavuşmuş olacaktır" bilgisi yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti:

"İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü olarak; ODTÜ, Boğaziçi Ünv. BDTİM (Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme Merkezi)'nden hocalarımızın danışmanlığında 2021 Ağustos 2. haftasından itibaren tsunami tahliye yolları yönlendirici tabelaların ve bilgi panolarının montajları başlatılmış olup, ay sonuna kadar pilot ilçe Büyükçekmece ilçesi tsunami risklerinin azaltılmasına katkı sağlayacak bilgi panoları ve yönlendirici levhalarının montajlarının bitirilmesini hedeflemekteyiz. Pilot uygulama sonrası, vakit kaybetmeden, BÜ Kandilli Rasathanesi DAE BDTİM ve ODTÜ işbirliği ile tsunami riski altındaki Marmara'ya kıyısı olan diğer 16 ilçemiz için de İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü uzmanlarınca, Büyükçekmece ilçesi tsunami uygulama projesi ile benzer proje dosyalarını hazırlayıp, AFAD İstanbul İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde İBB UKOME onayına sunacağız. Onay sonrası da hızlıca söz konusu diğer 16 ilçede, bilgi panoları ve yönlendirici levhalarının montajları yapılacaktır"

DHA

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş