DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,1096 ₺

EURO

18,1987 ₺

ALTIN

1.018,60 ₺

BİST

3.020,20 ₺

Bakan Varank'tan ''TOGG'' eleştirilere tepki: Yahu bir kere de mutlu olun be!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobil TOGG'a yöneltilen eleştirilere sert tepki gösterdi.

2 Ay Önce
2022-07-06 16:15:08

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi'nde, Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'ndan yatırım alan şirketlerin tanıtım programına katılarak açıklamalarda bulundu.

İstanbul'u girişimcilikte dünyanın en önemli ilk 20 merkezinden biri haline getireceklerini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye'de teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırımlarda keskin artış olduğunu belirtti.

Bakan Varank yerli otomobil TOGG'a yöneltilen eleştirilere ise "Bunlar, 'Siz asla TOGG'u yapamazsınız' dedi. 'Hani nerede bunun fabrikası' dediler. Şimdi diyorlar ki 'Biz size bunu yapamazsınız, demedik. Biz size bunu satamazsınız, diyoruz'. 'Daha yola çıkmadan eskidi' diyenleri mi ararsınız, 'Bunun neresi yerli' diyenleri mi ararsınız? Yahu bir kere de mutlu olun be. Takdir, tebrik, teşekkür zaten beklemiyoruz da hiç değilse anlamsız eleştirilerle bu işlere bunca emeği veren insanların en azından moralini bozmayın. Bazılarının karamsarlığı, iş bilmezliği, art niyeti hiç bir zaman bitmeyecek" şeklinde yanıt verdi.

Bakan Varank'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Ülkemizi bir çekim merkezi haline getirmeyi planladığımız Ulusal Teknoloji Girişimcilik Stratejimizi son dönemde hazırladık. İnşallah kısa sürede stratejimizi ilan edeceğiz. Burada hedefimiz 2030 yılına kadar 100 bin teknoloji girişimi kurabilmek. Bu hedef doğrultusunda tüm altyapıyı uçtan uca planladık. Bu vizyon belgesi esasında sadece teknoloji girişimcilerini değil, bizim toplumumuzu bir girişimci topluma dönüştürecek unsurları da içerisinde barındırıyor. Stratejide girişim sermayesi fonları, markalaşma, kitle fonlaması, derin teknolojiler, geleceğe yön veren teknolojiler ve beşeri sermaye konularını detaylı bir şekilde ele aldık. Stratejimizi eğer başarıyla uygulayabilirsek 2030 yılında Türkiye teknoloji girişimciliği ekosistemi dünyanın en gelişmiş ilk 10 ekosistemi arasında yer alacak. İstanbul'u girişimcilikte dünyanın en önemli ilk 20 merkezinden biri haline getireceğiz" dedi.

"1 SENEDE, 9 KATTAN DAHA FAZLA ARTIŞ GÖZLEMLİYORUZ"

Son zamanlarda Türkiye'de teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırımlarda keskin artış olduğunu söyleyebiliriz. 2023 hedefimizi, hedeflediğimiz tarihten 2 sene önce, 2021 yılında büyük farkla geçmiş olduk. 2020 yılında 148 milyon dolar olan teknoloji yatırımları, 2021 yılında 1,5 milyar dolara ulaşmış oldu. Burada, 1 senede, 9 kattan daha fazla artış gözlemliyoruz. Tabiri caizse önceden akıl veren çok olurdu ama para veren olmazdı. Artık yatırımcılar para da vermeye başladı. Yabancı fonlarla beraber son dönemde öncülük ettiğimiz Tech-InvesTR Girişim Sermayesi Fonu, Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu ve İstanbul Bölgesel Girişim Sermayesi Fonu gibi fonlarla girişimcilik fonlarının hacmini giderek büyütüyoruz. Her ne kadar özel sektörün bu alana ilgisi olsa da halen kamunun büyük belirleyici olduğunu görüyoruz

"YAHU BİR KERE DE MUTLU OLUN BE"

Türkiye olarak bugün muazzam bir sıçramanın arifesindeyiz. Bakmayın siz karamsarlık pompalayanların sözlerine. Kendi ülkesini şikayet edenlere bu anlamda güvenilebilir mi? Her milli meselede devletinin yanında yer almak yerine karşı tarafı seçenlere güvenilebilir mi? Bu zihniyetin ülkemiz hakkındaki yorumları hiç tarafsız olabilir mi?

Bunlar, 'Siz asla TOGG'u yapamazsınız' dedi. 'Hani nerede bunun fabrikası' dediler. Şimdi TOGG'u test sürüşünde görmüşler geçen gün. Buradan Bursa'ya giderken, Osmangazi Köprüsü'nde, TOGG'un videoları yayınlanmış. Şimdi diyorlar ki 'Biz size bunu yapamazsınız, demedik. Biz size bunu satamazsınız, diyoruz'. 'Daha yola çıkmadan eskidi' diyenleri mi ararsınız, 'Bunun neresi yerli' diyenleri mi ararsınız? Aracın doğuştan elektrikli olduğunu bilmeden 'Geç kaldınız' diyenleri mi ararsınız? Yahu bir kere de mutlu olun be. Takdir, tebrik, teşekkür zaten beklemiyoruz da hiç değilse anlamsız eleştirilerle bu işlere bunca emeği veren, hayatını bu işlere adayan insanların en azından moralini bozmayın. Bazılarının karamsarlığı, iş bilmezliği, art niyeti hiç bir zaman bitmeyecek" .

YORUMLAR (2)

Recebali

1.5 tirilyona arabayı iş adamları ve zenginler alır anca

Recebali

Pahalı, orta halli için yapılıyordu hesapta

Görüş Bildir Bizimle Paylaş