DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

İstanbul'da İran bağlantılı göçmen kaçakçılığı operasyonu!

Esenyurt'ta göçmen kaçakçılığı yaptıkları tespit edilen şüphelilere yönelik bir adrese yapılan operasyonda, İran uyruklu 4 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde çok sayıda casusluk cihazı ele geçirildi. Şüphelilerden Ferman S. 'Eşim yasak aşkımı deşifre etmek için o cihazları koymuş olabilir' diyerek kendisini savundu.

1 Hafta Önce
2022-09-16 18:49:28

İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca Göçmen Kaçakçılığı ve belgede sahtecilik suçlarına karıştıkları tespit edilen şüphelilere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Esenyurt'ta bir adrese baskın düzenledi. Baskında evde bulunan İran uyruklu u J.B., P.A., Masoumeh M., ve Ferman S. isimli 4 şüpheli gözaltına alındı.

Evlerinde casusluk malzemesi ele geçirildi

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda farklı ülkelere ait çok sayıda pasaport, ehliyet, kimlik, ikamet izni, sağlık kartı, Schengen vizesi, giriş çıkış mührü, 10 adet boş kaşe, 1 adet büyüteç, 5 bellek kartı, 8 cep telefonu ve 20 bin 200 lira ele geçirildi. Aynı adresler casusluk faaliyetlerinde kullanılan ortam dinleme cihazı, gizlli kamera, böcek arama cihazı ile casusluk cihazlarının tespitinde kullanılan cihaz da ele geçirildi.

gocmen-kacak

'Yasak aşk' iddiasını karısı çapraz sorguda kabul etmedi

Göçmen polisi, evlerinde casusluk malzemesi ele geçirilen şüphelileri çapraz sorguya aldı. Şüphelilerden Ferman S.'nin sadece kamu görevlilerine verilen ve üzerinde ismi bulunan 'yeşil pasaportu' kabul etmediği, ilk defa sizin elinizde görüyorum dediği öğrenildi. Evde bulunan cihazlar ile ilgili de 'Masoumeh M. eşim olur. Onu aldattığımı düşünüyor. Yasak aşkımı deşifre etmek için o cihazları koymuş olabilir. Ben evimi günü birlik kiraya veriyorum. İranlılar kalıyor. Onlar da koymuş olabilir' diyen Ferman S.'nin iddialarını çapraz sorguda eşi çürüttü. Masoumeh M., ifadesinde Ferman S.'nin aksine öyle bir şey olmadığını, evdeki herkesin kardeşi olduğunu, eşinin kendisini aldatmadığını söyledi.

Uluslararası koruma belgesi sahte çıktı

Masoumeh M.'nin ise kullandığı uluslararası koruma belgesinin sahte olduğu, şüphelinin Türkiye'ye giriş çıkış bilgilerine ulaşılamadığı, evde yakalanan diğer çiftin de Türkiye'ye balayına geldiklerini, o sırada da İran'dan tanıştıkları Ferman S.'nin evinde kaldıklarını söyledikleri öğrenildi.

Savcı 'casusluk' suçu var dedi

Şüphelilerin iddiaların tamamını yalanlaması, Ferman S.'nin cep telefonunu kapatarak şifrelerini vermemesi, ele geçirilen casusluk malzemelerini ise kabul etmemeleri ve verdikleri çelişkili ifadeler sebebiyle Cumhuriyet Savcılığı, şüphelilerin Türkiye'de casusluk faaliyeti yürüttüklerine kanaat getirdi. 4 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece "göçmen kaçakçılığı", "resmi belgede sahtecilik" ve "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AA .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş